Liposuction (yağ aldırma) nasıl yapılır? 

Liposuction (Yağ Aldırma)

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Vücudun belli bölgelerinde biriken yağların, vakum ya da şırınga ile çekme yöntemi ile vücuttan alınması işlemine liposuction adı verilir. Bu bölgesel yağlar genellikle karın, kalça, uyluk ve yüz bölgesinde olmaktadır. Liposuction ile spor ve diyet ile eritilemeyen yağlar vücuttan alınarak bölgesel incelme gerçekleştirilir ve vücut şekillendirilmiş olunur. Hastalar genel anestezi alsalar bile çoğu kez ameliyat akşamı eve gitmelerine izin verilir. Plastik cerrahlar, liposuction öncesinde hastaya bazı yönergeler sunarlar. Bunlar ameliyatın ve sonrasının konforlu geçmesi için önem taşımaktadır.

Klasik Liposuction

Klasik liposuction işlemi vücuda kesik açılarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Yağ aldırma operasyonu yapılmadan evvel hastanın vücudundaki şekillendirilecek yağlar hekim tarafından belirlenip işaretlenir. Liposuction cerrahi bir işlem olduğu için hastaya anestezi uygulanır. Anestezinin ardından bölgeye sıvı bir çözelti enjekte edilir. 

Bunun sayesinde bölgede meydana gelecek kanama ve ağrı minimuma indirilmiş olunur. Ayrıca bu sıvı çözelti cildi sertleştirerek ciltte kesik açılmasını kolaylaştırır. Ardından ciltte küçük bir kesik açılarak bu kesiğe vakum makinesine bağlı olan bir kanül yerleştirilir. Vücuttaki yağın parçalanması ve emilmesi için kanül hareket ettirilir. Böylece fazla kan da boşaltılır. Ameliyatın ardından fazla ödemin önlenmesi ve fazla sıvının akması için cerrah kesiği açık bırakmayı tercih edebilir. Liposuction işlemi tamamen bittikten sonra kesiğe dikiş atılır ve işlem uygulanan bölge bandaj ile sıkıca sarılır.

Eğer liposuction ameliyatında hastaya genel anestezi yapıldıysa ve tek seferde vücuttan çok fazla yağ alındıysa, hastanın bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ancak lokal anestezi yapıldıysa ameliyat bittikten birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. 

Lazerle Liposuction (LAL)

Lazerle liposuction işlemi yapıldığında klasik liposuction işlemine göre daha iyi sonuç alınabilir. Bölgesel incelmenin hedeflendiği bölgeye bahsi geçen sıvı enjekte edildikten sonra lazer ışınları ile yağ yumuşatılır. Böylelikle yağın vücuttan çıkarılması çok daha kolay olacaktır. İlgili bölgeye küçük bir kesik açılır ve yağ vücuttan çekilir. İşlem tamamlandıktan sonra derinin sıkılaşması için tekrar lazer ışınları kullanılabilir.

Ultrasonik (Vaser) Liposuction

Ultrasonik liposuction işleminde yağların yumuşayıp vücuttan daha kolay çekilebilmesi için ses dalgaları kullanılır. Böylece yağ sıvılaşır ve liposuction işlemi kolaylaşır. yağ dokusu sıvılaştırıldığı için; liposuction ve diğer liposuction prosedürlerinde yağ alınan bölgede sıklıkla karşılaşılan yüzey düzensizlikleri ve cilt dalgalanmaları gibi sorunlar da oluşmaz. Ayrıca; bu prosedürde uygulanan teknik ile sıvı hale getirilen yağ hücreleri vücudun gerekli görülen farklı bölgelerinde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. 

Vaser liposuction ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız


Yayınlanma tarihi: 30/09/2019

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Liposuction (Yağ Aldırma) ile ilgili yazılar