Kulak Estetiği nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı fiyatları ne kadardır? Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası bakım nasıldır?

Kepçe Kulak Ameliyatı

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


“Kulak estetiği” otoplasti adıyla bilinen ameliyatlar bütünüdür. Yüz estetiğinin tamamlayıcısı kulaklarda oluşan deformiteler, doğumsal ya da edinsel nedenlerle gelişebilir.

kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır

Kulak estetiği denildiğinde akla ilk olarak kepçe kulak problemi gelse de kapsamı oldukça geniş bir alandır.

Doğumsal nedenlere bağlı kulak biçim bozuklukları, form kusurları genellikle anne karnında başlar ve doğum ile birlikte ortaya çıkar.

Doğum sonrası; kulağın kısmi olarak ya da tamamen yokluğu, kulak çevresinde oluşmuş ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulak formunun yukarı doğru sivri olması (Kaptan Spark modeli olarak da bilinir) ya da dar, sarkık veya fincan kulak formlarına rastlanabilmektedir.

Doğum sonrası görülen en yaygın kulak estetiği sorunu “kepçe kulak”tır.

kepçe kulak sorunu

Kulak ile ilgili bir diğer estetik kaygı da kulak memesi form bozukluğudur.

Bazı kulak formlarında tıpkı kepçe kulak gibi kulak memesi de kafa bölgesinden ayrık durur ya da normal boyutundan büyük gelişmiş olabilir. Estetik açıdan sorun yaratan kulak memesi estetiği de kulak estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir.  

Edinsel nedenlere bağlı kulak deformiteleri adı üzerinde bir kaza ya da olaya bağlı sonradan edinilmiş kulak estetiği sorunlarıdır. Kulağın kısmi ya da tamamen kaybı söz konusu olabilir.

kepçe kulak operasyonu

Kulak estetiği ameliyatı kulak kıkırdak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaş itibariyle sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Sadece fiziki değil ruhsal yönden de sağladığı olumlu katkı ile önemli bir ameliyattır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

kepçe kulak ameliyatı

Kulak estetiği ameliyatları çocukluk döneminde genel anestezi, ilerleyen yaşlarda ise lokal anestezi altında, mutlaka hastane ortamında yapılır.

Kulak estetiği ameliyatı ortalama 1,5-2 saat aralığında tamamlanır.


Kepçe kulak ameliyatı da denilen kulak estetiği ameliyatı kulağın arkasından açılan bir kesi ile başlar. Bu kesinin amacı kıkırdağın ortaya çıkarılmasıdır.

Kıkırdağa istenilen formun verilmesinin ardından, kulağın kafa ile orantılı açısı düzenlenir bu aşama da eğer kulak memesi estetiği sağlanacak ise kulak memesi de yeniden şekillendirilerek ameliyat tamamlanır.

kulak estetiği

Kulak estetiği ile ilgili farklı ameliyat modelleri vardır.

Bu ameliyatlar kulaktaki deformitenin içeriğine göre değişiklik gösterir. Kulak boyutunun değiştirilmesi ya da yeniden kulak yapılması gibi cerrahi işlemler farklı yöntemlerle gerçekleştirilir.

Doğuştan gelen ya da sonradan kaza sonucu gelişmiş kulağın kısmi olarak ya da tamamen yokluğunun söz konusu olduğu vakalarda yeniden kulak sayvanı oluşturmak da kulak estetiği ameliyatı ile mümkündür.

Kulağın doğuştan gelişmemesi ise mikrotia olarak adlandırılır.

Mikrotia onarımı diğer kulaktan oluşturulan kalıplara göre kaburgadan alınan kıkırdak parçanın şekillendirilerek yeniden kulak oluşturularak tedavi edilir. Mikrotia onarımları aşamalı ameliyatlardır.

Mikrotia onarımlarında aşamalı ameliyatlar istemeyenler için kulak protezleri sentetik olarak hazırlanabilmektedir.

Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

kepçe kulak ameliyat sonrası iyileşme

Kulak estetiği sonrası kişi eğer lokal anestezi altında ameliyat olmuş ise aynı gün eğer genel anestezi tercih edilmiş ise bir gece hastanede kalış süresinin ardından taburcu edilir.

Kulak estetiği sonrası kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Pansuman yapılır ve bölge saç bandı ile koruma altına alınır.

Kulak estetiği sonrası iyileşme süreci genellikle konforlu geçer.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında ilk gün ağrı kesiciler ile kontrol edilebilen hafif bir ağrı olabilir. Takip eden günlerde ağrılar tamamen kaybolur. Ameliyat sonrasında hafif şişlik ve morluk gözlemlenebilir.

kulak estetiği sonrası iyileşme

Ameliyat sonrası konulan pansuman ertesi gün ya da 2. gün çıkarılır. Doktorunuz birkaç gün içinde sizi kontrol etmek isteyecektir. Çoğunlukla dikişlerin alınmasına gerek olmayacak dikiş yöntemi tercih edilir.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası ilk 3 gün ameliyatlı bölgenin sudan korunması önerilir. 3. Günden sonra ılık bir duş almanızda sakınca yoktur. 

Kulak estetiği ameliyatı sonrası kişi bir günlük istirahatin ardından günlük aktivitelerine zorlayıcı olmamak kaydı ile geri dönebilir. Fiziki güç isteyen ağır işlerde çalışan kişilerin ise günlük hayatlarına geri dönmek için 3 gün dinlenmeleri önerilir.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası 3 hafta saç bandı takılarak kulaklar travmadan korunmalıdır. 

Kulak Estetiği Fiyatları Nedir?

Kulak Estetiği fiyatı

 Kulak estetiği  fiyatları bir kaç farklı kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunlar; ameliyatın lokal mi genel mi anestezi altında yapılacağıdır.

Her iki anestezi yönteminde de kulak estetiği ameliyatı hastane ortamında gerçekleştirilir. Lokal anestezi sonrası kişi aynı gün genel anestezi sonrası kişi bir sonraki gün taburcu edilir. Burada kulak estetiği fiyatlarına etki eden koşul hastanede kalış yapılıp yapılmayacağıdır.

Kulak estetiği 2020 fiyatları devlet hastanesinde ortalama 2.000 TL ile 5.000 TL aralığında, ameliyatı gerçekleştirecek doktorun kaşesine göre değişkenlik gösterir.

18 yaş altı çocuk ve genç hastalar için kulak estetiği fiyatları devlet hastanesinde ücretsiz olarak SGK kapsamında gerçekleştirilir.

Özel hastanelerde ise kulak estetiği fiyatları, ameliyatın yapılacağı il, ilçe, doktor, klinik ve hastane gibi detaylarla geniş bir yelpazeye yayılır.

Ortalama bir kulak estetiği ameliyatı 2020 fiyatı Türkiye genelinde 6.000 TL ile 15.000 TL ücret aralığında gerçekleştirilir.


Yayınlanma tarihi: 04/03/2019

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Kepçe Kulak Ameliyatı ile ilgili yazılar