Korona günlerinde kilo almamak ve sağlıklı kalmak için neler yapabiliriz?


Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.

Küresel bir salgın olarak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ten dolayı kendimizi evimizde izole ettiğimiz şu günlerde beslenmemize çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Değişen yaşam koşullarına adapte olabilmemiz için hayatımızı düzene sokmakta fayda var. 

“Evde kal” kampanyasına destek veren çoğu kişi bu izolasyon sürecini yönetme konusunda zorlandıklarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Korona öncesi-sonrası (zayıf- aşırı kilolu) fotoğrafların esprili bir şekilde sosyal medyada paylaşıldığı bu durumlar, izolasyon süresinin belirsizliği nedeniyle gerçek olabilir.

Evde kaldığımız bu dönemde özellikle hareketsizliğin artması ve mutfak ile aranıza mesafe koyamamak, sıkıntılı bekleyişlerde rahatlamak için zararlı atıştırmalara yönelmek size kilo olarak geri dönebilir.

O zaman dikkat!

Karantina günlerini rahat ve sağlıklı geçirebilmeniz ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yapmanız gerekiyor? Bu konuda uzman görüşlerinden derlediğimiz birtakım öneriler hazırladık:

1. Mutfak ziyaretlerini azaltın

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, "Koronalı günlerde mutfakla aramıza mesafe koyarak yani mutfak ziyaretlerimizi seyrekleştirerek, ev içinde yapabileceğimiz maksimum fiziksel aktiviteyi yapmamız gerekir. Unutulmamalıdır ki karantina günlerinde koronadan izole olmamız ne kadar önemli ise mutfaktan da izole olmamız ve hareket etmemiz o kadar önemlidir” uyarısında bulunuyor. (Sabah Gazetesi, 26.03.2020)

2. Hazır gıdalardan uzak durun

Özellikle bağışıklık sistemimiz için olumsuz rol oynayan hazır gıdaları hayatımızdan çıkarmak için de bu karantina süreci faydalı olabilir.

3. Renkli sebzeleri tüketmeyi tercih edin

Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üy. Gizem Köse “Bir sebze ya da meyve ne kadar parlak ve renkli ise o kadar fazla öğe içerir” diyor.  “Aynı zamanda her renk farklı bir öğeyi temsil ediyor, kırmızı renk likopen, turuncu renk ise karoten içeriğini gösterir” diye ekliyor. (Sözcü Gazetesi, 26.03.2020)

4. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, Covid-19 salgını nedeniyle bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemini vurgularken : "Şu an hepimiz sahte açlıklar yaşıyoruz. Aslında tokuz ama duygusal olarak aç hissediyoruz bedenimizi ve dolayısıyla çok daha fazla yemek yiyoruz. Bunun önüne geçebilmenin en masun yolu ise kuru yemişlerdir." diyor. (Sabah Gazetesi, 26.03.2020)
 

5. Vitaminlere önem verin 

Özellikle solunum sistemi yolu enfeksiyonlarından koruyucu rolüyle öne çıkan A vitamininin önemini vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı : " Besinlerle günlük ihtiyacımızı çok rahat karşılayabilmekteyiz. Hayvansal kaynakları arasında karaciğer, yumurta, süt ve tereyağı yer alırken bitkisel olarak ise özellikle ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile havuç, kış kabağı gibi turuncu renkli sebzeleri tüketeceğiniz bir diyetin, A vitamini ihtiyacı konusunda yeterli olacağına emin olabilirsiniz." diyor. (Habertürk, 23.03.2020)

6. Düzenli ve yeterli uyuyun

Vücut direncinizi artırmak için önemli unsurlardan birisi de uyku. Uzmanlar günde en az 7 saat uyumak gerektiğini belirtiyorlar.

7. Yoğurt, süt, peynir, kefir gibi probiyotik kaynaklarının tüketimini artırın

Özellikle enfeksiyon hastalıklarının olduğu bu dönemde bu tip besinlerin tüketilmesinin önemi sıkça vurgulanıyor.

8. Bağışıklığı güçlendirmek için sebze ve meyve tüketin

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, soğan, sarımsak, yaban turbu, kırmızı biber tüketin.

9. Bol su için

Bu süreçte suyun önemi uzmanlarca bir kez daha vurgulanıyor. Fizyolojik süreçlerimizin aksamaması açısından su tüketimimizin çok önemli olduğu belirtiliyor. Vücut direncinizi artırmak için günde 8-10 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. 

10. Mümkün olduğu kadar fiziksel aktiviteyi artırın, düzenli egzersiz yapın

Sosyal medyada sayfalarında özellikle profesyonel eğitmenlerce hazırlanmış videoları takip edebilir ve düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

11. Ruh sağlığınıza dikkat edin

Yoga, meditasyon, nefes ve gevşeme egzersizleri yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden online yoga ve meditasyon derslerine katılabilirsiniz.

Herkese Koronavirüs'ten uzak sağlıklı günler diliyoruz.


Yayınlanma tarihi: 27/03/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön