Kırışıklık Kremi Nedir ve Gerçekten İşe Yarar Mı?

Cilt Bakımı

Kırışıklık Kremi Nedir ve Gerçekten İşe Yarar Mı?

Kırışıklık kremlerinin ne olduğuna bakmadan ve kırışıklık kremlerinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını incelemeden evvel sorunun temeline inip, neden zaman içinde kırışıklık sorunu yaşadığımızı inceleyelim.

Op. Dr. Bülent Cihantimur
Op. Dr. Bülent Cihantimur

Bugün kozmetik sektörü içinde antiaging krem, yaşlanma karşıtı krem, yüz germe kremi ya da kırışıklık kremi olarak geçen sayısız ürün bulunuyor. Hepsinin temel amacı var olan kırışıklıkları silikleştirmek ama asıl odaklandığı nokta kırışıklık oluşumunu engellemek için yapılan prosedürleri desteklemektir. Kısaca kırışıklık kremlerini, henüz yaşlanma belirtileri başlamadan kullanmak en doğru hareket olacaktır.

Kırışıklık Nedir?

Kırışıklıklar cildimizde zaman içinde oluşan kıvrım ve oluklardır. Yaş almaya başladıkça ortaya çıkan kırışıklıklar ilk başta tekrarlayan yüz ifadeleri sonucunda oluşurlar.

kirisiklik-kremi-3-yeniben

İlk kırışıklıkların belirme zamanına güneş hasarı, sigara, dehidratasyon (nemsizlik) , genetik faktörler, bazı ilaçlar ve bunun gibi pek çok dış faktör etki eder. Fakat kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Yaşımız arttıkça cildimiz kurur, incelir ve daha az elastik olur. Cildimiz yaşlandıkça alacağı hasarlardan kendisini korumak için yeteneği de azalır. Tüm bunların sonucunda cildimizde kırışıklıklar gözlemlenmeye başlar.

Kırışıklık bir insana bilgelik ve deneyim gibi bir imaj sağlasa da, insanların çoğu kırışıklıkları bedeninde ağırlıyor olmaktan mutsuzluk duyar. İşte bu genç kalabilme, kırışmama arzusu günümüz dünyasının yüzyıllardır peşinden koştuğu bir emelin de temelini oluşturur.

kirisiklik-kremi-3-yeniben

Kırışıklıkların en fazla gözlemlendiği alanlar, eller, yüz, boyun ve dekolte bölgesidir. Bu da gösteriyor ki, en fazla dış etkene maruz kalan, en fazla kullandığımız ve mimik hareketi yaptığımız bölgelerde kırışıklık daha fazla gözlemleniyor.

Kırışıklıkların 2 türü vardır. Bunlardan birincisi henüz yeni başlamış yüzey hatlı, ince çizgi şeklindeki kırışıklıklar ve diğeri ise ince çizgiden çıkmış artık derin oluk halini almış kırışıklıklar.

En temel kırışıklık tedavileri, ince çizgileri azaltmaya yardımcı prosedürlerdir. Daha derin, oluk şeklindeki kırışıklıklar içinse daha agresif plastik cerrahi teknikleri fayda sağlayacaktır.

Kırışıklıklar İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kırışıklıklar sağlığı tehdit eden, zararlı oluşumlar değillerdir. Bir hastalık olarak kabul edilmezler. Kırışıklıklardan kurtulmayı istemek kişisel bir tercihtir. Kırışıklıklardan kurtulmak veya önlemek için bugün pek çok farklı tedavi seçenekleri bulunuyor.

Topikal retinoidler - Bunların ince kırışıklıklar, bazı pigmentasyon sorunları ve cilt pürüzlerini azaltmaya yardımcı olur. Söz gelimi A vitamini topikal renitoids üreten bir vitamindir.

kirisiklik-kremi-6-yeniben

Ayrıca bu, Örümcek Ağı kreminin içerisinde mevcut olan bir vitamindir.

Aktif maddeler içeren kırışıklık kremleri: Bunlar farklı kırışıklık kremlerinin içerisinde farklı dozajlarda konulur. Özellikle kök hücre ve peptitler son derece önemli aktiflerdir. Örümcek Ağı kreminin içerisinde ödüllü aktifler bulunmaktadır.

kirisiklik-kremi-1-yeniben

Ayrıca daha radikal bir çözüm için cerrahi ve diğer tıbbi prosedürler gibi medikal uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Dermabrazyon, Mikrodermabrazyon, Lazer ışık kaynağı ve radyofrekans, Botoks, kimyasal peeling, cerrahi Yüz Germe, yumuşak doku dolguları gibi…

Peki, Hangi Kırışıklık Kremi İşe Yarıyor?

Örümcek Ağı kreminde olduğu gibi içerisinde peptit ve kök hücre olan aktif kozmetik ürünleri yaşlanma karşıtı kremler işe yarıyor. Aktifler hakkında yayınlanmış tıbbi çalışmalar var ürün testleri ile ilgili uzmanlar özellikle kök hücre ve peptitlerin üretim teknolojisinin arkasında geniş bir bilim olduğunu gösteriyorlar.

kirisiklik-kremi-3-yeniben

Başlangıçta, peptitler yara iyileşme ile ilgili olarak yapılmıştır. Cildi iyileşmeye yardımcı olmak için vücudun doğal yanıtının bir parçası olarak ve daha fazla kolajen üretmesine teşvik etmek için cilt üretilmişlerdir.

Cildin daha derin katmanlarına içine almak için gerekli olan bir yağ asidi ile sentetik peptidler birleştirdikten sonra ortaya çıkan kırışıklık kremleri 4 ila 12 hafta içinde kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur ve daha sıkı, daha genç bir cilt görünümünü destekler.

kirisiklik-kremi-2-yeniben

Bu sebeple, kırışıklık, anti aging ya da yaşlanma karşıtı olarak geçen ürünleri kullanmadan evvel içeriğine mutlaka bakınız ve kontrol ediniz.

Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın!


Yayınlanma tarihi: 06/10/2017

-

Son Güncellenme: 11/03/2021

Cilt Bakımı ile ilgili yazılar