Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Saç Ekim Merkezi Emphair Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekimi, özellikle androgenetik alopesisi olanlara, saç dökülme sorunundan sıkıntı çekenlere daha genç bir görünüm kazandırmayı amaçlıyor. Saç ekimi bu denli popüler bir uygulama iken, aynı şekilde kimlere saç ekimi yapılıp yapılamayacağı da en fazla araştırılan konuların başında geliyor.

Saç ekimi kriterleri ve kimlerin saç ekimine uygun olduğunu Emphair Saç Ekimi Merkezine sorduk:

Saç ekimi kimlere uygundur

“Evet söylediğiniz gibi saç ekimi, saç kaybı yaşayanların ilk aklına gelen tedavi yöntemi. Bugün saç dökülmesi, erkeklerin %85'i ve kadınların %40'ı dahil olmak üzere nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen ve her iki cinsiyette de görülme sıklığının yaşla birlikte arttığı, ciddi anlamda bireylerin psikolojisini etkiyen bir konu.

Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmasına rağmen, en sık karşılaştığımız neden ise androjene duyarlı bir saç dökülmesi modeli olan androjenik alopesidir. Androjenik alopesinin ilerlemesini durdurabilecek ve hatta yeni kılların çıkmasına yardımcı olabilecek cerrahi olmayan yöntemler mevcuttur.

Bununla birlikte, cerrahi saç ekimindeki son gelişmeler, saç ekimini, androjenik alopesi sıkıntısı çeken hastalara, saçlarının daha genç ve doğal bir görünüm kazanması için giderek daha etkili ve güvenilir bir yol haline getirmiştir.

Emphair whatsapp butonu

Saç ekiminden alabileceğimiz faydayı en üst seviyeye çıkarmak için, özellikle muayene sırasında bazı kriterlere bakarız. Hastanın saç ekimine uygun olup olmadığını anlamamıza yardımcı olan kriterleri ise şu şekilde belirleyebiliriz:

  • Saç dökülme sorununu ve hangi düzeyde olduğunun tespiti
  • Hastanın kaç yaşında olduğuna bakılması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekliliği
  • Saç ekimi sürecini etkileyecek bir sağlık sorununun olmaması
  • Donör bölgesindeki saç yoğunluğunun uygunluğu
  • Hastanın kellik modeli ve hangi derecede kellik sorunu yaşadığı
  • Saç ekimi için gerçekçi beklentilere sahip olması
  • Saç dökülme süreci, hikayesi ve diğer tıbbı geçmişi

İşte bunların hepsi, bizlere saç ekimi için hastanın uygun olup olmadığı konusunda fikir verir. Ayrıca muayene sırasında hastanın herhangi bir dermatolojik veya farklı bir rahatsızlığı saptanırsa, konuya hakim bir başka doktora yönlendirilerek tedavisi başlatılır. Fakat sıklıkla saç ekimine engel olabilecek bir problemle karşılaşılmaz.

Nadir de olsa mevcut kafa derisine ait cilt sorunları varsa da dermatoloji uzmanı tarafından çözümlendikten sonra, yine saç ekimi yapılabilir.

saç ekimi kimlere uygundur?

Saç ekimi kriterlerinde en fazla karşılaştığımız konuların başında gelen, hastanın kaç yaşında olduğu mevzusu ise dikkatlice planlanması gereken bir durumdur. Eğer hasta 18 yaştan büyük fakat henüz 25 yaşına gelmemişse ve dahası çok ciddi bir saç dökülme ve kellik yaşıyorsa değerlendirmesi yapılarak saç ekimi yapılabilir.

Zira genellikle 25 yaş üstü hastalar, saç ekimi için daha uygunlardır. Çok iyi planlanmış ve ileriye dönük saç dökülme sorunu da göz önünde tutularak, 25 yaş altındaki hastalarımızda da istenilen sonuçları alabiliyoruz.

Tüm bu aldığımız veriler neticesinde hastamıza saç ekim planı oluşturulur ve saç ekimi süreci başlatılır.”


Yayınlanma tarihi: 17/03/2021

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön