Karın Germe Sonrası Yatış Pozisyonu Hakkında 5 Öneri

Karın Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Karın Germe Sonrası Yatış Pozisyonu Hakkında 5 Öneri

Karın germe ameliyatı sonrası yatış pozisyonu hakkında kafanızda soru işaretleri olduğunu biliyoruz.

Bedenin tam ortasında sarkma derecenize göre uzunluğu değişen oranda bir kesi izi ile yatmak, uyumaya çalışmak, ilk zamanlar rahatsız edici gelse de, karın germe olanların yorumlarına baktığımızda ortalama 1-2 hafta içinde rahatladıklarını ifade ettiklerini görüyoruz.

Karın germe iyileşme dönemine de katkı sağlayan yatış pozisyonu hakkında Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem açıklamalarda bulundu:
Karın germe, meme büyütme ya da annelik estetiği dediğimiz her iki cerrahiyi de barındıran operasyonlarda uyku pozisyonu, hastaların en fazla hassasiyet gösterdikleri konuların başında geliyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim, uyku bir nevi derin dinlenmedir, onarıcı bir gücü ve iyileşme dönemine sonsuz katkısı vardır.

Ne yazık ki, ödemler, eğer meme estetiği de yapılmışsa yeni implantlar ve sıkı cerrahi korseler, alışılmışın dışında rahatsız edici bir hisse sebebiyet verebilir ve haliyle bu da uyku sorununu beraberinde getirebilir.

Öncelikle ruhsal olarak rahatlamanızı ve kendinizi telkin etmenizi öneriyorum. Karın germe sonrası yaşanan bu süreç geçici ve gerçek anlamda arzu ettiğiniz bir bedene kavuşmak için çıktığınız bu yolun ilk adımı.

İyileşme sürecinizi olabildiğince huzurlu ve rahat halde geçirmenize yardımcı olmak için size yatış pozisyonuyla alakalı birkaç ipucu vermek istiyorum:

İlk Birkaç Gün Koltukta Uyuyabilirsiniz

yatış pozisyonuHem meme büyütme hem de abdominoplasti operasyonlarından sonra, bedeninizin üst yarısını yüksekte tutmanız önemlidir ve bu şekilde uyumanız faydalı olacaktır.

Uyurken gövdenizi yukarıda tutmak, ilk birkaç hafta boyunca vücudunuzun üst kısmında ve karnınızda şişme ve sıvı birikimini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Bu pozisyonda uyumak, aynı zamanda, üst vücut kaslarınızdaki ve karnınızdaki gerilimi en aza indirerek, dik şekilde ayakta durmaya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Hemen hiç birimizin evinde pozisyon ayarlayabildiğimiz yataklar olmadığı için eğer rahat ediyorsanız bu eğimi sağlamak için koltukta yastık destekli uyumak faydalı olabilir.

Ardından Sırt Üstü Uyuyun

sırt üstü uyumakSırt üstü yatmak genel olarak faydalıdır, keşke normal zamanlarda da sırtüstü yatabilsek ama sıklıkla yan ya da yüz üstü yatmayı tercih ederiz.

Sırt üstü yatmak karın germe estetiğinden sonra iyileşme döneminde de tercih etmeniz gereken uyku pozisyonudur. Sırt üstü uyumak, rahatsızlığa neden olabilecek veya sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilecek meme veya karın bölgenizde oluşabilecek aşırı baskıyı önler.

Normalde alışkanlığınız yüz üstü veya yan yatmaksa ve sırt üstü uyumanın zor olabileceğinden endişeleniyorsanız, ameliyattan önce birkaç hafta pratik yaparak bu duruma alışkanlık kazanmaya çabalayabilirsiniz.

Derin uykuda dönmeleri önlemek için yastık destekleri faydalı olacaktır.

Korselerinizi Uyurken Çıkarmayın

karın germe sonrası korse kullanımıOrtalama 7-8 saat uyuduğumuzu düşünürsek, gece boyunca korsesiz olmak ödemi artıracaktır. Bu sebeple geceleri de korselerinizi giymeniz gerekiyor.

Korseler, ödeme, kesilerinizdeki gerginliği azaltmaya ve tedavi edilen bölgeleri korumaya yardımcı olur. Cerrahınız bu giysileri ne kadar süre giymeniz gerektiğini size söyleyecektir.

Uykunuzu Kaçıracak Şeylerden Uzak Durun

uykusuzlukİyileşme döneminde uyku son derece önemli. Bu sebeple uykuda kalmanızı zorlaştırabilecek yiyeceklerden ve olası durumlardan uzak durmanızda fayda var.

Kafein, alkol, şeker kullanımı ve aydınlık bir ortam sizi uyanık tutabilir, ihtiyacınız olan uyku kaçabilir.

Bunları azaltmayı deneyin ve bunun yerine besin açısından zengin yiyecekler yemeye ve bol su içmeye odaklanın. Karanlık, sessiz ve serin bir odada uyumaya gayret edin.

Gün Boyu Hareketli Olun

yürüyüş yapmakKarın germe sonrası erken dönemde yoğun şekilde bir egzersiz yapmanızı önermiyoruz ama bu hareketsiz kalacağınız anlamına gelmiyor.

Gün boyunca kısa yürüyüşler dolaşımı iyileştirebilir ve uyku programınızı düzenlemenize yardımcı olabilir.

Sadece evin içinde dolaşmak bile kan pıhtılaşma olasılığınızı azaltabilir ve vücudunuzu yorabilir, böylece daha kolay uyuyabilirsiniz.”


Yayınlanma tarihi: 23/02/2021

-

Son Güncellenme: 03/06/2022

Başa Dön