Kalın Derili Burunlardaki Ameliyat Sonuçları Nasıldır?

Burun Estetiği

Ece Yalçın tarafından yazılmıştır.

Kalın Derili Burunlardaki Ameliyat Sonuçları Nasıldır?

Her burun birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla bir burun estetiğinde ameliyatın şekli ve sonuçları da burun yapısına bağlı olarak farklılık gösterir.

Burnun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdak dokusunun yanında üzerindeki deri de ameliyatın seyrini ve sonuçlarını etkiler. Kalın derili buruna sahip olan bir kişinin burun ameliyatı süreci ince derili buruna sahip bir kişiden farklı işlemektedir.

Konunun detaylarını Op. Dr. Naser Dadaşzade ile görüştük. Kendisi bize kalın derili burunların neden farklı olduğunu aktardı.
Op. Dr. Naser Dadaşzade

Kalın Derili Burunlarda Burun Ameliyatı Nasıl Olur?

kalın derili burun ameliyatı“Burun estetikleri deri altında gerçekleştirdiğimiz işlemler. Bu nedenle bir burun estetiğinin sonucunu görebilmek için üstündeki derinin yapısı büyük önem taşıyor.

Kalın derili hastalarımıza, alttaki işlemin daha net görülebilmesi için ameliyattan önce bir dizi ekstra işlem uyguluyoruz. Bu işlemler burun derisinin incelmesini ve ameliyat sonuçlarının daha etkili olmasını sağlıyor.

Bu işlemlerden bir tanesi cildi inceltmek için kullandığımız kremler. Bu kremler deriyi inceltme özellikleri sayesinde kalın burun derisini ameliyata daha hazır hale getiriyor.

Tam olarak ince derili bir kişiyle aynı özelliklerin sağlanması elbette ki mümkün değil ancak yine de bu tip işlemler ameliyat sonrasındaki görünümün daha iyi olmasını sağlıyor.

Kremlerin haricinde ameliyat esnasında uyguladığımız bazı farklı yöntemlerle de burun estetiğinin sonuçlarını daha memnun edici hale getirebiliyoruz.

Örneğin, iskeleti daha belirgin hale getirerek daha etkili sonuçlar sağlayabiliyoruz.”

Kalın Derili Burunlarda Ameliyat Sonuçları Nasıldır?

kalın derili burun estetiği sonuçları“Kalın derili burunlardaki cerrahi müdahaleler ince derili burunlara göre daha farklı sonuçlar verir.

İnce derili bir burunda en ufak bir hareket burun şekline yansırken kalın derili burunlarda yaptığımız cerrahi dokunuşlar daha farklı sonuçlar sağlar.

İnce derili bir burunda kıkırdak dokuyu küçülterek gideriz ancak kalın derili bir burunda bir nevi burun yapısını büyütürüz. Yani, burun yapısını ekstra kıkırdak dokusu ekleyerek değiştiririz.

Günümüzde burun ameliyatları sırasında ve ameliyat öncesinde kullanılan tekniklerin gelişmesi sayesinde artık daha başarılı sonuçlar alıyoruz.

Kalın derili burun ameliyatları ile ince derili burun ameliyatları aynı sonuçları vermiyor ancak yine de kalın derili burunlarda da tatmin edici görünümler elde edebiliyoruz.”

Kalın Derili Burun Ameliyatlarıyla İnce Derili Burun Ameliyatlarının Farkı Nedir?

burun estetiği“Burun ameliyatlarını yaparken uygun tekniğin seçilmesi çok önemli. İki cilt tipi arasındaki farklılık bu tekniğin de farklı olmasına neden olmakta.

Önceki soruda da bahsettiğimiz gibi, kalın derili bir burunda burnu büyütüyoruz ama ince derili burunda burnun kıkırdak dokusunu küçülterek işlem yapıyoruz.

Aynı zamanda ince burunlu ameliyatlar için bir ön hazırlık gerekmezken kalın derili burunları ameliyat etmeden önce cildin yapısını değiştirebilmek için bir dizi işlem uyguluyoruz.”

“İyileşme sürecinde ince derili burunlarda şişlik daha yoğun gözlemlenirken kalın derili burunlarda daha az oluyor.

İnce derili burunlar en küçük hatayı dahi dışarıdan gösterdiği için cerrahi müdahalelerde çok titizlikle hareket etmemiz gerekiyor. Kalın derili burunlarda bu risk daha düşük.

İnce derili burunlarda burnun final görünümü 12-18 ay içinde ortaya çıkıyor. Kalın derili burunlarda bu süre daha uzun olabiliyor.”

“İnce derili burunlara sahip kişiler genellikle Avrupa ve Kafkas kökenli olurken kalın derili burunlara sahip olanlar çoğunlukla Afrika, Güneydoğu Asya ve Hispanik kökenli oluyor.

Her iki burun yapısı için başarılı ve tatmin edici sonuçlar estetik ameliyatlar yapmamız mümkün. Burada en önemli konu burun tipini doğru bir şekilde analiz edip en uygun ameliyat tekniğini uygulamak.”


Yayınlanma tarihi: 13/12/2021

-

Son Güncellenme: 07/04/2022

Başa Dön