Kadında Vaser Liposuction Ameliyatı Nasıl Sonuçlar Verir?

Vaser Liposuction
Vaser Liposuction tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Op. Dr. Naci Çelik tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Kadında Vaser Liposuction Ameliyatı Nasıl Sonuçlar Verir?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Naci Celik kadınlarda vaser liposuction ameliyatını anlatıyor:

Naci Çelik

Günümüzde ideal kadın vücudu anlayışı zayıf ama hatları belirgin, atletik ve seksi görünüm şeklindedir.

Eğer genetik olarak çok şanslı değilseniz -ki bulunduğumuz coğrafya bu konuda gen anlamında bize pek de yardımcı olmamakta- ufak tefek rötüşlar veya daha detaylı girişimler ile idealize edilen kadın vücuduna kavuşablirsiniz.

Egzersiz ve diyet ile ideal vücudunuza kavuşamadığınız yerde liposuction ameliyatı devreye girmekte.

Liposuction en gelen tabirle fazla yağın cerrahi müdahale ile vücuttan dışarı alınmasıdır.

Bu işlem kilo vermek ya da beden ölçüsünü azaltmak için değil “kontur bozukluklarını” ortadan kaldırmak amacıyla yapılır.

Basenler, bel, karın bölgesi, diz içleri, uyluklar, üst kol bölgesi ve gıdı bölgesi kadın ve erkeklerde bu işlemin en çok uygulandığı alanlardır.

Vücuttaki kontur bozuklukları sadece fazlalık şeklinde olmayabilir.

Çöküklükler ve asimetrik bozukluklar gibi bazı durumlarda yapılması gereken işlem o bölgeden yağın alınması değil o bölgeye yağ verilmesi olabilir.

Bu nedenle bazı doktorlar liposuction (yağ emme) terimi yerine liposculpting (yağ şekillendirme) terimini kullanmayı tercih ederler.

Bu durumda bazı yerlerden yağ alınırken bu alınan yağ özel işlemlerden geçirildikten sonra eksiklik olan bölgelere verilebilmektedir.

VASER gibi son teknolojilerle üretilmiş liposuction cihazları operasyon sonrası ağrı, şişlik ve morluk gibi travmatik etkileri oldukça azaltmaktadır.

Bu cihazlarda yüksek frekanslı ses dalgaları yağ dokusu yoğunluğuna göre ayarlanmış olduğu için sadece yağ dokusunda hücrelerin parçalanması ve yağın emulsifikasyonuna yol açar.

Bu arada çevre doku çok fazla etkilenmediği için ameliyat sonrası oldukça rahat geçmektedir. Bu cihazların kullanımı klasik Liposuction yönteminden daha fazla tecrübe gerektirmektedir.  

Plastik cerrahi uzmanlığı olmayan tecrübesiz ellerde cilt yanıkları oluşturma gibi tehlikeli bir komplikasyon riski vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz atletik görünümü ise işlem sırasında yapılan high defination (HIDEF) ile yakalamak mümkün.

Ehil ellerde yapılan  daha yüzeyel bir Liposuction ile erkeklerde daha vurgulu kadınlarda ise daha yumuşak geçişlerle kaslı görünüme kavuşmak artık oldukça mümkündür.

Ayrıca bu işlemle zayıf ve yağsız görünen hastalardan bile bazı kontür bozuklukları için gereken yağ enjeksiyonunda kullanılacak kadar yağ çıkarılabilir.

Liposuction ve HIDEF ile kadınlarda neler yapılabilir?


1- Vücudun kum saati görünümü

2- Meme dolgunluğunun sağlanması

3- Popo üstündeki gamzelerin belirginleştirilmesi

4- Karın bölgesinde oblique kaslarda hafif bir belirginleştirme ve rectus abdominis lateral kısımlarında hafif bir depresyon ancak baklava dilimlerinin cıkartılması değil.

Vaser Liposuction için kadın hastaların değerlendirilmesi konusunda Op. Dr. Naci Çelik’in anlatımını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz:
 

5- Popo yuvarlaklığının ve gerekirse dolgunluğunun sağlanması

6- Omuz kaslarının hafifçe belirginleştirilmesi

7- Bel kıvrımının yüksekliğinin ayarlanıp belin ortaya çıkarılması

Yukarıda bahsedilen yuvarlaklıkları sağlamak için vaser liposuction ile alınan yağlar pure graft haline getirildikten sonra gerekli yerlere enjekte edilir.
 

Uygun hastada doğru şekilde uygulandığı takdirde Liposuction çok fazla komplikasyonu olmayan ve hastanın birkaç gün içinde iş-ev hayatına dönmesine izin veren bir operasyondur.

Hastaların tam aktif yaşantılarına dönmesi biraz daha uzun olabilir ve bu alınan yağın miktarı, nereden alındığı ve nasıl alındığına bağlıdır.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler genel olarak yapılan Liposuctionun tipine göre farklılıklar göstermekle birlikte pek çok ortak özellik de taşır.

İlk yapılacak olan eğer işlem lokal anestezi altında yapılmışsa hemen, eğer genel anestezi altında yapıldıysa operasyondan 1 saat sonra yürümesi veya yürütülmesidir.

Bu basit tedbir pek çok hastanın korkusu olan emboli atması riskine karşı en güvenilir önlemlerdendir.

Bunun dışında hastalardan sıklıkla istenen bir diğer şey ameliyat sonrası giydirilen korselerin ilk birkaç hafta boyunca banyo yapmak dışında çıkartılmamasıdır.

Liposuction sonrası genel olarak hastalar 1 ila 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebilecek hale gelmektedirler.

Ancak özellikle çok fazla yağ alınan durumlarda hasta kendini sersemleşmiş ve halsiz hissedebilir.

Ayağa kalktığında baş dönmesi gibi problemleri olabilir. Eğer bu şekilde şikayetleriniz olursa bol sıvı almanız ve beslenmenize dikkat etmeniz, eğer operasyona kan değerleriniz düşük girdiyseniz demir ilaçları kullanmanız önerilir.

Liposuction ameliyatı sonrasında korseyi devamlı kullanmak için yıkanmamanız gerekmez.

Eğer doktorunuz size aksini söylemedi ise ertesi günden itibaren korsenizi çıkartıp ılık bir duş alabilirsiniz.

Ameliyat sırasında dren koyulduysa bunlar da duş almanız için engel değildir.  Korsenizi yıkayıp kurutabilir ve tekrar giyebilirsiniz.

Korsesiz kaldığınız birkaç saat için yeni bir korse giyme ihtiyacınız yoktur. Aktif olarak spor yapan birisiyseniz yine Liposuctionun tipine bağlı olarak 1 ila 3 hafta içinde spor yaşantınıza dönebilirsiniz.

Sadece başlangıçta kendinizi çok zorlamamanızı öneririz. Operasyon sonrası hastalar ilk birkaç gün tuvalete çıkamamaktan şikayet ederler. Bu normal bir süreçtir. Doktorunuz aksini önermedikçe sadece bitki çaylarını önermekteyiz. İlaç kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.  

Liposuction sonrası ideal olan kilonuzu korumak, egzersiz ve beslenmenize dikkat etmeniz önerilir.

Son olarak, Vaser Liposuctionun kadın hastalardaki sonuçlarını doktorumuz şöyle açıklıyor:
 

 

Metinde kullanılan fotoğraflar temsili hasta fotoğrafları olup Op. Dr. Naci Çelik'in hastalarına ait değildir.


Yayınlanma tarihi: 19/12/2018

-

Son Güncellenme: 02/06/2021

Başa Dön