Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Jinekomasti

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Şen tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Jinekomasti erkeklerde memelerin olması gerekenden daha büyük olduğu duruma deniyor. Meme bölgesine cerrahi olarak müdahale edilerek, jinekomasti ameliyatı ile sorun düzeltilebiliyor. Günümüzde hormonlu gıdaların tüketilmesi, aşırı alkol tüketimi, kullanılan ilaçlar, karaciğer, tiroid, böbrek hastalıkları ve hormonal bozukluklar erkeklerde memelerin normalden büyük olmasına ve jinekomasti ameliyatlarının daha fazla yapılmasına neden oluyor. Jinekomasti hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ve bireylerin jinekomasti olup olmadığını nasıl anlayacaklarını Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ebru Şen Meriç’e sorduk:

Op. Dr. Ebru Şen

Op. Dr. Ebru Şen

“Hemen sorunuza yanıt vermek istiyorum: Eğer kıyafet seçerken özgür değilseniz, özellikle tshirt seçiminde memelerinizin çıkıntı şeklinde belli olması rahatsız ediyorsa problem var demektir. Elbette jinekomastinin derecesi, sebebi ve tedavisi ancak bir doktor muayene ettikten sonra anlaşılacaktır. Son zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla, jinekomasti sorunu en fazla ergenlik dönemindeki çocukları etkiliyor. Ve sorduğunuz soru aslında en çok merak edilenler arasında.  Şöyle başlayalım, yetişkin erkeklerin %20’sinden fazlasında görülen meme büyüklüğü problemi, genellikle ergenlik çağında yani, 13-14 yaş civarında görülmeye başlar. Hormonların dengelenmesiyle memelerin kendiliğinden küçülmesi beklenir. Bu dönemde erkek çocuğuna yaklaşım, çok çok önemlidir. Çocuğun jinekomasti olup olmadığını anlamak için ve jinekomasti operasyonu düşünülmeden evvel, ergenlik çağındaki hastanın yaklaşık 2 yıl kontrol altında tutulması gerekir. İki yıl sonunda herhangi bir küçülme olmazsa müdahale edilebilir. Bu sürede beslenmesi düzenlenmelidir. Hem sağlıklı yani hormonlarını olumsuz etkileyen katkı maddelerinin olmadığı gıdaları tüketmeli hem de kilo kontrolü için aşırı yemeden kaçınılmalı. Unutmayalım ki aşırı kilo durumunda heryer gibi memeler de büyür. Obez birine normal kilolara gelmeden jinekomastin var denilmemeli.

Jinekomasti gelişimine, yeni doğan erkek bebeklerde ve ergen erkeklerde, hormonal değişikliklerin etkisiyle geçici de olsa karşılaşılmaktadır. Özellikle yenidoğan bebeklerin maternal yani anneden geçen hormonların etkisiyle bu tarz bir büyüme yaşaması, ortalama 1-2 ay içerisinde düzene girerek kaybolur. Ergen erkek çocuklarda, durum genellikle psikolojik sıkıntı kaynağıdır. Ama üzülmeyin bu durum değişen bedeniniz ve hormonlarınızın getirdiği normal bir durum ve bu dönemdeki jinekomasti vakalarının %75'i tedavisiz olarak düzelir. Hormonlar düzene girince kendiliğinden gerileyecektir. Gerilemezse devreye biz giriyoruz, rahat olun..

Jinekomasti gelişiminden sorumlu olduğu düşünülen endokrin sistem bozuklukları östrojenler ve androjenler üzerinde bugün pek çok araştırma yapılıyor. Östrojen ve androjenlerin düzeyleri hastalarda normal yani hormonal yapısına uygun olsa dahi jinekomastinin oluştuğu gözlemlenebiliyor. Bu tarz durumlarda ise, konunun kilo sorunu veya genetik alt yapıyla paralel bir gelişim gösterdiği düşünülüyor. Ayrıca vücut geliştirmek için spor yapan birçok erkek, kas hacmini artırmak için steroid içeren hormon takviyeleri alıyorlar. Bu supplement kullanımı kaslarını büyüttüğü gibi memelerini de büyütebiliyor. Kimi zaman asimetrik büyüme de yapıyor. Kullanım bırakılınca kendiliğinden gerileyebilir ama bazen inatçı olup kalabilir de ki o zaman ameliyat gerekir.

Bazen de içeride gelişen doku kanser ihtimali taşıyan bir kitle olabilir. Yapılan testlerde şüpheli bir durum varsa önce biyopsi alınır ve erkek memesindeki bu dokunun alınması ve ek tedaviler önerilir.

Buraya kadar anlattığım kadarıyla şunu anlamak önemli. En başta söylediğim gibi jinekomasti sorunu yaşayıp yaşamadığınızı aynaya bakınca ve kıyafet seçerken anlarsınız ancak jinekomasti tipini, sebebini ve tedavisini bir uzman, muayene sonrası karar verebilir. Bu bireylerin tek başına anlayabilecekleri bir mevzu değildir.

Jinekomasti özel bir durum ve araştırılması gerekir. Yani öncelikle erkek memesindeki büyümenin sebebi araştırılmalıdır. Bunun için elle muayene, hormon testleri, karaciğer testleri, meme ultrasonu yapılabilir.

jinekomasti

Uzman bir doktor Jinekomasti sorununu genellikle hemen teşhis edebilir. Doktor ayrıntılı öykünüzü dinler ve fizik muayene sonrası sizi konu hakkında bilgi sahibi yapar. Yapılan tetkikler sonrası hormonal bir bozukluk ya da var olan bir hastalığa bağlı gelişen meme büyümesi varsa önce bu durumlar tedavi edilmelidir.  Çünkü sorun könden çözümlenmediği sürece, mevcut alanda tekrar yağ birikimi ya da meme dokusu büyümesi oluşması olasıdır. Bu sebeple öncelikle sorun neden kaynaklanıyorsa önce o tedavi edilir sonra jinekomasti ameliyatı düşünülür.

Kısaca size jinekomasti ameliyatından da bahsedeyim. Ameliyatı genel anesteziyle yapıyorum, hasta için çok daha konforlu. Aynı gün isterse eve gidebilir. Yağ komponenti fazla, yağlanmaya bağlı büyümüş bir memeyse sadece liposuction yeterlidir. Eğer lazer ya da vaser liposuction yapıldıysa içeride sıvı birikimi olmaması için dren koyarız, klasik liposuctionda drene gerek yoktur. Meme dokusu büyümüş bir memeyse sadece liposuction yetmeyecektir, meme başı altında, hilal şeklinde bir kesi ile bu sert doku da çıkarılmalıdır. Memede morluk, şişlik, hassasiyet olması normaldir. Bu bir haftaya kadar geçer. Ağrı kesiciler kullanılır. 4-6 hafta özel korse kullanılmalıdır. Jinekomasti korsesi ağrıyı ve şişkinliği azaltıp, hastayı rahatlatır. Memeler 1 ay kadar dış etkilerden korunmalıdır. Yürüyüş yapılabilir ama ağır spor yapılmamalıdır.


Yayınlanma tarihi: 04/12/2020

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön