Jawline Dolgu Mu, Çene Protezi Mi Sizin İçin Uygun?

Çene Estetiği

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Op. Dr. Serhat Tuncer tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Jawline Dolgu Mu, Çene Protezi Mi Sizin İçin Uygun?

Fiziksel görünümde güzelliği artıran estetik dokunuşlar, teknolojik yenilikler ve bu yöndeki değerli araştırmaların çoğalması nedeniyle sıklıkla uygulanmakta. Çene protezi de bu uygulamaların içinde plastik ve estetik cerrahi hekimlerinden en çok istenenlerden. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serhat Tuncer’e çene protezi ile ilgili merak edilenleri soruyoruz.
Op. Dr. Serhat Tuncer
Op. Dr. Serhat Tuncer

whatsapp ikonu

Çene Protezi Nedir?

“Çene protezi ameliyatı, kulağın altına veya çeneye implant yerleştirerek çenenin görünümünü düzelten ve gıdı görünümünü azaltan bir plastik cerrahi işlemidir. Alanında uzman ve sertifika sahibi bir plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Görüntülü ve radyolojik analizler sonucu bu uygulamanın gereksinimi saptanır. Anestezi altında yapılan bu uygulama ile çoğu hasta 7 günlük bir iyileşme sürecinden sonra rutin hayatına dönebilir. Çene protezi uygulaması, çeneye daha belirgin bir görünüm kazandırır ve yüzü güzel gösteren yüz iskeletini oranlar. Çene protezi yaptıran ünlüler ve öncesi/sonrası fotoğrafları incelendiğinde bu estetik oran görülebilir.”

Çene Protezi Uygulamasının Jawline Dolgudan Farkı Nedir?

çene dolgusu

“Çene protezi anestezi altında yapılan bir plastik cerrahi işlemidir. Jawline dolgu ise dolgu tekniği ile yapılan ameliyatsız bir işlemdir. Bunun yanında çene protezi, jawline dolguya göre daha kalıcıdır. Jawline dolgu işlemi adından da anlaşılacağı gibi hyaluronik asit içerikli bir dolgu uygulamasıdır. Bu işlemin kalıcılığı 1 ya da 2 yıldır. Çene protezinin kalıcılığı ise ömür boyudur. Bu noktada çene bölgesindeki sorunu tespit etmeniz ve nasıl bir değişim yakalamak istediğinizi bilmeniz son derece önemlidir.” 

 


Sıklıkla sorulan “Jawline dolgu mu yoksa çene protezi mi benim için uygun?” sorusuna ise Op. Dr. Serhat Tuncer şu şekilde yanıt verdi:

 • Çene protezi, anestezi altında yapılan bir plastik cerrahi işlemidir. 
 • Jawline hyaluronik asit içerikli bir dolgu uygulamasıdır. 

 • Çene protezi uzman bir hekim tarafından uygulandığında bir ömür boyu kalıcıdır. 

 • Jawline dolgu uygulaması 1 ya da 2 yıl boyunca kalıcı olur.

 • Çene protezinde çene altına birkaç cm kesikler atılır ve bu nedenle belirsiz de olsa ufak iz kalır. 

 • Jawline dolgu uygulamasında ameliyatsız bir işlem olduğu için iz kalmaz. 

Çene Protezi Nasıl Uygulanır?

“Çene protezi ameliyatı, çenenin daha geride olduğu ya da küçük göründüğü durumundan şikayetçi olan kadınlar ve erkekler için doğru bir tercihtir. Alanında uzman bir plastik cerrah tarafından uygulandığında, yüzün tamamında estetik bir oran yaratır. Protez uygulaması silikondan veya polietilen malzemeden yapılır. Protezler özellikle hastanın bireysel yüz şekline uyacak şekilde tasarlanır. Protez, yüze daha keskin bir açı ve daha belirgin bir çene görünümü kazandırmak için çenenin şeklini, çene tarafından uzatır.”

Çene Protezi Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

çene protezi

Çene protezi yaptıranlar tarafından en merak edilen konulardan biri de ameliyat sonrası süreç. İşte bu süreçte sizi bekleyenler ve yapmanız gerekenler:

 • Hızlı bir işlem olsa da iyileşme sürecinin planlı bir akışta ilerlemesi son derece önemli. 
 • Uygulama yapılan bölgede şişme ve 1 hafta boyunca sürecek morarmalar görülebilir. Şişlikler için doktorunuzla iletişime geçebilir ve önerilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Uygulama sonrasında birkaç hafta boyunca alkol ve sigaradan uzak durmanızda fayda var.

 • Bir süre boyunca başınızı dik tutmaya ve yüzüstü uyumaktan kaçınmaya özen göstermelisiniz.

 • Dikişleri 1 haftanın sonunda aldırabilirsiniz. 

 • Uygulamadan sonra 2 ya da 3 gün boyunca ağrı, 3 ile 7 gün arasında morarma görülebilir.

 • 1 hafta sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 • Uzun yürüyüşleri ve sporu da 3 haftanın sonunda yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Yüzünüzün son şeklini de 6. ayın sonunda görebilirsiniz.

Çene Protezi Fiyatı Ne Kadardır?

“Çene protezi fiyatı, uygulama yapılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Bu nedenle net fiyat aralığının plastik ve estetik cerrahi uzmanıyla yapılan muayene sonrasında alınması önerilir.”


Yayınlanma tarihi: 01/04/2021

-

Son Güncellenme: 19/04/2021

Çene Estetiği ile ilgili yazılar