"İptal yok, erteleme var"


Dünya Gazetesi köşe yazarı gazeteci Kerim Ülker köşesinde COVID-19 yüzünden etkilenen sağlık turizmi hakkında bilgi verdi:


Gazeteci Kerim Ülker

COVID-19 yüzünden ülkeler ve sektörlerin geleceği her ne kadar karanlık görünse de yapılan araştırmalar ve aldığımız olumlu haberler umut olmaya devam ediyor.


Esteworld Saç Ekimi ve
Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler


Fransız yazar Honore de Balzac’ın “umut, cesaretin yarısıdır” sözleriyle sohbete başlayan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, “Dünyanın hemen hemen her bölgesinden insanlar Türkiye’ye tedavi olmaya geldi. 1 milyar dolarlık bir büyüklük yaratan saç ekimi ve plastik cerrahide ilginç bir gelişme yaşandı. Yabancı müşterilerimiz Türkiye’deki haberleri çok yakından takip ediyor ve COVID-19 ile mücadeledeki yaklaşımı başarılı buluyor” diyor.

Avrupa, Ortadoğu ve Eski Sovyet Bloku ülkelerinde geniş bir temsilci ağına sahip olduklarını dile getiren Terziler, “Oradaki çalışanlarımız ülkelerindeki sağlık altyapısının yeterli olmadığını yaşayarak öğrendi. Görüştüğümüz birçok kişi Türkiye’nin hem modern hem de yüksek kapasitedeki sağlık kuruluşlarına sahip olduğunu söylüyor” diye konuşuyor.

2020'de sektör yarı yarıya küçülür

Saç ekimi sektörünün ve sağlık turizminin yılın ikinci yarısından itibaren ülkeye döviz girdisi sağlamaya devam edeceğini anlatan Terziler, “Uçuşlar iptal edilince biz de aynı iptalleri yaşayacağımızı düşündük. İlk günler iptaller oldu. Ancak sonrasında erteleme kararı alanların sayısı yükseldi. Her 100 kişiden sadece 20’si iptal etti. Geri kalan yüzde 80’lik kısım erteleme isteğinde bulundu. Bu da bizleri hem umutlandırdı hem de cesaretlendirdi. Asıl mesele virüs sonrası dönemde. Türkiye’ye gelen hastaların yüzde 80-90’ının yurtdışından. Bu yıl için 1 milyar dolarlık hedefi yakalamamız imkansız. Ancak öngörümüz 2020’de sektörün büyüklüğü 500 milyon dolar seviyesinde olacak. Her şey normale döndükten sonra bu rakamların üstüne çıkacağımızdan şüphem yok” dedi.

"Ekim ayında 2 bin hastaya döneriz"

Servet Terziler bu yılın Mart ayı ortasına kadar günde ortalama 1.500, 2.000 hasta kabul ederken şu anda hasta alamadıklarını söylüyor. Sağlık turizminin Türkiye’nin en önemli döviz girdilerinden biri olduğunu kaydeden Terziler, “Yaz aylarında günlük saç ekimi sayısının yurtdışından günlük 2.000’in üzerinde olacağını öngörüyorum. Bu süreci en az zararla atlatmanın gayreti içerisinde olacağız. Tedbirimizi alıp bu süreci evimizde geçirirsek, yılın ikinci yarısında sosyal hayat ve ekonomik göstergeler normale döner.”


Yayınlanma tarihi: 22/04/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön