İhtiyacınız Olan Meme Büyütme Mi Meme Dikleştirme Mi?

Meme Dikleştirme

Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


İhtiyacınız Olan Meme Büyütme mi Meme Dikleştirme mi?

Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları dünyada en çok gerçekleştirilen estetik operasyonların başında yer alıyor. Mevcut meme ölçülerinden memnun olmayan kadınlar, diledikleri göğüs formuna kavuşmak için göğüs büyütme ameliyatlarını tercih ediyorlar. Eskisinden çok daha doğal duran silikonlar, ameliyatların sonuçlarınıdaha tatmin edici kılıyor. Genellikle annelik sonrasında ve zamanla eşlik eden yer çekimi etkileriyle sarkan memeler içinse göğüs dikleştirme ameliyatları yaygın olarak uygulanmakta.

Memenin mevcut şekline göre bu ameliyatlardan yalnızca biri yeterli olabilirken kimi durumlarda her ikisi de yapılabiliyor. Sizin göğüsleriniz için hangisi uygun ve bu ameliyatların detayları nelerdir, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. Berat Çiğdem ile görüştük. İşte sorularımız ve kendisinin yanıtları:

Op. Dr. Berat Çiğdem whatsapp butonu

 

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

meme büyütme

“Meme büyütme ameliyatını meme ölçülerinden memnun olmayan 18 yaş üstü kadınlara uygulayabiliyoruz. Hastalarımız genel anestezi altındaykengerçekleştirdiğimiz operasyon yaklaşık 2 saat sürmekte. Ameliyatta memelere silikon protezle hacim veriyoruz. Bu silikonların garantisi ve sertifikası mevcut.

Ameliyat sonrasında bu belgeleri hastalarımıza takdim ediyoruz. Göğüs büyütme ameliyatlarında silikonun yerleştirileceği cep önem taşımakta. Bu cebin yerini üç ayrı noktada planlayabiliyoruz: kas altı, kas üstü ya da bir kısmı kas altı bir kısmı kas üstü olacak şekilde yerleştirdiğimizdual plan.  Protezler farklı şekillerde üretiliyor, işlem için damla ya da yuvarlak formda olanlarından seçebiliyoruz. Kesi izini ise belirgin şekilde gözükmemesi için meme altı alt kıvrımından yapıyoruz. Bu şekilde karşıdan bakınca iz gözükmüyor.”

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

meme dikleştirme

“Meme dikleştirme, genellikle emzirme sonrası sarkan memeleri kaldırmak için yaptığımız bir ameliyat. Anneler başka hamilelik düşünmüyorsa göğüs dikleştirme ameliyatını yaptırmayı planlayabilirler. Ancak tekrar bir hamilelik ve emzirme süreci yaşanması durumunda cilt yine esneyeceği için sarkma tekrar eder. Bu, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir detay. Ameliyatları, meme büyütme ameliyatı gibi genel anestezi altında yapıyoruz. Her iki ameliyat sonrasında bir gece hastanede yatan hastalarımız ertesi gün evlerine gidebilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastalarımızın 3 hafta boyunca destekleyici sütyen kullanmaları önemli.”

Peki, Meme Büyütme Mi Meme Dikleştirme Mi?

meme operasyonları

“İki ameliyat birbirinden farklı amaçlara hizmet ediyor. Hastanın durumuna göre tek bir ameliyat yeterli olabilirken bazı durumlarda her iki operasyonu da uygulamamız gerekebiliyor. Örneğin, belli ölçüde sarkma gözlenen göğüsleri silikon protezle kaldırmamız mümkün değil. Bunun için meme dikleştirme ameliyatı da yapıyoruz. Bunun ayrımını da kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz detaylı ölçümleme ile yapıyoruz. Meme derisindeki genişlemenin seviyesine göre ameliyatın türüne karar veriyoruz. Önce hasta ayakta dururken serbest halde meme ucundan memenin alt kıvrımına kadarki mesafeyi ölçüyoruz.

İkinci ölçüyü hasta yatarken alıyoruz, aynı iki mesafeyi bu kez gererek ölçüyoruz. İki ölçü arasındaki fark %50 den fazlaysa bu meme derisinin aynı oranda genişlediği anlamına geliyor. Bu durumda memeyi dikleştirmek için bir ameliyat planlamamız gerekiyor. Meme dikleştirme ameliyatı için gelen hastalarımızda ise eğer yeteri kadar meme hacmi yoksa memeyi silikon implantla desteklememiz lazım. Hastalarımız için en iyi seçeneğin hangisi olduğuna kliniğimizde yaptığımız detaylı muayene sonrasında karar veriyoruz.” 


Yayınlanma tarihi: 27/04/2021

-

Son Güncellenme: 28/04/2021

Meme Dikleştirme ile ilgili yazılar