İğneli Epilasyon Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Ece Yalçın tarafından yazılmış, Uzm. Dr. Hatice Coşkun Güngördü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

İğneli Epilasyon Nedir, Fiyatları Ne Kadar??

Vücudun belli bölgelerindeki tüyler göze güzel görünmediği için istenmeyen tüy sınıfına girer. Çok eski zamanlardan beri insanlar bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanmakta.

Genellikle kadınlarla özdeşleşen epilasyon yöntemlerinin pek çoğunu aslında erkekler de uyguluyor. Yani istenmeyen tüylerden kurtulmak hem kadınların hem de erkeklerin ortak isteği. Bunu yapmak için farklı alternatifler var.

Bu yöntemlerden bazıları birkaç günlük, bazıları neredeyse bir aylık rahatlık sağlıyor. Bölgeyi istenmeyen tüylerden büyük ölçüde ve neredeyse kalıcı olarak temizleyen en etkili yöntemler ise iğneli ya da lazer epilasyon.

Lazer teknolojisiyle ya da iğneyle yapılan epilasyon işlemleri sonrasında kıl kökleri tahrip edilerek tüylerin yeniden uzamasının önüne geçiliyor. İki uygulama arasında iğneli yöntem biraz daha belirgin sonuçlar sağlıyor. Fiyatları, seans süreleri, acıtıp acıtmadığı gibi sorularla sürekli merak edilen iğneli epilasyon konusunu Dermatolog Uzm. Dr. Hatice Coşkun Güngördü ile konuştuk.
Uzm. Dr. Hatice Coşkun Güngördü epilasyon whatsapp butonu

İçindekiler


İğneli Epilasyon Nedir?

iğneli epilasyon nedir

“Keşfi 19. yüzyıla uzanan iğneli epilasyon teknolojisi, yüzdeki ya da vücuttaki tüylere tek tek müdahale ediyor ve bu tüyleri bölgeden uzaklaştırıyor. Oldukça ince uçlu bir iğne yardımıyla kıl foliküllerine giriş yaparak kökleri hasara uğratıyoruz ve işlem yaptığımız kılı cımbızla çekiyoruz.

Galvanik, termoliz ve karma yöntem olarak üç farklı şekilde uyguladığımız işlem bölgedeki tüy yoğunluğuna göre farklı uzunluklarda gerçekleşiyor.”
 

İğneli Epilasyon Türleri Nelerdir?

iğneli epilasyon uygulaması

“Üç tür iğneli epilasyon vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Galvanik Elektroliz

Kıl folikülünün yapısını bozmak için elektrik akımından yararlanarak kimyasal reaksiyon yaratır. Bu yöntemle yapılan işlemde kıl folikülünün tahrip olarak bozulması zaman alır. Bu nedenle bu yöntem diğer yöntemlerden uzun sürer. 

Termoliz

Daha yeni bir yöntem olan termoliz kıl folikülünü tahrip etmek için ısıyı kullanır. Burada işlemi yapan kişinin deneyim seviyesi ve doğru alanı bulma becerisi çok önemlidir. İğnenin ucu yalnızca sınırlı bir alana etki ettiğinden sağlıklı bir işlem için doğru bölgeyi tutturmak önemlidir. Termoliz, galvanik elektrolize göre çok hızlı bir işlemdir. 

Karma 

Adından da anlaşılacağı üzere, her iki yöntemin bir arada kullanıldığı türdür. İğnenin teknolojisi hem galvanik elektrolizin hem de termolizin teknik özelliklerini taşırken hızı termoliz seviyesinde değil, biraz daha yavaştır.“
 

İğneli Epilasyon Hangi Bölgelerde Tercih Edilir?

yüze iğneli epilasyon

“İğneli epilasyon açık ya da koyu renkli tüm kıl tiplerinde sonuç verir. Bu nedenle lazer epilasyonda sonuç alınamayan tipteki tüyler için iğneli yötem düşünülmelidir. Bununla birlikte iğneli epilasyon uzun süren bir işlem olduğu ve seans bazında fiyatlandığı için geniş alanlarda pek tercih edilmez.

Yüz, koltuk altı ve bikini bölgesi ile göbek çevresindeki tüyler için idealdir. Geniş alanlarda ve yoğun folikül içeren yüzeylerde seanslar çok uzun süreceği için işlem maliyeti yükselir. Daha küçük alanlara uygulanması için daha uygun fiyatlı ve güvenli bir yöntemdir.”
 

İğneli Epilasyon Fiyatları Ne Kadar?

iğneli epilasyon fiyat

“İğneli epilasyonu seans bazında ücretlendiriyoruz. Net fiyatı ise seans süresi belirliyor. Ortalama değerler vermemiz gerekirse tüm vücut için yapılan epilasyonda kadınlarda seans başına 600 TL, erkeklerde ise 1000 TL diyebiliriz. Bu fiyat işlem yoğunluğuna bağlı olarak artıp azalıyor.

Tek tek değinecek olursak da, koltuk altı bölgesi için seans ücreti ortalama 50 TL, bikini bölgesi 75 TL, göbek 50 TL, tam bacak 400 TL gibi düşünebiliriz. Erkeklerde göğüs ve omuz için ortalama seans ücreti 550 TL, sırt 450 TL.”

Daha ayrıntılı fiyatlar için tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Kadınlar için iğneli epilasyon fiyatları:

Bölge

Seans Ücreti

Tüm Vücut

600,00 TL

Koltuk Altı

50,00 TL

Alt Bacak

290,00 TL

Tüm Bacak

400,00 TL

Özel Bölge

150,00 TL

Tüm Yüz

100,00 TL

Bıyık

50,00 TL

Bikini

75,00 TL

Çene

50,00 TL

Yarım Kol

200,00 TL

Göbek

50,00 TL

Göğüs Arası

50,00 TL

 

Erkekler için iğneli epilasyon fiyatları:

Bölge

Seans Ücreti

Tüm Vücut

1.000,00 TL

Kaş Arası

50,00 TL

Ense

60,00 TL

Göğüs 

385,00 TL

Özel Bölge

385,00 TL

Sakal Üzeri

75,00 TL

Göğüs ve Omuz

550,00 TL

Omuz

250,00 TL

Sırt ve Omuz

600,00 TL

Sırt 

450,00 TL

Tüm Kol

300,00 TL

Boyun

50,00 TL

 

Bunun yanı sıra lazer epilasyon fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.
 

İğneli Epilasyon İşlemleri Kaç Seans Sürer?

iğneli epilasyon aletleri

“İğneli epilasyon seansları 40-70 dakika arasında sürebilir. Bu süre tamamen epilasyon yapılacak olan bölgedeki tüy yoğunluğuna bağlıdır. Seans sayısı ise 4-12 arasında değişmektedir. Ortalama olarak ayda bir seans epilasyon yaptığımızı düşünürseniz, bir kişinin istenmeyen tüylerinden kurtulması 6 ayla 1 sene arasında sürmekte diyebiliriz.”
 

İğneli Epilasyon Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iğneli epilasyon çene

İğneli Epilasyon Öncesinde

  • Uygulamayı yaptırmadan önce işlem bölgesindeki kılların belli erişkinlikte olması gerekiyor. Bu şekilde iğneyle olgunlaşmış kıl folikülünü başarıyla yok edebiliyoruz ve işlem tatmin edici sonuçlar veriyor.

  • İşlemin yapılacağı gün bölgeye kozmetik ürünlerin sürülmemesi önemli.

İğneli Epilasyon Sonrasında

  • Uygulamayı yaptırdıktan sonra bölgenin tahriş olmaması için sıcak suyla temas etmemesi gerekiyor. 

  • Güneşe çıkarken mutlaka güneşten korunmak gerek. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, şapka ve gözlük kullanılmasını öneriyoruz. 

  • Epilasyon yapılan bölgeleri en az 15 gün güneşe maruz bırakmamak gerekir. Bu nedenle iğneli epilasyon yaptırdıktan sonra güneş banyolarından uzak durmakta fayda var. 

  • İğneyle epilasyon yapılan bölgelerde ilk 24 saat kozmetik ürünler kullanılmamalı. 


İğneli Epilasyon ve Lazer Epilasyon Arasındaki Fark Nedir?

iğneli epilasyon koltuk altı

“İğneli ile lazer epilasyon birbirinden farklı iki teknolojidir. Lazer epilasyon kıl köklerini tahrip etmek için lazer ışığı teknolojisini, iğneli epilasyon elektrik ve ısı kaynaklarını kullanır. Her iki yöntemin kendi içinde farklı avantajları ve dezavantajları vardır.” 

Eğer lazer epilasyon nasıl yapılır merak ediyorsanız, konunun tüm detaylarından bahsettiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.
 

Hamilelikte İğneli Epilasyon Zararlı Mıdır?

hamilelikte iğneli epilasyon

“Hamilelikte iğneli epilasyon yaptırma konusu mutlaka gebeliği takip eden hekime danışılmalıdır. İğneli yöntem yan etkileri çok az olan ve gebeliğe zarar vermeyen bir işlemdir. Yine de son onayı hekim vermelidir. Buna ek olarak 5. aydan itibaren karın ve meme bölgesi iyice hassaslaşacağı için bu bölgelere epilasyon önermiyoruz.”
 

İğneli Epilasyon Ağrılı Bir İşlem Midir?

kaşa iğneli epilasyon

“İğne ile epilasyon yöntemi kıl foliküllerine tek tek müdahale eden bir işlem. Bu nedenle her kıl kökünün tahrip oluşunu hissedebiliyorsunuz. Acı hissini önlemek için bölgeye anestezik krem uyguluyoruz. Bu şekilde işlem esnasında daha az ağrı duyuluyor.”
 

İğneli Epilasyon Kalıcı Bir Yöntem Midir?

iğneli epilasyon seansı

“İğne yardımıyla kıl foliküllerini tahrip etmek suretiyle kılların çıkış hızını düşürerek sayısını azaltıyoruz. Uzun süre konfor sağlayan bu işlem kılları %90 oranında yok ederken ilerleyen zamanda tüy çıkışını yavaşlatsa da sona erdirmiyor.

Yani diyebiliriz ki, iğneli epilasyon büyük ölçüde kalıcı bir işlem ama tüyleri tamamen yok etmiyor.”


Yayınlanma tarihi: 12/08/2021

-

Son Güncellenme: 24/03/2022

Başa Dön