İdeal Göğüs Boyutu Ne Olmalıdır? Bu Boyuta Nasıl Erişilir?


Milliyet Pembenar'ın haberine göre; Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, kadınların göğüsleri ile ilgili şikayetlerinin neler olduğu, ne denli önemli bir organ olduğu ve göğüs estetiği ile ilgili bilgiler verdi.

Kimi kadın göğüslerinin küçük kimi kadın da sarkık veya büyük olmasından şikayet eder. Op. Dr. Ayşegül Sivri’ye göre, küçük göğüslü kadınlar öz güven eksikliği problemi yaşayarak mutsuz oluyorlar.

Büyük göğüslü kadınlar ise bel ve boyun ağrıları, meme altında oluşan pişik ve mantar enfeksiyonları, sütyen askı izleri, yatarken ağırlığa bağlı nefes alma zorluğu ve birtakım uyuşukluklar nedeniyle asosyal kişilik bozuklukları ile karşı karşıya kalıyor.

Göğüs Ne Anlama Geliyor? Neden Bu Kadar Önemli Bir Organ?

Op. Dr. Ayşegül Sivri, göğüslerin kadın vücudunun en çıkıntılı bölümü olması nedeniyle, kadınlarda oldukça dikkat çeken bir bölge olduğunu belirtti.

Tarih boyunca göğüslere pek çok anlam yüklenmiştir diyen Sivri, süt üretiminden dolayı bereketin simgesi, bir bebek için besin kaynağı, bir kadın için belki de kadınlığın simgesi ya da bir erkek için sadece bir oyuncaktır, diye sözlerine devam etti.

Göğsü Küçük Olan Kadınlar Dişilik Yönlerinin Eksik Olduğunu Düşünüyor!

Göğüs kadınlık simgesi olarak görüldüğü için küçük göğüslü kadınların psikolojilerinin ve sosyal hayatlarının olumsuz etkilendiğini belirten Sivri, bunun nedenini küçük göğüslü kadınların bilinçaltındaki meme algısının zaman içinde ciddi zarar görmesine bağladı.

Büyük Göğüslü Olmanın Dezavantajı Da Çok!

Büyük göğüslü olmak kadınların yaşam kalitelerini ciddi anlamda azaltan bir durum. Op. Dr. Ayşegül Sivri, bu kadınları anlamanın en etkili yolunun boynumuza 5 kiloluk bir ağırlık takarak 5 dakika yürümemizden geçtiğini, ağrının ve konforsuzluğun ancak o zaman anlaşılacağını söyledi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Sivri; büyük göğüsler, ağırlıkları nedeniyle yıllar içinde kadında geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açıyor ve  kadınlarda ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor, dedi.

Peki, İdeal Göğüs Boyutu Ne Olmalıdır? Bu Boyuta Nasıl Kavuşulur?

İdeal göğüs boyutu; kişinin kilo, boy, omuz ve kalça genişliğine göre değişir.Yani, kişiye özel bir kavramdır.Aynı zamanda, kişinin kendi görüşleri de ideal meme boyutuna karar vermede etkilidir.

Op. Dr. Ayşegül Sivri göğüs estetiği olarak ülkemizde ve dünyada en sık yapılan ameliyatın göğüs büyütme ameliyatı olduğunu, en sık kullanılan yöntemin ise silikon protez ile yapılan meme büyütme ameliyatı olduğunu belirtti.

Sivri'ye göre silikon protezler sayesinde göğüslerin vücut ile uyumlu doğal görünüme kavuşabilirler. Göğüs küçültme ameliyatı ikinci sırada gelir.

Bu ameliyat ile göğüsler küçültülerek vücut ile uyumlu boyuta getiriliyor. Ameliyat esnasında her bir göğüsten 2 kiloya kadar doku çıkarılabiliyor. Meme küçültme ameliyatı sayesinde kanser oluşturabilecek dokular azaltıldığı için aynı zamanda meme kanserinden koruyan bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır.Dekolte giymiş bir kadının göğsüne yerleştirilen kamera ile gün içinde kaç kişinin göğüslerine baktığı sorusuna cevap aranmış ve bu rakamın 36 olduğu saptanmış. Gözlerini göğüslere dikenlerin arasında emzirme çağında bir bebek ve sahibinin kucağında olan bir köpekte varmış.

Tabi ki bunların görüşlerinin değeri kişinin kendi düşüncelerinin yanında oldukça önemsizdir diyen Op. Dr. Ayşegül Sivri, asıl önemli olan kişinin kendisinin ne düşündüğüdür, çünkü o göğüslerle yaşayacak olan, her gün aynada onlara bakacak olan, onlara dokunacak olan, onları bir yerlere sığdıracak olan kişinin kendisidir dedi.

Yani göğüslerin güzelliği kavramının cevabı kişinin kendisinde gizlidir. O zaman bir estetik cerrah olarak soruyorum ‘Göğüslerinizi hangi boyutta isterdiniz?’


Yayınlanma tarihi: 19/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar