Her Saç Dökülmesi Sorununda Saç Ekimi Düşünülmeli Midir?

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Gold City Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Her Saç Dökülmesi Sorununda Saç Ekimi Düşünülmeli Midir?

Saç dökülme sorunu bugün kadınlarda ve erkeklerde karşılaşılan ve her beş insandan birinin muzdarip olduğu, belki de çağın sorunlarından bir tanesi.

Saç dökülmesi denildiğinde ise hemen aklımıza saç ekimi geliyor zira saç ekiminin saç dökülme sorununa kalıcı çözümler sunan bir tedavi olduğunu biliyoruz.

Fakat her saç dökülmesi sorununda hemen saç ekimi düşünülmeli midir? Sorumuzu Gold City Saç Ekimi Merkezi cevaplıyor:
Gold City Hair whatsapp butonu
“Sorunuza hemen net bir şekilde cevap vermek gerekirse: Saç ekimi erkek tipi kelliğin etkilerini tersine çevirmek için yaptığımız bir uygulamadır.

Özetle hastada erkek tipi kellik durumu söz konusuysa, evet saç ekimini düşünmelidir. Fakat eğer bunun dışında bir sorun yaşıyorsa, saç ekimi ilk etapta düşünülmemelidir, önce var olan yandaş sorunun tedavisine gidilmelidir. Bunlar neler olabilir?

Hormonal Değişiklikler ve Tıbbi Durumlar

saç dökülmesiHamilelik, doğum, menopoz ve tiroid sorunlarına bağlı hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Tıbbi durumlar arasında bağışıklık sistemi ile ilgili olan ve düzensiz saç dökülmesine neden olan alopesi areata yani saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonları ve trikotillomani (trikotillomani) adı verilen saç çekme bozukluğu yer alır.

İlaçlar ve Takviyeler

ilaçşarSaç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon için kullanılanlar bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Kafaya Radyasyon Tedavisi

radyasyonBu tedavilerden sonra da saçın eskisi gibi çıkmadığını gözlemleriz.

Çok Stresli Bir Olay

stresliolayBirçok insan, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç seyrelmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.

Saç Modelleri ve Tedaviler

saç modelleriAşırı saç şekillendirme veya saç örgüsü gibi saçınızı sıkılaştıran saç modelleri, çekiş alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesine neden olabilir.

Sıcak saç şekillendirme, brezilya fönü, saç botoksu gibi uygulamalar da saçların dökülmesine neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Tüm bu saydığımız sebepler saç dökülmesini tetikler. Ayrıca şunu da eklemekte fayda var, insanlar genellikle günde 50 ila 100 saç teli kaybeder.

Bu genellikle fark edilmez çünkü aynı zamanda yeni saçlar da büyür. Saç ekiminin düşünülmesi gereken nokta da, dökülen saçların yerine yeni saç çıkmadığı zamandır.

DHT ve Erkek Tipi Kellik

erkek tipi kellikAz evvel söylediğimiz erkek tipi kellik konusunu biraz daha açmak isteriz. Bildiğiniz gibi saç ekimi, "donör bölge" olarak adlandırılan, saç derinizin belirli bir bölümünden, saçların alınmasını ve bunları kafa derisinin saçsız farklı bir bölümüne nakletmeyi içeren micro cerrahi uygulamasıdır.

Kısacası saç ekimi yaptırmak, saç derinizin erkek tipi kellikten etkilenmeyen bölgelerinden saç alıp seyrelen veya kel olan bölgelere taşımak demektir.

Bu tarz vakalarda saç ekimi işe yarar çünkü kafanızdaki tüm saçlar kelliğe neden olan birincil hormon DHT'den etkilenmez. DHT'ye dayanıklı kılları başınızın arkasından ve yanlarından öne doğru hareket ettirerek, saç ekimini yaparız.

Saç Ekimi Saç Dökülmesine İyi Bir Çözüm Müdür?

saç ekimiErkek tipi kellik yaşıyorsanız, gerileyen bir saç çizginiz varsa veya yaygın saç dökülmeniz varsa ve bununla ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız, saç ekimi yaptırmak potansiyel bir çözüm sunabilir.

Deneyimli bir saç ekimi ekibi tarafından yapıldığında saç saç çizginizi eski haline getirebilir ve geçmişte sahip olduğunuz hacim ve kalınlığı geri verebilir.”


Yayınlanma tarihi: 03/12/2021

-

Son Güncellenme: 03/12/2021

Başa Dön