Hemajinom ya da Damar Beni Tedavisi Çok Kolay!

Hemanjiom (Damar Beni)
Hemanjiom (Damar Beni) tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Hemajinom ya da Damar Beni Tedavisi Çok Kolay!

Yaş ilerledikçe estetik olarak görünümü olumsuz yönde etkileyen hemanjinom ya da damar beni tedavisi, bebeklik döneminde ameliyatsız yöntemlerle mümkün.

Özellikle bebeklerde sık görülen hemanjiom ya da damar beni tedavisi, gelişen teknikler sayesinde ameliyatsız yöntemlerle mümkün. Bebeklerin alnında görülenlere halk arasında “melek öpücüğü”, ense kökündekilere “leylek ısırığı” denen bu doğumsal lekeler zamanla solabiliyor.

Yaş ilerledikçe görünümü etkileyerek estetik bir problem haline gelebilen bu kırmızı benler konusunda anne babaların bilinçli olmaları gerekiyor.

Hemanjinom Nasıl Bir Hastalıktır?

Özellikle yeni doğan bebeklerde doğuştan oluşan bir hastalık olan hemangioma, toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi büyüme sürecine girerek portakal büyüklüğüne de ulaşabiliyor.

İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bu sorun, kimi vakalarda sadece büyümekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bulunduğu yerde çap olarak da yayılabiliyor. Örneğin yüz bölgesinde ortaya çıkan damar beni büyümesi halinde gözleri kaplayıp, körlük problemine neden olabildiği gibi, kimi zaman kanamaya neden olup ölümcül sonuçlar da doğurabiliyor. Fakat hemanjiom ya da damar beni tedavisi, korkulmayacak kadar basit yöntemlerle mümkün.

Hemanginoma, plastik cerrahi ve kalp damar cerrahisinin ortak alanına giriyor. Bir tür damar hastalığı olması sebebiyle, vücudun iç organlar dahil olmak üzere, damar olan her noktasında görülebiliyor.

Uzmanlar, bebeklerinde bu oluşumu gözlemleyen ailelerin ilk yapması gereken şeyin soğukkanlı olmak ve beni takip etmek olduğunu belirtiyor.

Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle mümkün bir hastalık olan damar beni, bazı durumlarda tedaviye bile gerek kalmadan kendi kendine de kaybolabiliyor.

Damar Benleri Nasıl Takip Edilir?

Hemanjiom takibi, anne babaların kolaylıkla yapabileceği bir yöntem. Oluşumun ilk görüldüğü an çapını ölçmek, fotoğrafını çekmek ve tarihiyle birlikte not etmek, uygulanacak ilk adım.

Hekimler, 20-30 gün sonra tekrar ölçülen damar beninde, bir önceki ölçümle karşılaştırıldığında büyüme görülmüyorsa, sorun olmadığını belirtiyor. Fakat çapta büyüme veya renkte koyulaşma gözlemlenmesi, sorunun büyüme eğilimine girdiği anlamına geliyor ve anne babaların bu noktada eyleme geçmeleri gerekiyor. Tabi ki uzmanlar, oluşumun gözlemlendiği bölge estetik anlamda kötü görünüme sebep oluyorsa, büyüme ya da değişiklik gözlemlenmese de tedavi öneriyor.

Günümüzde hemanjinom ya da damar beni tedavisi için muayene esnasında elde edilen bulgulara bağlı olarak farklı teknikler tercih ediliyor. İlaçla, lazerle ve köpükle yapılabilen tedavi, damar beninin olduğu yer, kabarıklığı gibi faktörlere göre seçiliyor.

Lazerle hemajinom tedavisi, özellikle yüzeysel, kabarık olmayan hemanjiomlarda etkili oluyor. Tedavi birkaç seans uygulama gerektirse de, etkili sonuç alınıyor.

Köpükle hemanjiom tedavisi, varis hastalığı tedavisinde de sık kullanılan en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Köpük ve skleroterapi, ortaya çıkan damarları içinde sklerozan madde barındıran ilaçlar ile imha etmeyi amaçlıyor. İlacı saf halde kullanmak yerine ilaç + hava karışımı ile köpük haline getirilen madde, çok ince bir enjektör ile hemanjioma uygulanıyor. Anında etkisi görülen bu yöntem, hastalığın yaygınlığına göre yine bir kaç seans gerektirebiliyor.


Yayınlanma tarihi: 22/06/2017

-

Son Güncellenme: 27/07/2021

Başa Dön