Göz Kapağını Ve Kaşı Ameliyatsız Bir Şekilde Kaldırmanın 6 Yolu

Göz Kapağı Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Sevgi Ekiyor tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Göz Kapağını Ve Kaşı Ameliyatsız Bir Şekilde Kaldırmanın 6 Yolu

Ah bu fotoğraflar, yüzümüzdeki değişimi bizlere en fazla hatırlatan onlar oluyor. İnsan hemen her gün aynaya baktığından, yaşadığı değişimi fark etmiyor, aynadaki aksine alışıyor ama eski fotoğraflar bir anda yüzümüze yaş almanın etkisini çarpıveriyor. Özellikle göz çevresi bu değişimden nasibini alanların başını çekiyor diyebiliriz.

Blefaroplasti diğer adıyla göz kapağı estetiği gibi cerrahi seçeneklerle ve ameliyatsız, noninvaziv tedavilerle bu durumun etkilerini geri çevirmemiz mümkün. Göz kapağını ameliyatsız bir şekilde kaldırmanın farklı yollarını Medikal Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor Yeniben için anlattı:

Dr. Sevgi Ekiyor

“Burada aslında sadece gözkapağına odaklanmayalım bence zira göz ve çevresi dediğimizde bunun içine kaşlar, alt göz kapağı, üst göz kapağı, kaz ayakları, çizgiler de giriyor.  Bakın yaşlanma ve kaş pozisyonu ve hareketindeki değişiklikler üzerine yapılan birçok araştırma, çoğunlukla yüzün cilt durumu, kas yapısı ve yağındaki değişiklikler nedeniyle kaşların yaşla birlikte düştüğünü gösteriyor.

Bununla birlikte, en çok düşen kaşın kuyruğu veya yan bitiş noktasıdır. Aynı zamanda kaş ilk önce düşme eğilimindedir. 40'lı ve 50'li yaşlarınızın sonlarında gerçekten fark etmeye başladığınız şey bu aslında. Kaş kuyruğunu, yöntem ne olursa olsun yükselttiğimizde, göz daha açık ve kapak derisi kalkık görünür.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği seçeneklerine girmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Göz kapağınızın derisi görüşünüzü engelleyecek kadar gevşekse, cerrahi olmayan bir göz kapağı estetiği arzu ettiğiniz sonucu vermeyebilir. Bu durumda, cerrahi seçenekleri araştırmalısınız. Şimdi konumuza geçelim. Ameliyatsız göz kapağı estetiği tedavileri:

göz kapağı düşüklüğü

Tedavi 1: Nörotoksinler (Botox, Dysport)

İşlevi: Kaşı kaldırmak

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: 1

Tedavinin kalıcılığı: Yaklaşık 3 ila 6 ay

Bilmeniz gerekenler: Nörotoksinlerin nasıl kaş kaldırma etkisi yarattığını en iyi şekilde anlamak için, şimdi aynaya bakın. Alnınızdaki frontalis kasının tek görevi kaşınızı kaldırmaktır. Tersine, göz çevresinde, kaz ayaklarından sorumlu olan orbikularis oculi, kaşınızı aşağı çeken bastırıcı bir kastır. Gözlerinizi kısın ve bu kasların nasıl aşağı çektiğini gözlemleyin. Birçok hastamı Botoks kaş kaldırma adı verilen bir yöntemle tedavi ettiğimde aslında yaptığım kaş ve göz kapağını aşağı çeken kasları gevşetmektir.

Frontalisin ortasına biraz nörotoksin koyarsınız, kaşı kaldırırsınız ama frontalisin yanlarını kullanabilirsiniz, bu da göz kapağının işlevinin devam etmesine yardımcı olur. Genellikle, bu kası serbest bırakmak için kaşın kuyruğuna Botoks enjekte ederek frontalisin kuyruğu kaldırmasını ve gözü açmasına olanak sağlarız. Düzgün yapılmazsa, göz kapağını veya kaşı düşürebilir ve birkaç ay boyunca bu şekilde dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple güvenilir bir hekime başvurmanızı öneririm.

göz dolgusu

Tedavi 2: Dolgular

İşlevi: Göz çevresine hacim kazandırmak

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: 1

Tedavinin kalıcılığı: Yaklaşık 1 yıl

göz kapağı

 

Bilmeniz gerekenler: Dolgu uygulamaları olağanüstü sonuçlar aldığımız tedavilerdir. Kaşın altındaki yağ yastığını hedef alarız çünkü bu bölge zamanla incelir ve sonunda sarkmaya neden olur ve bu yağ yastığına verdiğimiz dolgu kaşı kaldırarak kaşa gerçekten hoş bir şekil verir. Bu alanı dolgu ile kaldırmanın bir başka yolu da şakakları tedavi etmek olabilir.

Bruksizm nedeniyle özellikle güçlü çene kaslarınız varsa, dişlerinizi sıkmanız zamanla şakaklarınızdaki yağların bozulmasına neden olabilir. Bu yağın kaybı kaşınızın kuyruğunun düşmesine neden olabilir.  Ayrıca alt göz kapaklarınız da sizi rahatsız ediyorsa, gözaltı ışık dolgusu yine bir tazelik katacaktır. Zamanla, insanlar göz kapağının altındaki hacmi kaybettiğinde yaşanır bu durum. Bu hacmi bir hyaluronik asit dolgusu ile tedavi ettiğimizde, göz altı alanı daha pürüzsüz görünebilir.

Tedavi 3: İp askılama

İşlevi: Kaşı fiziksel olarak kaldırmak

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: 1

Tedavinin kalıcılığı: 6 ila 8 ay

göz kapağı kaldırma

Bilmeniz gerekenler: Bu tedavi ilk çıktığı zamanlarda kalıcı ip kullanılırdı ancak bugün, üreticiler polidioksanon veya PDO olarak bilinen çözünebilir bir polimerden yapılmış tıbbi kalitede, ultra ince ipler ürettiler. Üst kaşa tutturup ipi derinin altına verdiğimizde ve kafa derisi bölgesine doğru çektiğimizde kaş da yukarı kalkar, gözler de açılır. Bu ip ile kaş askılamanın uzun vadeli bir faydası da vardır. Yeni kolajen üretimini başlatabilir.

PDO ipler cilt yüzeyinin altında mikro yaralanmalar yaratarak iyileşme tepkisini ve ardından yeni kollajen büyümesini tetikler. Bu yeni kolajenin size dramatik, uzun süreli sonuçlar vermesi pek muhtemel olmasa da, size tazelik katacaktır. PDO iple kaş kaldırma, büyük bir hassasiyet ve yüz anatomisi hakkında derinlemesine bilgi gerektirir. Kaşın ortasını buradaki sinirler ve damarlar nedeniyle tedavi edemezsiniz. Dikkatli olmak gerekir.

Tedavi 4: Radyofrekans

İşlevi: Sıkılaştırmak, kolajeni uyarmak

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: Tedavinin derinliğine ve hastanın durumuna göre 1 ya da daha fazla uygulama

Tedavinin kalıcılığı: Yaklaşık 1 yıl

bakım

Bilmeniz gerekenler: Bu tedavi kategorisi, cildi dermise kadar nazikçe ancak güçlü bir şekilde ısıtmak için radyofrekans enerjisi (RF) kullanır ve anında sıkılaştırma etkisi sağlarken yeni kolajen üretimini tetikler. Göz çevresindeki cilt vücuttaki en ince cilt olduğu için bu teknolojilere gerçekten iyi yanıt veriyor.

Lazer tedavisinin aksine, radyofrekans kullanımı koyu ten tonlarında güvenlidir. RF'nin hem derinliği hem de ısısı her hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirilebildiğinden, yalnızca bir veya iki tedaviye ihtiyacınız olabilir. Sonuçları tedaviden sonraki birkaç gün ila birkaç hafta içinde göreceksiniz ve sonraki altı ay boyunca yeni kolajen üretimine bağlı olarak devam edecektir.”

Tedavi 5: Fraksiyonel Lazer

İşlevi: Yeniden cilt yüzeyi oluşturma, yeni kolajeni uyarma

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: Tedavinin derinliğine ve hastanın durumuna göre 2 ya da 6 uygulama

Tedavinin kalıcılığı: 3 ila 5 yıl

fraksiyonel lazer

Bilmeniz gerekenler: Lazerler genel olarak kırışıklık azaltma için ve tepeden tırnağa  cildi yenilemek için kullanılıyor. Göz çevresi hedefimize spesifik olarak bu teknolojiyi kullanmak ve bu hassas cildi düzeltmek son derece uygun. Fraksiyonel lazer zarar görmüş kolajeni buharlaştırıp yeni kolajen oluşumuna teşvik eder. Hastalarının gözlerine koruyucu metal kalkanlar yerleştirir ve ardından her iki göz kapağının tamamını "kirpiklere kadar" tedavi ederiz.

Lazer prosedürleri söz konusu olduğunda, sorununuz ne kadar şiddetliyse, kayda değer sonuç almak için o kadar fazla tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Birkaç ince çizgi ve biraz gevşeklik görmeye yeni başlayanlar, iki hafta arayla iki veya üç tedavi; daha derin kırışıklıkları ve daha belirgin sarkmaları olanlar ise dört ila altı tedaviye ihtiyacı olabilir. Fraksiyonel lazer yeni kolajen üretimini tetiklediğinden, tedavinin sonuçlarını gözlemlemek biraz zaman alacaktır.

Tedavi 6: Plazma Kalemi

İşlevi: Sıkılaştırma, yeniden cilt yüzeyi oluşturma, yeni kolajeni uyarma

Sonuçları görmek için kaç tedavi gerekli: Sorunun derinliğine bağlı olarak 1 veya 2

Tedavinin kalıcılığı:1 yıla kadar

plazma kalemi

Bilmeniz gerekenler: Bu tedavi daha çok fraksiyonel lazer yüzey yenileme gibidir. Bununla birlikte, lazer tedavileri ışık enerjisinden yararlanırken, bir plazma kalemi, etrafınızdaki havadan nitrojen plazma gazı oluşturmak için elektriği elektrostatik enerjiye dönüştürür. Plazma kaleminin flaşları ciltte mikro travma yaratır ve bu da yeni kolajen üretimini tetikler.

Üst ve alt göz kapakları dahil olmak üzere göz bölgesinin tamamı tedavi edilebilir. Gözlerinin çevresinde birazcık fazla derisinden muzdarip olan ancak ameliyat olmak istemeyenler için ideal bir seçenektir. 30-40 yaş aralığında daha hafif belirtileri olanlar için 1 tedavi yeterli olurken, 60 yaşlarındaki biri 2. bir seanstan yararlanabilir. 


Yayınlanma tarihi: 25/05/2021

-

Son Güncellenme: 25/05/2021

Göz Kapağı Estetiği ile ilgili yazılar