Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İz Kalır Mı?

Göz Kapağı Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Hakan Yılmaz tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İz Kalır Mı?

Gözler; yaşınız, kendinizi nasıl hissettiğiniz ve sağlığınız hakkında küçük tüyolar verir.

Daha da önemlisi öyle olmasa bile aynaya her baktığınızda yorgun görünen gözler nedeniyle yaşlı bir ifadeyle karşılaşmak, hoş bir tecrübe değildir.

Genetik nedenler ya da olumsuz yaşam şartları… Nedeni ne olursa olsun, göz çevresinde bulunan kusurlar, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

Böyle bir durumdan muzdaripseniz göz kapağı estetiği iyi bir çözümdür. Ancak gözlerinizdeki parıltıya ve dinamik bir görünüme kavuşmanızı sağlayacak bu estetiğin iz bırakıp bırakmadığına dair endişeleriniz olabilir.

Bu nedenle ‘Göz kapağı estetiğinden sonra iz kalır mı?’ sorusuna yanıt aradık ve Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Yılmaz Yeniben’e açıklamalarda bulundu:
Op. Dr.Hakan Yılmaz whatsapp

Göz Kapağı Estetiği Lokal Anesteziyle Bile Yapılabilir

göz kapağı estetiği lokal anestezi“Göz kapağı estetiği, lokal anesteziyle bile yapılabilen bir ameliyattır. Yeter ki hasta buna istekli olsun ve ameliyat sırasında bir sıkıntı yaşanmasın.

Lokal anesteziyle yapıldıysa hasta sargılarıyla birlikte hayatına döner. Ancak asla gözü kapatmak söz konusu değildir.

Gözlerin üzerinde ve eğer alt göz kapağına da işlem yapıldıysa gözlerin altında küçük birer pansuman ve bandaj olur. Hasta bunlarla birlikte normal hayatına devam eder.

Bu operasyondan sonra her hastada mutlaka şişme görülür. Bu şişme ilk 2-3 gün devam eder. 3.günün sonunda şişlik azalır ve yok olur.

7.gün civarında da dikişler alınır. Böylece hastanın tüm ameliyat serüveni bitmiş olur.”

Göz Kapağı Estetiğinin Amacı Yüze Tazelik Kazandırmak

göz kapağı estetiği sonrası“Göz kapağı estetiğinde amaçlanan şeyler; hastanın ameliyat olduğunun fark edilmemesi, izin en az fark edilecek yere yerleştirilmesi ve fazlalaşmış dokuların alınmasıdır.

Göz kapağındaki deri fazlalığı ve torbalanmalar, hastanın göz kapağını açmasında ve gözünü yukarıya kaldırmasında sorun yaratır.

Hastalar gözünü daha rahat açabilmek için frontal kas dediğimiz alın kasını kullanarak kaşları yukarıya kaldırıp göz kapaklarını açarlar. Bu durum zamanla alın bölgesinin kırışmasına neden olur.

Bu kırışıklıkların engellenmesi de amaçlandığı için bölgedeki fazlalıklar alınır ve böylece hasta kaş bölgesini kaldırmadan gözünü daha rahat bir şekilde açar.”

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir? İkinci Kez Ameliyat Yapılabilir Mi?

göz kapağı ameliyatı riskleri“Göz kapağı ameliyatı, belirli bir süre geçtikten sonra eğer hastada sarkma miktarı çoksa 10 yıl kadar sonra tekrarlanabilecek bir ameliyattır.

Bu ameliyattan sonra hastanın mikrop kapmaması son derece önemlidir.”

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İzler Ne Zaman İyileşir ve Bu Süreçte Nelere Dikkat Edilmelidir?

göz kapağı estetiği sonrası yara izi“Şüphesiz göz kapağı estetiği düşünen hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de işlem sonrasında iz kalıp kalmayacağı ve bu izlerin ne sürede iyileşeceğidir.

Modern bilim ve teknoloji sayesinde, çoğu estetik uygulama artık oldukça az yara iziyle sonuç verir.

Ayrıca yetenekli bir cerrah, kolayca kamufle edilebilecek alana stratejik kesiler yerleştirerek görünür yara izlerinin miktarını önemli ölçüde azaltabilir.”

Gözkapağı Estetiği Sonrasında Neler Yaşanır?

göz kapağı estetiği sonrası bakım“Göz kapağı ameliyatından hemen sonra hastalar bir miktar şişlik ve morarma yaşayabilir. Bu semptomlar genellikle 2 hafta sonra geçer. Ancak ince şişlikler 6 haftaya kadar veya daha uzun süre görülebilir.

İzin yok olması da 3 ila 6 ayı alır. Ancak çoğu hastada 3.aydan itibaren ameliyat yeri görünmez duruma gelir. Hastaların bölgeye özen göstermesi bu süreyi uzatıp kısaltabilir. Bu nedenle hastaların aşağıdaki noktalara dikkat etmesi son derece önemlidir.

 • Bölgeyi temiz tutun.

 • Kesileri ovalamayın veya çizmeyin.

 • Doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının ve güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

 • Baş dik bir konumda olacak şekilde sırt üstü yatın.

 • İlaçları önerildiği gibi kullanmaya özen gösterin.

 • Bölge cerrahınız tarafından temizlenene kadar göz makyajı yapmayın.

 • Ağır kaldırma, zorlanma veya diğer fiziksel aktivitelerden kaçının.

 • Bol bol dinlenin.

 • Sigara içmeyin.

Göz kapağı estetiği sonrası izler konusuna tekrar gelecek olursak…

göz kapağı izleriHer ameliyat yara izi riski taşır. Ancak göz kapağı estetiği sonrasında minimal seviyede izler kalır. Üst göz kapağı ameliyatı sırasında doktorunuz göz kapağının doğal kırışıklığı boyunca kesiler atmaya dikkat eder.

Alt göz kapağı ameliyatı için kesiler kirpik çizgisi boyunca veya alt kapak içinde gizlidir. Her iki durumda da doktorunuz kesileri en göze çarpmayan yerlere yerleştirir ve böylece izler fark edilmeyecek seviyede olur ve zamanla geçer.

Erken yaşlanma belirtilerini ilk ele veren göz çevresi, ince, hassas ve yumuşak bir deri yapısına sahiptir. Bu bölgedeki cildin inceliği hassasiyet yaratsa da vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı iyileşme gösterir. Bu nedenle göz kapağı estetiği sonrası izler hiç görünmeyecek şekilde olur ve zamanla iyileşir.

Her estetik uygulama sonrası oluşan izler kadar göz kapağı estetiği izleri de ameliyat sonrası çok özel bir dikkat gerektirir. 

Bununla birlikte, sigarayı bırakmak, alkolden kaçınmak, susuz kalmamak ve yeterli protein içeren bir beslenme tarzı benimseyerek yara izi risklerini daha da aza indirebilir ve izlerin iyileşme sürecinin kısalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Özetle;

göz kapağı estetiği

 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt bazı değişimler yaşar. Ancak genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak her birey farklı şekilde yaşlanır. İlk yaşlanan bölgelerden biri de göz çevresidir.

 • Göz çevresinde şişlikler, kırışmalar ve sarkmaların oluşmasından dolayı yaşlı ve yorgun bir ifade oluşur. Göz Kapağı estetiği ile göz çevresinin yenilenmesi sağlanır ve genç, canlı, dinlenmiş bir görünüme kavuşmak mümkün olur.

 • Ancak üst ve alt göz kapakları çevresi hemen hemen benzer yapıda olsa da aynı hızda belirti göstermeyebilir. Bu nedenle alt ve üst kapaklar estetik ve bakım uygulamalarında ayrı ayrı değerlendirilir.”

 • Genellikle lokal anestezi eşliğinde uygulanan göz kapağı operasyonlarında özellikle alt göz kapağında biraz daha derin dokularda çalışıldığı için lokal anesteziye sedasyon yöntemi de eklenerek hasta yarı uyur duruma getirilir.

 • İşlem sadece üst göz kapağı bölgesine yapılacaksa işlem ortalama olarak 30 dakika, alt göz kapağı bölgesi ameliyat edilecekse bu 1 saat kadar sürer.

 • Ancak bu uygulama süreleri hastanın yaşına, cilt yapısına ve bölgedeki deformasyon durumuna göre farklılık gösterir.Bu nedenle işlem süresiyle ilgili en doğru bilgi doktordan alınmalıdır. Bunun yanında dileyen hastalara genel anestezi de uygulanabilir.

Kırmızıdan Pembeye Dönen İzler

izler“Kesiler kapandıktan sonra, göz kapağı estetiği izleriniz kırmızıdan pembe renge dönüşerek solmaya başlar ve sonrasında da ten rengine yakın bir renk alır. Çoğu durumda da göz kapağı ameliyatı izleri neredeyse görünmezdir.

Doğru bir iyileşme süreci ve bakımla göz kapağında oluşan izlerin giderilmesi mümkündür. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı sonrasında doktorun verdiği ilaç ya da losyonlar mutlaka kullanılmalıdır.

Bunun yanında mevsim koşulları ne olursa olsun güneş kremi kullanımına özen gösterilmesi de iyileşme sürecinde önemlidir.

Belirli bir süre makyaj yapmamak, lens kullanmaya ara vermek, yeterli sıvı tüketmek, dengeli beslenmek ve dinlenmek de bu süreçte dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır.”

Göz kapağınızda hayat kalitenizi olumsuz yönde etkileyen deformasyonlar yaşıyorsanız zaman kaybetmeden alanında uzman bir doktora başvurmalı ve alternatif tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmelisiniz.”


Yayınlanma tarihi: 21/06/2022

-

Son Güncellenme: 21/06/2022

Başa Dön