Göz Kapağı Estetiği Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Konu

Göz Kapağı Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Özgül Uğurtay tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Göz Kapağı Estetiği Olmadan ÖnceBilmeniz Gereken 4 Konu

Göz kapağı estetiği, görünümünüzü canlandırarak daha genç ve taze bir yüze kavuşmanızı sağlıyor. Yaşlandıkça, göz kapaklarının etrafındaki deri sarkmaya ve düşmeye başlar, bu da yorgun veya bitkin bir görüntüye neden olur.

Göz kapağı estetiği veya diğer adıyla blefaroplasti ile göz çevresindeki yaşlanma belirtileri düzeltilebiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgül Uğurtay, Yeniben’e bu prosedür için kimlerin ideal aday olup olmadığı konusunda bilgiler verdi ve göz kapağı ameliyatı olmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmamız gereken 4 konuyu açıkladı:
Op. Dr. Özgül Uğurtay whatsapp butonu


1. Bu İşlem İçin Doğru Aday Kimdir?

göz kapağı estetiği için doğru adayBlefaroplastiyi düşünmeden önce, ideal bir aday olup olmadığınızı bilmeniz çok önemlidir. Bu, prosedürün mümkün olduğunca başarılı olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

İdeal bir aday, genel olarak sağlığı iyi olan bir kişidir. Potansiyel adayların bu işlem ile elde edilebilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmaları da önemlidir.

Tipik olarak bu ameliyatı düşünen kişiler, üst veya alt göz kapağındaki fazla deriden, sarkan göz kapaklarından veya gözlerinin altında belirgin olan torbalanmalardan şikayetçidirler.

2. İyileşme Sürecini İyi Anlama

göz kapağı estetiği iyileşmeGöz kapağı ameliyatı olmayı düşünen hastaların bu ameliyatla ilişkili iyileşme süresini, yapmaları ve yapmamaları gereken detayları iyi anlamaları gerekir.

Göz kapağı ameliyatı ayakta tedavi olarak nitelendirebileceğimiz bir operasyondur. Bu, genellikle ameliyatın aynı günü eve gidebileceğiniz anlamına gelir, ancak iyileşme için birkaç saat merkezde kalmanızı isteriz.

Hastalar ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca şişlik, morarma gibi hafif rahatsızlıklar hissedebilirler. İşlemden sonra hastalarımızın 48 saat aralıklı buz uygulamasını istiyoruz. Bu uygulama şişlik ve morluğu oldukça azaltır.

Böylece hastalar normal şartlar altında ameliyattan yaklaşık 3 gün sonra işe dönebilir ve 1 hafta sonra makyaj yapabilir.

Hastaların herhangi bir yorucu aktiviteye devam etmeden önce en az 2 hafta beklemesini öneriyorum.

3. Blefaroplasti İle İlgili Riskleri Bilme

göz kapağı estetiği riskleriGözkapağı estetiği cerrahi bir işlem olduğu için tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskleri de beraberinde getirir. Genel olarak ameliyatla ilişkili riskler, anesteziye karşı olumsuz tepki, enfeksiyon, aşırı kanama veya kan pıhtılarıdır. Özellikle göz kapağı ameliyatı ile ilişkili riskler, nadir olmakla birlikte:

  • Ameliyat sonrası gözyaşında azalma

  • Gerekli ölçüm hatalarında alt kapakta çekilme üst kapakta açık kalma

  • Eksik anatomi bilgisinde, alt kapak operasyonunda göz kası yırtılması

Riskleri en aza indirmek için, işlemi deneyimli, konusunda uzman bir doktorun gerçekleştirmesini öneriyorum.

4. Göz Kapağı Ameliyatı Tam Olarak Neyi Başarır?

göz kapağı ameliyatı sonrasıÜst kapak blefaroplasti hastaların gözüzerinde hissettikleri ağırlık hissini azaltır, rahat makyaj alanı sağlar ve özellikle yan tarafta yoğun kapak düşüklüğü olan hastalrda görme alanını bile arttırabilir.

Alt kapak blefaroplasti ise gözaltı torbalarının alınmasıyla yorgun bitkin görünüşü yokeder ve cilt germe ile beraber hastanın daha genç ve enerjik görünüme kavuşmasını sağlar.

Podcast


Yayınlanma tarihi: 03/12/2021

-

Son Güncellenme: 04/01/2022

Başa Dön