Göğüs dikleştirme ve büyütme yöntemleri nelerdir? İşe yarıyor mu? Alternatifler neler?

Ameliyatsız Meme Büyütme

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Göğüs büyütme yöntemleri ile küçük formlu memeler, bir bazen de iki beden büyütülebilir.

Nasıl mı? Göğüs büyütme yöntemleri denilince akla ilk gelen meme büyütme ameliyatı olsa da doğal olarak göğüslerin büyümesini sağlayan bir takım yöntemler de belli oranda işe yarayabilir.  

Yazımızda ameliyatlı ve ameliyatsız meme büyütme yöntemlerinin ayrıntılarına yer verdik: 

 1. Göğüs Büyütme Yöntemleri
 2. Bitkisel Yöntemler
 3. Göğüs Büyütme Egzersizleri
 4. Göğüs Büyütme Masajı

1. Göğüs Büyütme Yöntemleri

 • Meme Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme yöntemleri denilince akla ilk gelen ve etkili yöntem meme büyütme ameliyatıdır. Bu yöntemle göğüs bir bazen de iki beden buyüyebilir.

Meme büyütme ameliyatı (breast enlargement), plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken, genel anestezi ile yapılan bir estetik bir operasyondur ve meme silikonunun meme içine yerleştirilmesiyle yapılır.

Silikon, meme yapısı içinde ya kas altına ya kas üzerine yerleştirilir. Bazı hekimler hem kas altı hem kas üstü olmak üzere dual yöntem denilen teknikle her iki alanın da kullanılması ile ameliyatı gerçekleştirir.

Ameliyatın hangi noktadan girilerek gerçekleştirildiğine karar verilmesinin ardından operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Meme büyütme ameliyatı hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

Meme Büyütme öncesi sonrası

 • Ameliyatsız Meme Büyütme (Aquafilling)

Ameliyatsız meme büyütme; cerrahi uygulamalar kullanılmaksızın meme doku hacminin yağ ve dolgu maddeleri ile artırılması işlemine verilen addır. Ameliyatsız meme büyütme yağ enjeksiyonu ile kişinin kendisinden elde edilen dolgu maddesinin transferi ya da poliamid dolgu maddesi uygulanması şeklinde 2 farklı yöntemle uygulanır.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı onaylı tek bir lineer poliamid dolgu malzemesi vardır. “Aquafilling” isimli bu dolgu maddesi, ilk ve tek olması nedeniyle “Ameliyatsız Meme Büyütme yöntemi” çoğu zaman “Aquafilling” adıyla da anılır. 

Ameliyatsız meme büyütme yöntemi hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

2. Bitkisel Yöntemler 

Oğul otu

Her ameliyat gibi meme büyütme ameliyatı da herkes için uygun olmayabilir ya da kişi ameliyat ve süreçleri için psikolojik ya da maddi olarak kendini hazır hissetmeyebilir. 

“Göğüslerim küçük ama estetikten korkuyorum” ya da “Henüz meme büyütme ameliyatı düşünmüyorum” diyenler için evde de uygulayabileceğiniz bitkisel kürler doğal yollardan göğüs büyütme yöntemlerinin ilk sırasında yerini alıyor.

Bazı bitkilerin ve bu bitkilerle yapılan kürlerin göğüsleri 1 ya da 2 beden büyüttüğü iddia ediliyor ancak bu iddianın bilimsel bir karşılığı ne yazık ki yok.

En sıklıkla aranan ve doğal olduğu için kullanılmasında bir sakınca görülmeyen bitkisel kürler ile göğüs büyütmenin tek başına istenilen sonucu vermesi çok da mümkün olmayabilir.

Önerimiz; aşağıda adı geçen bitkilerin düzenli egzersiz programı ile birlikte tüketilmesi.

 • Oğul otu

 • Aslan kuyruğu

 • Bostan otu

 • Testere palmiyesi

 • Yam kökü (Meksika´da eski yıllarda Chiapas kabilesi kadınların doğum yapması sırasında bu bitkiyi kullanıyordu. Kadınlarda hormon yapımını uyarıcı etkisi vardır ve memeleri büyütür.) 

  bitkisel yöntemler

 • Kara Hindiba: Zararlı kimyasal ilaçlara, operatif müdahalelere ve implantlara karşı doğal bir alternatif olup, güzel göğüslere sahip olmak için ideal bir yöntemdir. Kapsüllerinden 6 ay süresince günde 2 kez 3´er kapsül alınır. Etkiyi artırmak için kremleriyle birlikte kullanılabilir. Daha sonra 3 ila 4 ayda bir 2-3 hafta süreyle alınmalıdır. 

  --------------------

  Önemli Uyarı
  Göğüs büyütmek için östrojen hapları veya östrojen takviyeleri almaktan kaçının! Östrojen ve fitoöstrejen yukarıda sıraladığımız gıdalarda vücudun ihtiyacını karşılayacak oranda bulunur. Ekstra takviye almak ve aynı zamanda beslenme programınızda bu hormonları içeren gıdalar tüketmek göğüs büyütmeye yardımcı gibi gözükse de, ilaç takviyeleri istenmeyen yan etkileri nedeni ile tercih edilmemelidir. Östrojen hapları meme kanserinden kan pıhtılarına kadar birçok istenmeyen yan etkiye sahiptir. Doğal yöntemlerden uzaklaşmayın.

  --------------------

3. Göğüs Büyütme Egzersizleri

Göğüs büyütme egzersizleri, hem erkek hem de kadınlar için doğal yollarla göğüs büyütme yöntemlerinden biridir.  Fitness çalışmaları adı altında toplanan göğüs büyütme egzersizleri, göğüs kaslarının çalıştırılmasını hedefler.

Wikihow'un da derlediği bu egzersizlerin başlılarını aşağıda sizin için sıraladık:

 • Göğüs Presi Yapın:

  göğüs presi

Sırt üstü yatın ve dizlerinizi büküp ayaklarınızla yerden destek alın. Her iki elinize de birer adet dambıl alın. (dambıl yerine evdeki pet şişelerden de yararlanabilirsiniz) Dirseklerinizi vücudunuza 90 derecelik açı da kıvrılarak elinizdeki ağırlıkları tavana doğru kaldırmak için göğüs kaslarınızı kullanın ve birbirine dokunun.

Ağırlıkları başlangıç ​​pozisyonu olan 90 derece hizasına ağır ağır indirin. (yavaş hareket etmeye dikkat edin) Bu hareketi haftada 3-5 kez 12-15 tekrardan az olmamak kaydı ile 3 set tekrar edin.

 • Şınav Çekin:

Standart şınav pozisyonunda, kol ve göğüs kaslarını kullanarak haftada 3-5 kere, 12-15 adetten az olmamak kaydı ile 3 set tekrar edin.

Standart şınav pozisyonu başlangıçta sizin için zorlayıcı olursa o zaman dizlerinizi kırarak (diz üzerinde oturuyormuş gibi) kollarınız ve üst bedeniniz önde şınav pozisyonu alın ve hareketi bu şekilde tamamlayın.

 • Sırt ve Omuz Kaslarını Geliştirin 

  sırt ve omuz
   

Göğüs kaslarının yanı sıra sırt ve omuz kaslarını da geliştirmek doğal yollarla göğüs büyütme egzersizlerinin olmazsa olmazlarındandır.

Sırt ve omuz kasları size doğru bir vücut proporsiyonu, sağlam ve dik bir duruş sunar.  

Sahip olduğunuz dambıl ya da ağırlıkları omuz hizasına gelecek şekilde yere koyun. Ağırlıklardan güç alarak kol boyu mesafede vücudunuzu yükseltin ve bu esnada ayak parmaklarınızdan güç alın.

Kalçalarınızı sabit tutarak, yere doğru bir dambıl çekin, dirsek vücuda yapışık olmalıdır.

Bir kolunuz destek sağlarken diğer elinizle aldığınız dambılı ağır hareketlerle göğüs hizasına kadar çekin ve ağır ağır yere indirin.

Her iki kol için de 12- 15 kere hareketi tekrar edin. Bu egzersizi haftada 3-5 kez, 3 set halinde uygulayın. 

Bir diğer sırt ve omuz kası çalıştırmaya yardımcı hareket ise; ayaklarınızı omuz hizasında açarak dik durun.

Elinize alacağınız ağırlık ile birlikte kollar önce iki yanda sonrasında sonrasında önde ve başınızın üzerinde olacak şekilde bir yay hareketi yapın.

Ağırlıkları ağır ağır kaldırın ve aynı yavaş tempoda indirin. Bu hareketi haftada 3-5 kez her biri 15-20 tekrardan 3 set halinde uygulayın. 

4. Göğüs Büyütme Masajı

göğüs büyütme masajı

Göğüs büyütme yöntemlerinden bir diğeri de her gün düzenli ve doğru şekilde göğüs bölgesine uygulanacak masajdır.

Günde 1 ya da 2 sefer, 5-10 dakika süresince memelere yapılacak masaj ile göğüs bölgesindeki kan dolaşımı artarak, meme bezleri uyarılır ve sıkılaşır. Göğüs büyütme amacı ile yapılan masaj teknikleri ile meme dokusunun büyümesi hedeflenir.  

Genel hatlarıyla göğüse uygulanacak masaj adımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Masajın uygulanmasını kolaylaştırmak için uygulama esnasında masaj yağı ya da göğüs kremi kullanabilirsiniz.

Göğüs büyütme amacıyla piyasada satışa sunulan göğüs kremleri de vardır. Medikal içerikli olanlardan ziyade bitkisel içerikli göğüs büyütme kremlerinin meme genel görünümünü iyileştirici özelliği vardır.

Masaj Adımları

 1. Öncelikle masaj hareketlerini kolaylıkla gerçekleştirmenizi sağlayacak krem ya da masaj yağını göğüse uygulayın.

 2. Avuç içinizle göğsün tam merkezinden başlayarak, dairesel hareketlerle merkezden göğsün dış hatlarını içe ve dışa, yukarı aşağıya doğru takip ederek masaj yapmaya başlayın. Sıkı bir şekilde baskı uygulayarak hareketi 15 kez tekrarlayın.

 3. El ve parmaklarınızı kullanarak koltuk altı bölgesinden göğüse doğru alternatif el hareketleri ile lenf yolları ve kasları uyarın. Bu hareketi 15 kere tekrarlayın.

 4. Memeyi iki elinizle kavrayarak, tıpkı bir askı gibi yukarı doğru kaldırın. Her iki göğüse de ayrı ayrı 20 şer kez uygulayın.

 5. Son olarak 2. adımı tekrar edin. Bu sefer baskı dozajını azaltın.

Göğüs Büyütme Masajı Video:

Aşağıda göğüs büyütme yöntemlerine yardımcı masaj tekniği videsu bulacaksınız. Uygulamalı göğüs büyütme yöntemleri videoları ile uygulamalı masaj tekniklerini izleyebilirsiniz:


Yayınlanma tarihi: 14/11/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Ameliyatsız Meme Büyütme ile ilgili yazılar