18 February 2020

Genital Bölge İç Dudak Estetiği & İç Dudak Sarkması

Doç. Dr. Ozan Doğan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


“Normal” bir labia (vajinal dudak) kavramı net olmamasına rağmen, iç dudakların büyük dudakların dışına taşmaması normal kabul edilebilir. İç dudakların genişlemesi sonucunda hem estetik hem de fonksiyonel bazı problemler ortaya çıkabilmektedir.

Labium dediğimiz dudakların büyük olması vajinal enfeksiyon sıklığını artırabilir. Yine bazı kadınlar; iç çamaşırı veya bikini gibi kıyafetlerin üzerinden labialarının belirgin olması, kıyafetlere sürtünmekle acı ve rahatsızlık hissi yaşamaları, spor yapmada zorluk, cinsel ilişki sırasında labialarının vajina içine doğru girmesiyle acı hissetmeleri gibi sebeplerle vajinal dudak estetiğine ihtiyaç duyarlar.

labioplasti

Labioplasti, vajen dudaklarını yeniden boyutlandırılmasını veya yeniden şekillendirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir.
Lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ortalama 30 dk süren bir operasyondur. Hasta, aynı gün ya da operasyondan 1 gün sonra taburcu olabilir. Hasta işlemden 1 gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapabilir. Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılması sebebi ile dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında iz kalmamaktadır ve sonuçlar kalıcıdır.

Labioplasti ameliyatından sonra enfeksiyon riskine karşı en az 2-3 hafta süre ile denize ve havuza girilmemeli ve cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu ameliyat özeldir, tecrübeli ellerce yapılması şarttırçünkü kesilen küçük dudakların geri dönüşümü yoktur. Kişiye özel teknik seçimi planlanması çok önemlidir.

labioplasti öncesi sonrası

Doç.Dr. Ozan Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 


İlgili yazılar