Nefes Sorunu Yaşayanlara: Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun Estetiği

Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Cem Altındağ tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Nefes Sorunu Yaşayanlara: Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun estetiğinden bahsedildiğinde akla burnun daha güzel görünmesini sağlamak için yapılan cerrahi müdahaleler gelir.

Burun estetiği,kişinin yalnızca görünümünü düzeltmek için değil, burnundaki işlev bozukluklarını ortadan kaldırmak için de başvurulan bir çözümdür.

Fonksiyonel burun estetiği olarak tanımlanan bu ameliyatın ayrıntılarını Uzman Dr. Cem Altındağ’a sorduk:
Op. Dr. Cem Altındağ burun estetiği whatsapp butonu

Fonksiyonel Burun Estetiği Nedir? Burun Cerrahisinde Deneyimli, Op. Dr. Cem Altındağ Konu Hakkında Bilgi Veriyor

fonksiyonel burun estetiği

“Burun estetiği olan kişiler için, ilk grup sadece estetik rinoplasti, diğer gruba ise fonksiyonel ya da medikal amaçlı rinoplasti diyebiliriz. İlk gruptaki ameliyatlar, burnun sadece dış görünümünü düzeltmek için yapılır. İkinci grupta ise, burun problemi vardır: işlevsel/fonksiyonel (nefes alamama).

Çoğunlukla karşılaştığımız sorun, septumdeviasyonu olarak tanımlanan burun dış/iç kıkırdak/kemik eğriliği. Bu sorun, doğuştan gelebileceği gibi daha sonradan bir travmaya bağlı olabilir.

Burun kemiğinin eğri olması nefes alma problemlerine yol açıp hastaların yaşamını olumsuz etkiliyor. Sinüsler de etkilenebiliyor. Her iki durumda da fonksiyonel burun estetiği ile tedavi edilen eğrilik sonrasında hastalarımız daha iyi nefes almaya başlıyor ve yaşam kaliteleri yükseliyor.”

“Burun tıkanıklığına neden olan diğer sorunlardan bazıları da, alt burun etlerinin (konka’lar) büyümesi, burun içi polipleri ve geniz eti büyümesidir. Bu sorunların tamamını fonksiyonel (Nefes almayı/eğrilikleri gidermeyi amaçlayan) burun estetiği iletedavi edebiliyoruz.

Nadiren de, sadece dış estetik beklentisi olanlarda nefes almaya engel bir sorun varsa (çok rahatsız ise), bu sorunu da ortadan kaldırarak hastamızın sağlık sorununu düzeltiyoruz.

Fonksiyonel Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

fonksiyonel burun estetiği nasıl yapılır

“Burun estetiği ameliyatlarını çoğunlukla genel anestezi altında yapıyoruz. Burunda müdahale edilecek sorunun türüne göre ameliyat süresi ve şekli değişiyor. ”

“Fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarının ardından nefes alıp verme sorunlarında yüksek oranda belirgindüzelme yaşanıyor. Burun ameliyatlarından sonraki birkaç günde, hastalar normal yaşantılarına geri dönebiliyorlar.

Son yıllarda (kemik yapılar için) kullanılan ultrasonik cihaz yardımı ile rinoplasti/Piezo cerrahisi, kalın olabilen burun kemiğine müdahaleyi kolaylaştırdığı için iyileşme süresi daha kısa.

Geleneksel rinoplasti yöntemlerinden farklı olarak yumuşak dokulara zarar vermeyen bu yöntem, hastaların ameliyat sonrası daha az ağrı duymasını da sağlıyor.

Eski yöntemlere göre biraz daha avantajlı ancak her hastada kullanılması zorunlu değil. Piezocerrahi’yi, açık teknik ile gerçekleştirdiğimizbazı burun cerrahilerinde tercih ediyorum.”

Burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fonksiyonel Burun Estetiğinin Önemi Nedir?

doğal burun

“Nefes almak.. Eğer bir sebepten ötürü burun bu fonksiyonunu yerine getiremiyorsa ağzımızdan nefes almaya başlarız ve burun koku kaybı, sinüzit şikayetler vb. dışında,  farenjit, bronşit gibi rahatsızlıklar da kişiyi etkileyebilir.

Ciddi tıkanıklık olan kişilerde, burun iç yapı değerlendirilmeli ve radyolojik incelemeye de gerekirse başvurulmalıdır. Salt estetik rinoplastide tek amaç, mutsuzluğu/özgüven eksikliğini gidermekdir.

Fonksiyonel rinoplasti ise, hastaların sağlık durumunu iyileştirmek için yapılır. Sorununuzun kaynağı tespit edildikten sonra, sizin burun yapınızauygun tedavi yaklaşımı planlanmalıdır”.

 


Yayınlanma tarihi: 06/10/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön