Evden Çalışma Burun Estetiğine Olan İlgiyi Arttırdı

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Evden Çalışma Burun Estetiğine Olan İlgiyi Arttırdı

Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine dergisinde yayınlanan “Bir Dismorfi Pandemisi: Görünüşümüzün Algısını “Yakınlaştırma” başlıklı bir araştırma ilgimizi çekti.

Araştırmaya göre pandemi sebebiyle artan online toplantılara aşırı maruz kalma nedeniyle, insanlar başta burun estetiği olmak üzere pek çok estetik cerrahi müdahaleye sıcak bakmaya başladı.

Bunun sebebini “Normalde kendimize o kadar uzun süre bakmayız” diyen Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’e sorduk:
Op. Dr. Berat Çiğdem burun estetiği whatsapp butonu

“Covid-19 pandemisi hemen her alanda düşünce, fikir hayata bakış açısı gibi konularda farklılaşmamızı, bedensel olarak kendimizi daha farklı görmemizi sağladı.

Bu süreci olumlu yönde değerlendirenlerin başında ise estetik hastaları geliyor zira uzun zamandır düşündükleri veya pandemiyle birlikte farkına vardıkları estetik kaygılarının çözümlenmesine odaklandılar."


Tam Manasıyla Yüz Hatlarıyla Yüzleştiler

burun estetiğine ilgi arttı

“Dikkat edin, görüntülü aramalar yüz asimetrisini abartır, kamera tarafından sağlanan görüntünün cilvesidir bu.

Cep telefonu kameralarının bir miktar balık gözü etkisi vardır, bu da görüntüdeki her şeyi abartılı boyutlarda gösterir. E haliyle burnu daha büyük ya da çarpık bir burnu daha çarpık gösterir.

Pandemiyle berber artan online toplantılar ise, işte bu duruma tuz biber ekti diyebiliriz. Çok daha fazla insan yüzündeki sorunlara odaklanmaya başladı.

Normalde kendimize o kadar uzun süre bakmayız. Hatta erkekler evde aynaya kadınlar kadar fazla da bakmaz ve online toplantılar yüzünden tam manasıyla yüz hatlarıyla yüzleştiler diyebilirim.

Gerçek hayattaki konuşmalar sırasında yüzümüzü konuşurken, duygularını gösterirken görmüyoruz ve kesinlikle görüntülü görüşmelerde yaptığımız gibi yüzlerimizi başkalarıyla yan yanayken kıyaslamıyoruz.

Pandemide bizzat şahit olduğum burun estetiğine olan talebin artma sebeplerinden birincisi budur.


“Bunu Pandemi Sırasında Halletmek İstiyorum”

pandemi

“İkincisi ise pandeminin bir nevi gizlilik yaratması. Pandemi süresinde operasyon olmak isteyen hastalarımın ortak cümlesi şuydu: “Bunu pandemi sırasında halletmek istiyorum”. 

Hastalar iyileşme sürecini bir maskenin arkasına saklayabildiler. Sosyal etkinlikler yoktu ve iyileşmeye ayıracak zaman boldu.

Bir de her zaman burnundan nefes almakta güçlük çekenler var ve bu vakalar maskeyle birlikte daha fazla zorlandılar.

Bu da yine pandemi sırasında burun estetiği yaptırmak için farklı bir motivasyon yarattı.

Burun estetiği fiyatları ile ilgili bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Zoom Hayatın Devam Etmesine İzin Verdi

online toplantı

Bahsettiğiniz yayında sadece burun estetiği değil, diğer estetik tedavilerde de artışın olduğunu ve hatta Google aramalarında dahi bir tırmanışa geçtiğini söylüyordu.

Zoom ve diğer online ortamlar, aslında, bir anda değişen dünyada, hayatın devam etmesine izin verdi, bu vesile ile de bireylerin kendilerini görme biçimini etkiledi diyebiliriz.

Özellikle yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, saç dökülmesi hatta kellik sorunundan daha fazla yakınmaya başlayan insanların hemen hemen hepsi Zoom'daki görünümlerinden yakındılar.

Pandemi sırasında Google arama eğilimlerinin analizinde de bu yeni sanal gerçeklikte “akne” ve “saç dökülmesi” terimlerinin arttığını gösterdi.

Burun estetiğine artan taleplerin sebebi kısaca kendini daha fazla inceleme, kusurları görme, operasyonu gizli tutabilme, iyileşme döneminin bir maske ardında geçebilmesi, etkinliklerin azlığı ve maskeden kaynaklı solunum sıkıntısı diyebiliriz.”


Yayınlanma tarihi: 10/09/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön