Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer Epilasyon

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Kaç Seansta Biter?

İstenmeyen vücut tüylerinden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyon, göz çevresi hariç her bölgeye uygulanabilir bir tedavi biçimidir.

Günümüzde lazer epilasyon, klinikler kadar ev ortamında da yapılabilmektedir. Klinik ortamında lazer epilasyon uygulamalarında ortalama bir lazer epilasyon tedavi planı 4 ile 6 seans, lazer uygulama süresi ve dozu ise kişinin kıl yapısı ve cilt renk tonuna göre kararlaştırılır. Bu tedavi planı evde lazer epilasyon uygulamalarında 6 ile 8 seansa kadar uzayabilmektedir.


LAZER EPİLASYON YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (1 Deneyim) 

LAZER EPİLASYON DOKTORLARI ( 216 Doktor) 

LAZER EPİLASYON VİDEOLARI ( 5 Video ) 

LAZER EPİLASYON DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 12 Soru&Cevap ) 


Evde lazer epilasyon konusunda merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık:

 1. Evde Lazer Epilasyon ile Klinikte Lazer Epilasyon Arasında Ne Fark Vardır?
 2. Evde Kullanılacak Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Seçilir ?
 3. Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları Ne Kadar?
 4. Hangi Mevsimde Evde Lazer Epilasyon Yaptırmak Daha Uygundur?
 5. Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
 6. Evde Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Nasıl Uygulanır?
 7. Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Nasıl yapılır? Evde Lazer Epilasyon Aleti Genital Bölgede Kullanılır mı ?
 8. Evde Koltuk Altı Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
 9. Evde Bacaklara Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
 10. Evde Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

1. Evde Lazer Epilasyon ile Klinikte Lazer Epilasyon Arasında Ne Fark Vardır?

Klinikte lazer epilasyon nasıl yapılır?

“Lazer epilasyon evde nasıl yapılır?” sorusunun yanıtından önce lazer epilasyon uygulamasının dayandığı temel prensipten söz etmek hem klinik hem de evde lazer epilasyonun nasıl yapıldığını daha iyi anlamayı sağlayacaktır. 

Klinik ya da evde lazer epilasyon uygulamasının ilk kuralı uygulamanın yapılacağı kişinin 18 yaş üstü, hormon gelişimini tamamlamış birey olması gerektiğidir.

Hormon gelişimi, kıl kökü gelişiminin durmadığı anlamını taşır. Bu durumda kıl kökü gelişimi devam ettiği için uygulama başarılı olmayacaktır. Evde kullanılan lazer epilasyon aletleri ile kliniklerde kullanılan lazer epilasyon aletlerinin işleyişi aynıdır fakat etki yetkinlikleri birbirinden farklıdır.

2. Evde Kullanılacak Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Seçilir ?

Evde lazer epilasyon nasıl yapıır?

Evde lazer epilasyon süreçlerinin ilk adımı en iyi lazer epilasyon aletini satın almak olmalıdır. Satın alınan lazer epilasyon aleti orijinal, dalga boyu, saniyede lazer atış miktarı, kişinin kıl tipine uygunluğu gibi önemli ayrıntılar gözetilerek seçilmelidir.

Evde lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır ve lazer epilasyon aleti nasıl seçilir  konusunda ayrıntılı bilgiyi Lazer epilasyon aleti fiyatları ve markaları nelerdir? Hangileri en çok tercih ediliyor?yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

3. Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları Ne Kadar?

Lazer epilasyon aleti fiyatları, markadan markaya ve ürünün işlevselliğine göre farklılık içerir. Bugün piyasada satılan lazer epilasyon aleti fiyatlarına baktığımızda, 650 TL ila 5000 TL arasında değişen maliyetlere sahip olduğunu görüyoruz.

 • Lumea IPL BRI950/00 modelinin satış fiyatı 4000 TL
 • Lumea Advanced IPL modelinin satış fiyatı 3100 TL
 • Braun Silk·Expert Pro5 PL5137 Lazer Epilasyon 3200 TL
 • Xiaomi Inface ZH-01D Ipl Epilasyon Aleti 659,00 TL
 • Fakir IPL 200.000+ Satinskin Pro IPL Lazer Epilasyon Aleti 1299 TL
 • Babyliss IPL G940E Epilasyon Cihazı 130.000 Atım 1144 TL

4. Hangi Mevsimde Evde Lazer Epilasyon Yaptırmak Daha Uygundur?

Tıpkı klinik ortamında lazer epilasyon uygulamasında olduğu gibi, evde lazer epilasyon uygulamasında da işlem görecek bölgenin uygulama öncesi ve sonrası güneş ışınlarından korunması önemlidir. bu nedenle sonbahar ve kış ayları hatta erken dönemde ilkbahar evde lazer epilasyon uygulaması için ideal zamanlardır.

5. Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Evde lazer epilasyon

Dalga boyu prensibi ile çalışan lazer epilasyon aletleri, kıl kökü içinde var olan hücrelerin lazer ısı işlemi ile tahrip ve yok edilmesi hedefiyle üretilir. Bu hücrelerden bilinen en önemli iki hücreden biri deriye ve kıllara rengini veren melanin pigmenti diğeri kıl kökü üreticisi papiladır. 

Tedavinin başarısı için kıl kökünün içindeki tüm hücrelerin yanı sıra üretici hücre papilanın yok edilmesi gerekir.  Papila hücresine ulaşılamayan tedavilerde kıl kökü üretimi devam edeceği için bölgede kıllanma bir süre sonra yeniden görülecektir. 

Lazer Epilasyonun Evde Nasıl Yapılacağına Aşama Aşama Bakalım: 

 1. Evde lazer epilasyon yapımından önce kişinin lazer epilasyon uygulanacak bölgeyi jiletle traşlanması istenilir. Bu adım kıl kökünün canlı ve güçlü olmasını sağlamak için önemlidir. Aksi halde cılız kıl ve kıl kökleri kılın yanmasına ya da cilt yüzeyinde istenmeyen tahribata neden olabilir.

 2. Evde lazer epilasyon yapılırken lazer epilasyon aletinin güç seviyelerini doğru ayarlamak gerekir. Yanlış güç seviyesi ciltte yanmalara neden olabilir.

 3. Klinik ortamında lazer epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir, evde lazer epilasyon yapılırken zorunlu olmamak kaydı ile bölgeyi alkol ile temizleyebilirsiniz.

 4. Hem klinik hem de evde lazer epilasyon yapılmadan önce uygulama sırasında acı duyulmaması için anestezik içerikli bir krem ile bölgesel uyuşma sağlanabilir.

 5. Farklı ışın dalga boylarına sahip lazer epilasyon aletlerinden biri ile kıl köklerinin tahrip edileceği bölge taranır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Lazer enerjisi gönderilerek gerçekleştirilen bu tarama ile kıl köklerine ulaşılarak tüy üretimini gerçekleştiren yapı parçalanarak zarar görür. Bu sayede büyüme fazında olan kıl kökleri ya tamamen ya da kısa süreli olarak yeni kıl üretme fonksiyonunu kaybeder.

6. Evde Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Nasıl Uygulanır?

Evde lazer epilasyon hangi bölgelere yapılır

Bacaklar, kollar, koltuk altı, yüz ve en çok merak edilen sorunların başında gelen genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır? Her bölgenin kıl yapısı ve hacmi bir diğerinden farklıdır. Lazer epilasyon tedavisi ister evde ister klinik ortamında yapılsın, uygulama bölgelere göre zaman başta olmak kaydıyla farklılıklar içerir.

Çoğu lazer epilasyon cihazının bölgeye göre farklı başlıkları mevcut. Cihazın kullanma talimatlarını içeren broşürünü inceleyerek, size farklı bölgeler için sunulan başlıkların kullanımında kılavuzluk etmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle yüz için ayrı, bacaklar ve kollar için ayrı ve bikini bölgesi için farklı başlıklar kullanarak, daha verimli sonuçlar almanız mümkün. Bu başlıklar çoğunlukla bölgenin kıl yapısı ve çıkış yönü ve cildin hassasiyeti hesaplanarak tasarlandıkları için, cihazın önerdiği başlığı kullanmanız doğru olacaktır. 

7. Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Nasıl yapılır? Evde Lazer Epilasyon Aleti Genital Bölgede Kullanılır mı ?

Genital bölgeye evde lazer epilasyon

Genital bölgeye lazer epilasyon uygulaması ortalama 10 ile 20 dakika arasında, sadece bikini bölgesine lazer epilasyon uygulanacak ise ortalama 10 dakika içinde tamamlanan bir işlemdir. Genital bölge bikini bölgesi dahil tüm genital yapı içindeki tüyleri kapsar. 

Hem genital bölge hem de bikini bölgesine lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce bölgenin en az 4 haftadır güneş görmemiş olması önemli kriterlerden biridir. Aksi halde bronz cilt yüzeyinde yanma ya da lekelenme sorunu yaşanabilir.

Genital bölgeye uygulanacak lazer epilasyon seans sayısı ortalama 6-8 seans olup, toplamda 1,5-2 yılın sonunda bölge tamamen kıllardan temizlenebilir. Sadece bikini bölgesi lazer epilasyon uygulamasında ise bu süre. 4-6 seans aralığında tamamlanabilir.

Genital bölge lazer epilasyon seans uygulamasını takip eden 15 gün sonra kılların tamamen dökülüp dökülmediğini kontrol amacıyla doktorunuz size bir kontrol randevusu verecektir. Bu randevuda gerekli görülürse ikinci bir uygulama yapılabilir, ardından 1,5-2 ay bölgenin tüylenmemesi beklenir.

Genital bölgeye lazer epilasyon uygulamasında en çok endişe duyulan konuların başında, uygulamanın yumurtalıklara zarar verip vermeyeceği hatta daha da ilerisi kısırlığa sebep olup olmayacağı gelir. Bu konuda kaydedilmiş bir yan etki bulunmamakla birlikte lazer epilasyon dalga boylarının en fazla deri altı yağ tabakasına kadar ulaşabildiği, organlara ulaşacak frekans değeri içermediği uzmanlarca aktarılan bilgiler arasındadır.

8. Evde Koltuk Altı Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Evde koltuk altına lazer epilasyon

Koltuk altı lazer epilasyon ortalama 5-10 dakika aralığında yapılır. Koltuk altı lazer epilasyon yaptırmaya karar verilmesini takip eden süreçte, bölgenin jilet ile tıraş edilerek kıl boylarının eşitlenmesi gerekir. Koltuk altı lazer epilasyon 4-6 seans aralığında tamamlanır.

9. Evde Bacaklara Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Bacaklara evde lazer epilasyon

Lazer epilasyon uygulamasının en sıklıkla yapıldığı bölgelerin başında bacaklar gelir. Bacaklara lazer epilasyon yapılmadan en az 1 ay önce ağda ve epilatör kullanımı sonlandırılmalıdır. 

Bacaklara lazer epilasyon uygulaması seansı her iki bacağı kapsayacak şekilde planlanır. Her iki bacak da aynı seans içinde lazer atışları yapılarak taranır.

Bacaklara lazer epilasyon uygulaması ortalama 30 dakika ile 1 saat aralığında gerçekleştirilir. Uygulamayı takip eden 1 ayın içinde kıllar kendiliğinden dökülmeye başlar. Seanslar tedavi başlangıcında 2 ayda 1 ilerleyen zamanlarda ise daha seyrek aralıklarla ortalama 6-8 seans sonunda tamamlanır.

10. Evde Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

Evde lazer epilasyon kesin çözüm demek son derece hatalı olacaktır. İstenmeyen tüylerin çoğu genetik yatkınlık ve hormonel durumunuzla son derece bağlantılıdır. Farklı dönemlerde örneğin gebelik sonrası veya doğum kontrol ilacı kullanma gibi süreçlerde kıllanmanın şekli ve yapısı değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple uykuya dalmış kıl köklerinin tekrar canlanması mümkün olabilir. Bu sadece evde lazer epilasyon ile sınırlı değildir, aynı şekilde klinik tipi lazer cihazlarında da aynı geri bildirimi almanız mümkündür.


Yayınlanma tarihi: 16/04/2018

-

Son Güncellenme: 09/03/2021

Lazer Epilasyon ile ilgili yazılar