Op. Dr. Orhan Murat Özdemir: "İhtiyacınız olan burun estetiği mi, yoksa burun ucu estetiği mi?”

Burun Ucu Estetiği (Tip plasti)
Burun Ucu Estetiği (Tip plasti) tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Orhan Murat Özdemir tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir: "İhtiyacınız olan burun estetiği mi, yoksa burun ucu estetiği mi?”

Burun estetiği araştırması yapıyorsunuz ve karşınıza burun ucu estetiği diye bir tedavi çıktı. Peki ihtiyacınız olan hangisi?

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir’in açıklamaları sizin için faydalı olabilir:

 

Burun Ucu Kaldırma ve Burun Estetiği

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

“Burun ucu kaldırma diğer adıyla burun ucu estetiği daha minimal cerrahi teknikler kullanarak burun ucunda bazı estetik iyileştirmeler yapan bir estetik cerrahi operasyonudur.

Burun ucu estetiği, burun estetiği kadar kapsamlı değildir ve özellikle iyileşme döneminde oldukça konforlu bir uygulamadır.

Yüz totalinde daha dengeli bir görünüm elde etmeye fayda sağlar.

Fakat burun estetiği araştırması yapanların atladığı nokta, tam olarak ne istediklerini ya da hangi uygulamaların kendileri için uygun olduğunu bilmemeleridir.

Burun estetiği fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

Burun Ucunun Yapısı

burun ucu ameliyatı
Biraz burun ucuna bakalım istiyorum. Burun ucu, yüzün odak noktasıdır ve yüz oranlarınızın genel dengesini ve simetrisini son derece etkiler.

Burun ucu doğuştan düşük olabilir ama şöyle bir gerçek var, zaman içinde yaşa bağlı olarak da eriyen, kas, yağ ve kemik dokusuna bağlı olarak, burun ucunda da düşme yaşanabilir.

Bu düşmeyi en iyi resimlere bakarak anlayabilirsiniz.
 
İster yaşa bağlı olsun, ister doğuştan gelen bir özellik olsun, eğer burun ucunuzun şekli birincil endişenizse, tam bir burun estetiği yerine daha az invaziv bir cerrahi alternatif olan burun ucu estetiğini tercih edebilirsiniz.


Burun Ucu Estetiği Ameliyatında

burun ucu ameliyatı
Burun ucu estetiğinde kemiğe dokunmayız, doğru projeksiyon, rotasyon ve orantı ile simetrik bir burun ucu oluşturmayı amaçlarız.

Tip rinoplasti olarak da ifade edilebilen burun ucu estetiğinde burnun kemik yapısını sağlam bırakarak, burun ucundaki fazla kıkırdağı yeniden şekillendiririz.

Bu doğrultuda burun ucu estetiğinde sarkık burun kaldırılabilir, patates burun olarak tabir edilen geniş kanatlı burun yeniden şekillendirilebilir, burun deliklerindeki asimetri çözümlenebilir, daha evvel yapılmış burun estetiğinin burun ucu revizyonu yapılabilir.
 
Bu tip burun şekillendirme işlemi, eğer hasta iyi bir aday ise ve burnun diğer kısımlarında herhangi bir sorun yok ise normal bir Rinoplasti kadar etkili olabilir.

Fakat bu karara yalnız başınıza değil, bir estetik cerraha muayene olduktan sonra varmanızı öneririm.


Burun Ucu Estetiği İyileşme 

burun ucu ameliyatı iyileşme
Burun ucu estetiği iyileşme dönemine bakacak olursak eğer, genel burun estetiğinden daha kısa süren ve daha konforlu bir dönemdir.

Tampon ve sıklıkla alçı kullanılmaz. İyileşme döneminde bir miktar şişlik ve morarma yaşamanız olasıdır.

Burun ucu estetiği sonrası burun ucu şişliği bir süre sonra geçer.
 
Özetleyecek olursak, burun ucunuzda düşme varsa, kalın bir burun ucuna sahipseniz, burun delikleriniz geniş ya da asimetrikse burun ucu estetiği sizin için uygun olabilir.

Burnunuzda sapmış bir septum, kemer, çarpıklık gibi kemiğe bağlı problemler ve uyku apnesi, kolay nefes alamama gibi sorunlar varsa, genel burun estetiği doğru bir seçim olacaktır.”

Yayınlanma tarihi: 22/10/2020

-

Son Güncellenme: 13/09/2021

Başa Dön