Estetik Cerrahi Öncesi Genel Anestezi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Estetik Cerrahi Öncesi Genel Anestezi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Herhangi bir estetik cerrahi operasyonuna girmeden evvel, doktorunuz size genel anestezi hakkında bilgiler verir. Cerrahi başlamadan evvel ayrıca anestezi uzmanı da size ayrıntılı açıklamalarda bulunur.

Anestezinin temel kavramı hiçbir şey hissetmeden operasyonu gerçekleştirebilecek kadar sizi tamamen bayıltan ilaçların verilmesidir.

Çoğu insan için korkutucu gibi olsa da anestezi, modern tıbbın mucizelerinden biridir, gerekli ve isteğe bağlı her türlü ameliyatın başarıyla yapılabilmesinin birincil nedenidir. 

Ayrıca genel anestezinin nasıl çalıştığını ve ne kadar güvenli olduğunu ne kadar çok bilirseniz, kendinizi o kadar rahat hissedeceksiniz.

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’e kendi pratiğinde yapılan anestezi çeşitlerini sorduk:
Op. Dr. Berat Çiğdem whatsapp butonu

“Dilerseniz önce genel anesteziden başlayalım. Genel anestezi, bir kişiyi esasen derin bir uykuda, hareket edemeyecekleri veya konuşamayacakları ve hiçbir şey hissedemeyecekleri veya hatırlamayacakları tam bir ayrışma durumuna sokmak için verilen ilaçları ifade eder.

Genel anestezi bilinç, refleks seviyesi ve solunum sistemi dahil olmak üzere vücudun ana fonksiyonlarının çoğu üzerinde depresan bir etkiye sahiptir. 

Açıkça söylemek gerekirse, genel anestezi altında bir kişi o kadar derin bir şekilde bayılır ki, cerrahlar kas, deri ve kemiği bile kesebilir.”


Lokal Anestezi, Sedasyon ve Genel Anestezi Arasındaki Farklar Nelerdir?

aneztezi

“Tüm anestezi biçimleri eşit değildir, bu üç kategori içinde bile nüanslar ve farklılıklar vardır. Lokal anestezi, hasta tamamen uyanık ve bilinci açıkken belirli bölgeleri uyuşturmak için kullanılır.

İşlemin gerçekleştirmesi hedeflenen bölgedeki cilde doğrudan enjekte edilerek hem işlem sırasında hem de sonrasında ağrının en aza indirilmesine yardımcı olur.

Çoğu dolgu enjeksiyonun içinde bir anestezi maddesi olan lidokain vardır mesela. 

Sedasyon ise bu spektrumun ortasına düşer yani lokalle, genel arasında bir yerdedir diyebiliriz ancak aslında üç sedasyon seviyesi olduğunu belirtmekte fayda var: hafif, orta ve derin.

Hafif sedasyon, rahatlama verir. Orta derecede sedasyon, hastanın uyanık olduğu, ancak çok rahat bir durumda olduğu durumdur ve derin sedasyon neredeyse genel anesteziye yakın bir seviyeyedir. 

Estetik tedaviler söz konusu olduğunda, bu orta seviye sedasyon çok popülerdir ve genellikle blefaroplasti ve yüz germe gibi ameliyatlar sırasında kullanılabilir.

Bu durumda, hala uyanıksınızdır ve hareket edebiliyorsunuzdur, ancak kendinizi çok mutlu, sakin ve rahat hissedersiniz, elbette acı hissetmezsiniz.

Sedasyon düzeyi ne olursa olsun, kullanılan ilaçlar her zaman damardan verilir ve hasta kendi kendine nefes almaya devam eder.”


Doktorlar Hangi Anestezi Türünün En İyi Olduğuna Nasıl Karar Verir?

anestezi türleri

“İşlemin türü ve uzunluğu, kan kaybı söz konusuysa, hastanın ağrı toleransı ve cerrahın tercihi gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Büyük ameliyatlar örneğin meme estetiği, karın germe, genel anestezi altında yapılırken, liposuction, mini yüz germe, ip askı sedasyon altında yapılabilir. Her iki durumda da, genellikle lokal anestezi de uygulamaya dahil edilir.

Yüz germede sedasyon tercih etmiyoruz çünkü derin plan yapıyoruz. Lokal anestezi için kepçe kulak operasyonu çok iyi bir örnek olabilir.

Ne olursa olsun, tüm anestezi türleri çok hassas bir dengede olmalıdır ve ilgili ilaçların özenle hazırlanması gerekir. Anestezi uzmanları her zaman ince ayar yapar ve her şeyi gerçek zamanlı olarak ayarlarlar.

Sedasyon ve genel anestezi arasındaki fark ilaca bağlı değildir, doza bağlıdır. Yani bir işlem sırasında bile, anestezi derinliği ayarlanabilir.”


Estetik Cerrahide Genel Anestezi Güvenli Midir?

genel anestezi ile ameliyat

“Evet. Anestezi uzmanları, hastaları güvende tutmak amacıyla az evvel bahsettiğim hassas ilaç dengesini dikkatli bir şekilde ayarlamak için özel olarak eğitilmişlerdir.

Ameliyathanede geçirdiğiniz süre boyunca çeşitli yaşamsal belirtileri örneğin kalp hızı, kan basıncı, oksijen seviyelerinin sürekli olarak izlediklerini belirtmeye gerek yok. Anestezi, birçok insanı korkutan bir şeydir.

Olumsuz etkileri fazla olmamasına rağmen insanlar bir veya iki korku hikayesi duyar ve anestezi altında olmanın getirdiği kontrol eksikliği ile birleştiğinde korkarlar. Ben bunu uçmaya benzetiyorum.

Her zaman uçağın düşme riski vardır ama bu korku tatile çıkmanı engellemiyor, değil mi?

Estetik ameliyat öncesi muayenelerin ve testlerin çeşitliliğinin hastaların sağlıklı olmasını ve anesteziden önce altta yatan tıbbi sorunları olmamasını sağlamaya yardımcı olduğundan bahsetmiyorum bile.”


Genel Anestezinin Yan Etkileri Nelerdir?

anestezinin yan etkileri

“Mide bulantısı ve kusma, sedasyon veya genel anestezi ile olabilecek bir yan etkidir. Parmaklarda veya kollarda biraz karıncalanma ya da solunum tüpünden kaynaklanabilecek boğaz ağrısı da mümkündür.

Bunun dışında genel olarak sersem, yorgun ve biraz da bitkin hissetmek tamamen normal ve beklenen bir durumdur. Sedasyon veya genel anestezi altındaysanız, 24 saat boyunca araba kullanmamalısınız.”


Anestezinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

narkozun etkileri

“Bu sadece kullanılan anestezi tipine ve işlemin uzunluğuna değil, aynı zamanda bireyin metabolizmasına da bağlıdır.

Lokal anestezi genellikle 2 ila 12 saat arasında, kullanılan ilaca bağlı olarak kendi kendine etkisini kaybeder. Sedasyon genellikle oldukça çabuk geçer.

İlaçlar damar yoluyla verildiği için kan dolaşımı yoluyla atılır ve daha hızlı metabolize edilir. Genel olarak konuşursak, sedasyondan sonra bir uyanma odasında yaklaşık 15 ila 30 dakika geçirebilirsiniz.

Genel anestezi uygulandıktan sonra ise 45 ila 90 dakikayı bulabilir. Bu süre boyunca bir hemşire, yaşamsal belirtilerinizin yanı sıra ağrı düzeyinizi ve ne kadar uyanık olduğunuzu da izler.

Bununla birlikte, birçok kişi yaklaşık 24 saat boyunca genel anestezinin bazı etkilerini hissedebilir.”


Yayınlanma tarihi: 25/08/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön