Estetik Beklenti Yaşa Göre Değişir Mi?

Burun Estetiği

Estetik Beklenti Yaşa Göre Değişir Mi?

Estetik tarih boyunca insanoğlunun temel motivasyon kaynaklarından biri oldu. Özellikle de kadınlar için. Peki değişen yaşam koşulları estetik algısında nasıl bir değişim ortaya çıkardı?

Estetik yaşı

Bu sorunun yanıtını Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan verdi. Geçmişte bireylerin estetik kararlarını genetik faktörler, yaşanılan coğrafya ve beslenme şekilleri gibi fiziksel etkenler belirlerken bugün değişen değer yargıları ve hayata bakış açısının daha çok etkiliyor.

Günümüzde kültürel yargıların ve eğitim süreçlerinin değiştiğini belirten Prof. Dr. Mesut Özcan, geleneksel medya ve dijital medyadan etkilenmelerin bir takım algılama ve algılanma farklılıkları doğurduğunu, dolayısıyla da bunun toplumsal yansımadaki sonuçlarının değişim süreçlerini ortaya çıkardığını ifade ediyor..

Popüler kültür olarak addedilen sürecin kişilerin hayattaki istek ve beklentilerini bambaşka boyutlara taşındığını ifade eden estetik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, “Geçmişte bireylerin estetik kararlarını genetik faktörler, yaşanılan coğrafya ve beslenme şekilleri gibi fiziksel etkenler belirlerken bugün değişen değer yargıları ve hayata bakış açısı daha çok etkiliyor.

Güzellik; hayatın her alanında özgüven ve başarının yegâne şartı ve simgesi gibi algılanır oldu. Eğer bulunduğun ortamda farkedilmiyorsan, dikkat çekmiyorsan ve hayranlık uyandırmıyorsan bir hiçsin gibi düşünülmeye başlandı. Medyada estetik operasyon yaptırmış çok sayıda güzel örneğin görülmesi cesaret artırıcı rol model oldu” dedi.

 

Prof. Dr. Mesut Özcan: Her yaş grubunun estetik beklentisi farklı

Toplumsal algının günümüzde tamamıyla estetiğin gerekliliği yönünde seyrettiğini belirten Prof. Dr. Mesut Özcan, her yaş grubundan farklı taleplerle karşılaştıklarını söylüyor.

Prof. Dr. Mesut Özcan’a göre , Estetik operasyon geçirdim diye kendini gösteren bir yüz veya vücut tamamıyla demode oldu.”

İşte Prof. Dr. Mesut Özcan’a göre yaş gruplarına göre estetik beklentisi ;

-18-35 yaş arası grup ağırlıklı olarak daha çekici ve alımlı olabilmek adına burun estetiği, kulak estetiği, vücut şekillendirme, saç ekimi ve meme estetiğini yaptırıyor.

-36-50 yaş arası ise, karın estetiği, meme estetiği, göz çevresi estetiği, cilt yenileme-gençleştirme, altın iğne, botoks, dolgu uygulamaları


Yayınlanma tarihi: 17/09/2018

-

Son Güncellenme: 27/07/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar