Estetik ameliyatı için en iyi mevsim hangisi?


Estetik ameliyatı olmayı düşünüyorsunuz ancak hangi sezonun en iyisi olduğundan emin değilsiniz.Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu köşesinde bu soruya yanıt veriyor.

Çok haklısınız, cerrahi operasyonlar her zaman iyi bir iyileşme ve dinlenme dönemine ihtiyaç duyar. Ve şişlik ve morarma gibi bazı istenmeyen yan etkilere sahip olabilirler. Bu durumda mevsim gerçekliklerini hesaba katarak karar vermek en iyi karardır. Kişisel durumunuzu da gözetmeniz gerekir elbette.

HANGİ MEVSİM?

Cerrahi operasyonlar için en iyi mevsim içinde bulunduğumuz sonbahar ve kış aylarıdır. Gelin birlikte neden sonbahar ve kış döneminin bu konu için ideal olduğuna bir bakalım.Halk arasında yaygın deyimiyle ‘bıçak altına yatmak’ diye tabir edilen “Ameliyat olmak için en iyi mevsim hangisidir?” sıkça duyduğumuz sorulardan biridir.

İnsanlar haklı olarak estetik ameliyat olmak gibi önemli bir konuda en iyi mevsimi bilmek istiyorlar.

HER MEVSİM AMELİYAT OLABİLİRSİNİZ AMA…

Öncelikle belirtmekte fayda var; her mevsim ameliyat olabilirsiniz. Ancak sonbahar ve kış ayları genel olarak ameliyat olmak için en ideal zamanlardır.

Mevsim sıcaklarının ortalama olarak daha rahat olduğu şiddetli soğukların olmadığı günleri seçerek içine bulunduğumuz bu günlerde ameliyat olabilirsiniz.

İYİLEŞME DAHA KOLAY OLUR

Pek çok kişi iyileşme süreleri nedeniyle özellikle meme ya da kalça ameliyatlarına şüpheyle yaklaşmaktadır.

Elbette bir ameliyat hiçbir zaman cerrahi olmayan işlemler gibi kısa sürelerde iyileşme göstermez. Ancak sonbahar ve kış mevsimi bu tarz ameliyatlarda iyileşme rahatlığı açısından daha tercih edilebilir.

Evinizde konforlu bir iklim ortamında iyileşme sürecini rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca kışlık giysiler nedeniyle kışın ameliyat olduğunuz bölge daha iyi kamufle edilebilir. Yani kapalı giysiler giyerek ameliyatlı bölgelerini gizlemeniz yaza göre daha kolaydır.

İyi bir istirahat aynı zamanda tatil anlamına gelir. Pek çok kişi stresli iş hayatı nedeniyle kışın evde vakit geçirmemektedir. Hazır böyle bir ameliyat için karar vermişken sizin için dinlenme kısmının bir tatil olduğunu da düşünebilirsiniz.

İyileşirken evde vakit geçirmek ve dostlarınızın sizi ziyareti stresinizi azaltmaya da yardımcı olacaktır.

ÇOCUKLAR OKULDA KAFANIZ RAHAT

Ameliyat olmak için sonbahar ve kış mevsimini tercih etmenizin diğer nedeni ise çocukların okulda olmasıdır. Böylelikle gün size kalarak daha rahat dinlenme şansını yakalayabilirsiniz.


Yayınlanma tarihi: 07/05/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar