Estetik Ameliyat Öncesi Psikolojik Testler Yapılmalı


Selin Sezgin tarafından yazılmıştır.

Estetik Ameliyat Öncesi Psikolojik Testler Yapılmalı

Son dönemde estetik operasyonlara karşı ilginin giderek artması, ameliyata uygun hastaların belirlenmesinin önemini ön plana çıkarıyor.

Uzmanlar dış görünüşe aşırı düşkünlüğün sebepleri arasında; beyindeki genetik bozukluklar, kişilik özellikleri, cinsel sorunlar ve yeterli ilgiyle sevgi görememe gibi durumlardan söz ediyor. Bu durumların bireylere zamanla takıntıya varan ciddi sorunlar ortaya çıkarabileceğini vurguluyorlar.

Beden algılama bozukluğu sebebiyle bazı kişilerin üst üste birkaç ameliyat geçirmek istediğini belirten uzmanlar, estetik operasyona uygunluğun tespit edilebilmesi için önceden mutlaka psikolojik testler uygulanmasını öneriyorlar.

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, dış görünüşlerine dair estetik kaygılar içinde olan bireylerin psikolojilerine dair açıklamalarda bulundu ve önemli tavsiyelerini paylaştı.
 

Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

hasta ve psikolog

İhsan Öztekin, bakımlı olmanın bireyin kendisine saygısıyla ilgili olduğunu fakat bunun yaşamını etkileme noktasına gelmesi halinde sıkıntılar yaratacağını belirtti.

Öztekin; “Beyindeki kimyasal veya genetik bozukluk, kişilik özellikleri, aile yapısı, sosyal çevreyle etkileşim ve cinsel sorunlar dış görünüşe aşırı düşkünlüğün nedenlerinden olabilir. Özellikle gençler dış görünüş, kilo ve fiziksel kusurlar üzerinde daha hassas oluyorlar.

Güzellik arayışları, bir ünlüye benzeme isteği, o kişilerin bazı fiziksel özelliklerine aşırı hayranlık duyma, arkadaşlar arasındaki etkileşimler ve alaycı tutumlar genci fiziksel görünümünü incelemeye yöneltebiliyor. Bu da zamanla takıntıya kadar varan ciddi sorunları beraberinde getiriyor.” dedi.
 

Sevgiden Uzak Kalanlar Dış Görünüşe Yöneliyor

psikolojik sorunlar

Yaşadığımız dönemdeki “kusursuz güzellik” olgusuna dikkat çeken İhsan Öztekin, şunları ekledi;

“Görsel alanda artan mükemmeliyetçilik, ünlüler dünyasındaki isimlerin sürekli güzel görünme çabaları, estetik ameliyatların sık sık gündeme gelmesi, büyük bir sektör haline gelen kozmetik ve estetik alandaki yeni ürünler ile ilgili reklamlar ve bu konuların medyada devamlı gündem oluşturması hep 'kusursuz güzellik' kavramını ön plana çıkarıyor.

Psikolojik yönden ise doğduğu andan itibaren aile içinde ve sosyal çevresinde yeterli takdir, ilgi ve sevgi görmemiş, kendini değersiz hissettirilmiş bireyler, çevresindeki insanlara kendini kabul ettirme, değer görme ve beğenilme adına dış görünüşlerine yönelik aşırı ve kontrolsüz davranışlar gösterebilirler.”
 

Sorunu Olmayan Bir Vücuda Estetik Yatırmak İsteyebiliyorlar

beden problemleri

Psikolog İhsan Öztekin; “Ameliyat sırasında, öngörülmüş ya da öngörülememiş negatif durumların ortaya çıkması halinde memnuniyetsizliğin oluşması normal bir süreçtir.

Estetik ameliyatın ardından her şey yolunda gitmiş ve estetik açıdan amaca uygun sonuçlar tam olarak elde edilmiş dahi olsa bireyin memnuniyetsizliği devam edebilir.

Hatta bunun da öncesinde birey, gerçekte estetik yönden hiç bir sorun olmayan vücudunun herhangi bir bölgesini çok çirkin bulup ısrarla estetik operasyon isteyebilir. Bu durum kişide önemli psikolojik sorunların var olduğunun göstergesidir.” dedi.
 

Sahip Oldukları Kusurları Saplantıya Dönüştürebiliyorlar

psikolog ve danışanı

Kişilik bozukluğuna sahip bireylerin, dışarıdan bakıldığında gayet normal duran bir görüntüyü sorunlu kabul edebileceğini belirten Öztekin; “Hatta ilk ameliyat sonrası memnun kalmayıp ikincisini ve üçüncüsünü dahi talep edebiliyorlar. Bu durum Beden Dismorfik Bozukluğu’nda yani beden algısı bozukluğunda sıklıkla görülebiliyor.

Beden dismorfik bozukluğu, genelde ergenlikle beraber gelen birtakım özgüven eksikliklerinde görülmeye başlanabilir. Birey bedeninde algıladığı kusurları saplantı, takıntı haline getirir. Gerçekte hiç kusur olmayan bir organı, onun için çok çirkin olabilir.

Depresyon, anksiyete, obsesif-kompülsif bozukluk, narsisistik kişilik bozukluğu, histriyonik kişilik bozukluğu, özgüven eksikliği de tetikleyici faktörler olarak ortaya çıkabiliyor.” dedi.
 

Hastanın Ameliyata Uygun Olduğunun Belirlenmesi Çok Önemli

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, günümüzde estetik uygulamalara karşı ilginin giderek artması sebebiyle ameliyat yapılmaya uygun olup olunmadığının tespit edilmesinin önemini vurguladı.

İhsan Öztekin; “Çünkü estetik operasyon için başvuran bireylerin başvurma nedenleri ve operasyondan beklentileri farklıdır. Psikolojik sorunları olan bireylerin gerçekçi olmayan beklentileri ve başvuru nedenleri olabiliyor.

Bu bireyler gereksiz olarak ameliyat ediliyor ve sonuçta da ameliyatın teknik başarısından bağımsız olarak sonuçtan memnun kalmayabiliyorlar.
 

Operasyon Geçirecek Bireylere Psikolojik Testler Yapılmalı

psikolojik test

Öztekin, konuyla ilgili şu sözleri ekledi; “Rutin ya da ameliyata özel fiziksel ve biyolojik tetkiklerin yanında birey, psikolojik yönden çok geniş bir taramadan geçirilmeli.

Psikolojik testler ve kişilik testleri uygulanmalı, uzman psikologlar tarafından görüşmeler yapılmalı.”

“Ameliyat olacak kişinin ailesi ile de devamlı iletişim içinde olunmalı. Psikolojik değerlendirme sonuçları ile ilgili olarak operasyonu gerçekleştirecek uzman da bilgilendirilmeli. Eğer ameliyat olmasını engelleyici psikolojik sorunlar saptanırsa ameliyat ertelenerek kişinin psikolojik sorunlarının tedavisine geçilmeli.”


Yayınlanma tarihi: 06/08/2021

-

Son Güncellenme: 06/08/2021

Başa Dön