Erkekleri Sarsan Psikolojik Tehlike 'Jinekomasti'

Jinekomasti
Jinekomasti tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Jinekomasti erkeklerde kıyafetlerinin altından bile belli olan kadın tipi meme büyümesi olarak adlandırılan yaygın bir sağlık sorunu. Geçtiğimiz yıllarda magazin basınından da takip ettiğimiz üzere ünlü ya da değil, zengin ya da fakir her erkeğin başına gelebilecek bir durumdur

Bebeklik dönemlerinde, ergenlik dönemlerinde ve yaşlılarda oldukça sık görülür. Çok nadir olarak beden sağlığı açısından problem yaratan bu ameliyat özellikle psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor.


"Erkeklerde kadın tipi meme görünümüne verilen Jinekomasti ismi yine erkeklerin kendine olan öz güvenini yitirmesine istediği kıyafetleri giyememesine deniz ya da spor gibi aktivitelerin yapılamamasına neden oluyor."


Genellikle erkekler estetik cerrahi ameliyatları arasında en sık jinekomastiyi tercih ediyor. Erkeklerde görülen kadın tipi meme büyümesi özellikle yaz aylarında denize girmek isteyen erkeklerin kabusu oluyor.

"Psikolojik olarak kötü bir görünüm oluşturan bu durum ancak yapılacak estetik operasyonla tedavi edilebiliyor."

Akla gelen ilk soru 'spor ile tedavi edilebilir mi?'.  Söz konusu  bu durum kesinlikle ve kesinlikle spor ile düzelemez. Bunun tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir.

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastanın, durumuna ve yaşa bağlı olarak, tedavi şekilleri değişmektedir. Öncesinde iyi bir planlama mutlaka gerekiyor. Örneğin tedavi süreci ile ilgili bilgi vermemiz gerekirse; bir bebekte oluşan bu durum anne sütünden bebeğe geçen hormonlar nedeni ile oluşmaktadır. Daha sonra bebekte oluşan bu sıkıntı kendiliğinden geçecektir.

Ergenlik döneminde oluşan meme büyümesi de ergenlik dönemi sonrasında kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat yetişkin insanlarda bazen kalıcı olmaktadır. Bu durumlarda ise cerrahi bir müdahale uygulamak gereklidir.

Jinekomasti Hakkında En Çok Merak Edilenleri Sizler İçin Araştırdık!

  • Jinekomasti ameliyatsız çözüm olabilir mi?

Büyüme bir defa oluştuktan sonra giderilmesi için bölgeden meme dokusunun çıkarılması gerekmektedir. Bu meme dokusu bölgeden uzaklaştırılmadığı müddetçe bunun tedavisi söz konusu değildir. Hormonal tedavilerle sorunun giderilmesi mümkün değildir. Tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

  • Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Bu ameliyatlarda iki tür estetik cerrahi işleminden söz edilebilir. Eğer sorunlu olan meme bezi, yağlı ve yumuşak ise liposuction ve yağ alma ameliyatı ile fakat meme bezi büyük ve sert yapıda ise açık teknik kullanılarak meme dokusunun çıkarılması gerekmektedir.

  • Jinekomasti ameliyatında iz kalır mı?

Bu ameliyatlar izsiz cerrahi ameliyatlardır, iz kalmaz. Meme ucu bölgesinin altından renkli kısımdan bir kesi işlemi yapılarak meme dokusu bu bölgeden çıkarılmaktadır. Uygulamada gerekli ise liposuction işlemi de yapılmaktadır.

  • Jinekomasti ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?

Kesinlikle ağrılı olmayan bir ameliyattır. Ufak bir uygulama olduğundan dolayı 1 saatlik bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

  • Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?

Hayır. İşlem sonrasında hastanede yatılmasına gereksinim olmamaktadır.


Yayınlanma tarihi: 22/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön