Erkekler Burun Estetiğinde daha mı titiz davranıyor?

Burun Estetiği

Günümüzde burun ameliyatının diğer estetik operasyonlara göre talebinin fazla olduğunu belirten Op. Dr. Ümit Hardal, özellikle erkeklerin burun ameliyatı konusunda daha titiz olduğunu söyledi.

erkeklerde burun estetiği

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ümit Hardal , "Kadın-erkek her birey, aynaya baktığında daha güzel, alımlı ve çekici bir yüz görmek ister.

Eğer burun yapılarıyla ilgili problemleri varsa da simetrik ve yüze uyum sağlayan bir burnun hayali kurarlar.

burun estetiği öncesi sonrası

Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak burada dikkati çeken asıl detay; burun ameliyatı yaptıran erkek hastaların kadın hastaların oranına çok yaklaştığıdır.

Yapılan araştırmalar da erkeklere uygulanan rinoplasti ameliyatlarında yüzde 50’ye varan bir artış olduğunu belirtiyor" dedi.

erkekte burun estetiği

Modern ve hızlı yaşamın getirdiği bazı koşullara kişisel beklenti ve tercihler de eklenince erkeklerin fiziki görünümlerine bakış açılarının da değişmeye başladığını kaydeden Op. Dr. Ümit Hardal, "Eskiden bakım, estetik ve kozmetik gibi konuların daha çok kadınları kapsadığı düşüncesi hakim iken, günümüz toplumunda bu inanış adeta tarih oldu.

burun estetiği öncesi sonrası görünüm

Bunun sonucunda erkekler de en az kadınlar kadar estetik ve kozmetik yenilikleri yakından takip eder hale geldi.

Öyle ki fiziki görünümlerinde hoşnut olmadıkları bölgeler için tereddütsüz operasyona başvuran erkekler var. Erkek yüzü ve özellikle burnu, anatomisi gereği kadınlara benzemez.

burun estetiği erkeklerde

Kadınlar daha yumuşak ve kıvrımlı yüz hatlarına sahipken, erkeklerde daha keskin, düz ve sert hatlar hakimdir.

Ancak ülkemizin erkeklerine bakıldığında neredeyse büyük çoğunluğunda karakteristik burun yapısı (kanca burun, pinokyo burun, uzun burun, büyük burun vb.) gözlemlenir" diye konuştu.

Erkeklerin burunlarından memnun olmama sebebinin kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiğini ifade eden Op. Dr. Ümit Hardal, "Ancak çoğunlukla iş ve özel hayatlarındaki rekabette bir adım öne geçebileceklerini düşündüklerinden burun ameliyatına sıcak bakarlar.

ideal burun yapısı

Böylelikle hem mesleki başarılarında hem de duygusal yaşamlarında daha dinamik, sağlıklı ve kendilerinden emin olmak isterler.

Tabi sosyal statü, kariyer ve estetik kaygı haricinde nefes alma sorunu, uyku apnesi, horlama, burunda doğuştan ya da sonradan oluşan deformasyonlar (kaza, darbe) gibi sağlık problemleri için de ameliyat olanların sayısı fazladır" açıklamalarında bulundu.

"ERKEKLER BURUN ESTETİĞİNDE DAHA TİTİZ"
Erkek hastaların estetik burun ameliyatına bakış açısı kadınlarınkinden oldukça farklı olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Ümit Hardal, "Hatta erkeklerin burun ameliyatı konusunda kadınlardan daha titiz ve özenli davrandığını bile söyleyebiliriz.

Özellikle ameliyat sonrasında feminen bir görüntüye sahip olmak en büyük korkularıdır.

burun estetiği

Erkeklerin hayal ettiği burun, öncelikle yüzde doğal durması, maskülen yapının kaybolmaması, işlevselliğin korunması ve kendilerine karizmatiklik katacak ufak dokunuşların yapılması yönündedir.

Erkek hastalar kadınların aksine burun yapılarının tamamen değişmesini değil, sadece rahatsız oldukları bölgenin düzeltilmesini isterler.

Ayrıca operasyon sonrasında yaşanabilecek durumlara karşı da oldukça dikkatlidirler" ifadelerini kullandı.

Cerrahi müdahale öncesi hasta-doktor iletişiminin çok iyi kurulmasının şart olduğunu belirten Op. Dr. Ümit Hardal, "Sonrasında burun yapısı ve yüz anatomisi detaylıca incelenip hastanın talepleri doğrultusunda kendisine en uygun burun şekli planlanmalıdır.

Tabi erkeklere uygulanan burun ameliyatında asıl hedef sadece burun şeklinin değiştirilmesi olmamalı, aynı zamanda burnun fonksiyonel işlevlerini de kusursuz yapması sağlanmalıdır.

Estetik ve güzel görünen bir burun hem içerden hem de dışarıdan sağlıklı olmalıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV


Yayınlanma tarihi: 09/08/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar