Erkeklerde Burun Estetiği

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Erkeklerde Burun Estetiği

Burun estetiği veya burun ameliyatı olarak da bilinen erkek rinoplasti, dünya çapında giderek yaygınlaşan operasyonlar arasında yer alıyor.

Erkek burun estetiği, erkek burnunun yeniden şekillendirmesini sağlayarak gelişmiş bir yüz estetiğine vesile olur.

Ek olarak, rinoplasti, septum eğriliği veya solunum sorunları ile problemler de dahil olmak üzere, erkeklerin burundaki yapısal kusurların da düzeltilmesini sağlar.

Burun estetiği ameliyatı ile erkeklerde yanak, çene, göz ve diğer yüz hatlarının burunla harmonisi sağlanır.

Burun ameliyatının erkeklerin yüz simetrisini iyileştirmesine, burnu yeniden boyutlandırmasına veya yeniden şekillendirmesine, burun köprüsündeki kusurların görünümünü en aza indirmesine ve şişkin bir burun ucunu ortadan kaldırmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Erkekler için rinoplasti karmaşık bir işlemdir ve uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Bu şekilde erkekler burun ameliyatı boyunca kapsamlı destek alabilir ve arzu ettikleri tedavi sonuçlarına ulaşabileceklerinden emin olabilirler.

Erkek Burnunun ve Erkek Burun Estetiğinin Farkı

erkek burun estetiğiErkek burnu genellikle belirgin, düz bir köprüye ve burun ile üst dudak arasında 90 derecelik bir açıyla çıkıntı yapan bir burun ucuna sahiptir.

Nispeten, kadın burnu genellikle yumuşak bir köprüye ve üst dudakla geniş bir açıya sahiptir.

Ayrıca, birçok durumda, bir erkeğin burnu daha yüksek bir köprüye sahiptir ve bir kadının burnundan daha geniştir. Bir erkeğin burnu genellikle bir kadının burnundan daha büyük bir uç çıkıntısına sahiptir.

Erkek rinoplasti, bir erkeğin yüz özelliklerine göre özelleştirilir. Hastanın erkeksi bir görünümü destekleyen estetik açıdan hoş bir burundan faydalanabilmesini sağlar.

Erkek Burun Estetiği ve Fiyatları

erkeklerde burun estetiği fiyatlarıErkek burun ameliyatının maliyeti, işlemi yapan cerraha ve diğer faktörlere göre değişmektedir.

Cerrahın tecrübesi, kliniğin bulunduğu lokasyon, operasyonun hangi hastanede yapılacağı gibi detaylara göre fiyatlar şekillenir.

Türkiye’de erkek burun estetiği ortalama fiyatları 15 bin TL ila 150 bin TL arasında değişmektedir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Süreçler

erkeklerde burun estetiği öncesi sonrasıErkeklerde burun estetiği öncesi ve sonrası süreçler pek çok noktada karşı cins ile benzer aşamaları kapsamakla birlikte bazı net çizgilerle kadın burun estetiği ve erkek burun estetiği birbirinden ayrılır.

KBB Uzmanı Op. Dr. Cemil Yurtseven kadın ve erkek burun estetiği hakkında sorularımızı yanıtladı:


“Rinoplasti, hem erkeklerin hem de kadınların eşit ilgi gösterdiği üstelik çok yönlü ve aranan yüz plastik cerrahi prosedürlerinden biridir.
Op. Dr. Cemil Yurtseven
Tabii ki, erkeklerde burun estetiği, kadınlarda burun estetiğinden tamamen farklıdır.

Anatomik olarak, ikisini birbirinden ayıran sayısız nüans vardır. İster rekonstrüktif rinoplasti, ister estetik rinoplasti veya revizyon rinoplastisi yaptırıyor olun bu özel durumu karşılayacak, cinsiyet farklılıklarını estetik bir bakış açısıyla gözeterek, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir plastik cerrahı bulmanız önemlidir.

Erkek Burun Estetiğinde En Önemli Fark

erkek burun estetiğiİnsanlar, yüz görünümlerini iyileştirmek, yüz simetrisini dengelemek veya tıbbi sorunları düzeltmek gibi bir dizi nedenden dolayı burun estetiğini tercih ederler.

Genel olarak konuşursak, erkekler güçlü bir şekilde tanımlanmış düz açılı, daha belirgin burun yapılarına eğilim gösterirler.

Tersine, kadınlar biraz kalkık burun ucu ve küçük bir burun sırtına, yani çok daha ince ve yumuşak bir görünümden yanadırlar.

Anatomik olarak farklılıklara bakacak olursak eğer, erkek ve kadın burunlarının doğal tasarımı ve görünümü bile tamamen farklıdır.

Çoğu erkeğin burunlarında doğal olarak kadınlardan daha kalın bir cilt tabakası vardır ve bu da alacakları tedavi ve prosedürlerin türünü belirler.

Erkekler ayrıca tipik olarak kadınlardan çok daha uzun ve daha dikkat çekici burunlara sahiptir. Bazı durumlarda, biraz daha az dikkat çekici görünmelerini sağlamak için burunlarını kısaltmak veya hafifçe yeniden şekillendirmek için burun estetiğini isteyebilirler.

İstatistiklere ve taleplere baktığımızda ise, Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'nin 2019 raporuna göre, toplam burun estetiğinin %25'i (52.660) erkek ve %75'i (161.120) kadındı.

Ülkemizde de hemen hemen aynı verilerin olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca bir gözlemim daha var. Daha yaşlı erkekler, işyerinde genç meslektaşlarına göre rekabet avantajı sağlamak istedikleri için burun estetiği başta olmak üzere yüz estetiğine giderek daha fazla ilgi duyuyorlar.”

Erkek Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası İyileşme Dönemi

erkek burun estetiği iyileşme dönemiKBB Uzmanı Op. Dr. Cemil Yurtseven sözlerine şöyle devam etti: “Erkeklerde burun estetiği öncesi sonrası ve ameliyata hazırlık ve iyileşme süreci de kadınlardan farklı gelişim gösterir.

İlk fark; ameliyat için uygun aday yaşı kadınlarda 17 erkeklerde ise 18 yaş alt sınırıdır. İkincisi kadın ile erkek arasındaki yapısal farklılıklardır.

Örneğin; az evvel de değindiğim gibi erkek derisi daha kalın ve yağlıdır. Bu özellikten dolayı ameliyat sonrası oluşabilecek morluk ve ödemlerin iyileşme süreci kadınlara göre daha uzun sürede gerçekleşir.”
 
Erkeklerde burun estetiği öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken bir takım hazırlık ve iyileşme süreçlerini sizler için derledik:

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Yapılan Testler Nelerdir?

burun estetiği öncesi testlerBurun estetiği ameliyatı öncesi standart kan testlerinin mutlaka yapılması gerekir.

 • Rutin Biyokimya

 • Hemogram

 • PTT

 • PTZ

 • APTT

 • Eliza

gibi, kan grubunun tespitinden kandaki pıhtılaşmaya kadar anestezi öncesi yapılan rutin kan testlerinin yanı sıra 40 yaş üstü kişiler için akciğer grafisi ve kalp elektrografisine de ihtiyaç duyulacaktır.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sürekli Kullanılan İlaçların Sonlandırılması

burun estetiği sonrası ilaç kullanımıAmeliyatın planlandığı tarihten en az 10 gün evvel ve sonra, kanamaya neden olabilecek kan sulandırıcı ilaç kullanımının sonlandırılması gerekir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

burun estetiği beslenmeBurun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası doktorunuz tarafından verilen beslenme programına uymak önemlidir.

Erkeklerde ameliyat sonrası beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kan sulandırıcı özelliğe ve içeriğe sahip gıdaların tüketiminin ameliyattan en az 10 gün evvel sonlandırılmasıdır.

 • Balık Yağı

 • Keten tohumu

 • Sarımsak

 • Omega 3

 • Yeşil çay

içerikli ilaç ve gıdalar, Ginseng içerikli ilaç ve gıdalar, zencefil, E Vitamini, Gingo biloba, kanı sulandırdığı bilinen avokado, kiraz ve narenciyeler gibi trombosit fonksiyon bozukluğuna neden olacak, besin, ilaç ve katkı maddelerinden uzak durulmalıdır.

Beslenmenin ameliyattan 8 saat önce sonlandırılması, ameliyattan sonra en az 8 saat sadece sıvı beslenmenin tercih edilmesi gerekir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Sigara Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

burun estetiği sonrası sigara kullanımıSigara kullanımı ameliyat öncesi ve sonrasında kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi sigara kullanımı özellikle solunum işlevini ilgilendiren burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrasında sonlandırılmalıdır.

Bu sebeple ameliyattan en az 1 ay önce sigara kullanımının bırakılması önerilir.

Burun estetiği sonrası sigara kullanımının iyileşme sürecini olumsuz etkilediği gibi ameliyattan en az 1 ay önce alışkanlığın sonlandırılması önerilir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Jilet Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

burun estetiği sonrası jilet kullanımıErkeklerde ameliyat öncesi ve sonrası jilet kullanımına dikkat edilmelidir.

Tıpkı kadınlar gibi erkeklerde burun estetiği öncesi kişisel bakımlarını tamamlamış olmalıdırlar, varsa burun kıllarının alınmış, bıyık sakal tıraşının yapılmış olması kişinin burun estetiği sonrası dönemine hazır olması için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası tıraş için en uygun zaman alçı ya da plastik atelin çıkmasının ardından doktor tarafından durumunuza ilişkin verilecek karara göre planlanır.

Bu nedenle de ameliyatlı bölge ve çevresine belirlenmiş süre boyunca jilet değdirilmemesi gereklidir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Uyku - Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

burun estetiği sonrası uyku pozisyonuErkeklerde burun estetiği sonrası uyku ve yatış pozisyonu ile ilgili ilk günler dikkat edilmesi gereken en önemli unsur baş bölgesinin vücuda göre daha yüksekte kalacak şekilde uyku ihtiyacının karşılanmasıdır.

Bunun için doktorunuz size çift yastık kullanımını önerecektir.

Erkeklerde Burun Estetiği Sonrası Spor-Fitness Çalışmalarına Ne Zaman Başlanabilir?

burun estetiği sonrası sporErkeklerde burun estetiği sonrası hafif fiziksel aktiviteler için 3. haftadan sonrayı beklemek gerekir. Futbol, boks ve benzeri ağır spor faaliyetler ise 6. haftadan önce önerilmemektedir.

Özellikle ilk 15 gün burun bölgenizin darbe almamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Erkeklerde burun estetiği sonrası body-building aktiviteleri için de ideal bekleme süresi 1,5 ay ile sınırlıdır.

Kafa bölgesindeki yoğun basınç burun kanamasına neden olacağı için dikişler alınmadan, iyileşme süreci tamamlanmadan ağır kabul edilen erkeklerde burun estetiği sonrası body çalışmalarına ara verilmesi önemlidir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Fiyatları Kadın Burun Estetiğinden Farklı Mıdır?

burun estetiği kadın ve erkekHayır, erkeklerde burun estetiği fiyatları ile kadınlarda fiyatlarda arasında fark yoktur.

Bir ameliyatı diğerinden farklı kılan unsurlar, planlanan ameliyatın kişiye özel detayları, doktor, hastane, il, ilçe gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Erkeklerde Burun Estetiği Sonrası Ağrı Olur Mu?

burun estetiği sonrası ağrıErkeklerde burun estetiği sonrası şişlik ve ağrı olması normaldir. Bu ağrı daha ziyade burun ve çevresinde hissedilen baskı, basınç şeklindedir.

Atel kullanımı, bandaj, kullanılmış ise tampon çıkarıldıktan sonra erkeklerde burun estetiği sonrası ağrı hafifler.

Erkeklerde burun estetiği sonrası hissedilen ağrı ameliyatı takip eden ilk hafta basit ağrı kesicilerle kontrol altında tutulacak düzeydedir.

Erkeklerde Burun Estetiği Öncesi Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanabilir?

cinsel ilişkiErkeklerde burun estetiği sonrası cinsel ilişki için beklenmesi gereken süreç en az 3 haftadır. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta iyileşme süreci için çok önemlidir.

Henüz yumuşak doku iyileşmesinin tamamlanmadığı, kanama riskinin yoğun olduğu, şişlik ve morlukların var olduğu bu dönemde yüksek efor gerektirecek her türlü fiziksel aktivite gibi cinsel ilişki için de uygun zaman 4 ile 6 hafta sonrası kişinin iyileşme durumuna bağlı olarak belirlenmelidir.

Erkeklerde burun estetiği sonrası cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da burun bölgesine darbe alınmamasıdır.

Ameliyatı takip eden ilk 3 ay bu konuya ekstra özen gösterilmelidir.  Erkeklerde burun estetiği sonrası cinsel ilişkiden farklı olarak öpüşmek de ayrı dikkat isteyen bir konudur.

Öpüşmek doğrudan yüz bölgesi ile ilgili olduğu için darbelere kazalara daha açık bir eylemdir.

Erkeklerde, kadın burun estetiği ameliyatlarından farklılık gösteren bir diğer ve son konu da ameliyatın psikolojik boyutudur.

Burun estetiği çevre tarafından yadırganma farklı yorumlanma endişesi duydukları kaydedilmiştir bu nedenle bazı özel durumlarda erkeklerin psikolojik destek almaya ihtiyaçları olur.

Erkeklerde burun estetiği öncesi sonrası ameliyata hazırlık, ameliyat ve ameliyat sonrası gerçekleştirilen işlemler ise her iki cinsiyet için de aynı süreçleri kapsar.


Yayınlanma tarihi: 04/03/2022

-

Son Güncellenme: 20/06/2022

Başa Dön