Emphair Saç Ekim Merkezi doktorları cevaplıyor: Başkasından saç nakli olur mu?

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Saç Ekim Merkezi Emphair Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Saç ekimi saç olan alandan, saçsız alanlara, saç köklerinin nakledilmesidir. En basit haliyle saç ekiminin tanımını yapıyoruz ama saç ve saç ekimi hakkında bilmediğimiz çok daha fazla konu bulunuyor. Emphair Saç Ekim Merkezi doktorları, saç ekimi hakkında Yeniben’i aydınlatmaya devam ediyor:

“Saç ekimi genellikle kellik sorunu yaşayan bireyin kendi kafa derisinin arka bölümünde bulunan ve saç dökülme sorunu yaşatan DHT hormonuna dirençli olan saç köklerinin alınması ve saç ekiminin yapılmasıyla gerçekleşir.

Başkasından saç nakli olmaz

saç ekimi ense

Saç ekimi hakkında çok fazla bilinmeyen ama araştırmaların son hız devam ettiği konu ise, farklı bir bireyden saç alımının yapılıp yapılamayacağıdır. Günümüzün teknolojisiyle sadece bireylerin kendi saç kökleriyle yapılabilen saç ekiminde, tek yumurta ikizleri arasında da yapılabilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Genel olarak, farklı bir bireyden alınan saç kökü naklinin, ilaç kullanılmadan, nakledilen kişide yaşamayacağı görüşü hakimdir. Zira kullanılan ilaçlar tüm hormonel sistem üzerinde sorunlar çıkarabileceği için bu çalışmalar maalesef faydalılık prensibine aykırı olduğundan tercih edilmemektedir. Bu ilaçların risklerinin aza indirgenmesi mümkün olmadığı sürece bir başkasından alınan saçlarla yapılacak olan saç ekimi metotları da rafa kaldırılmaktadır. Fakat bilim adamları bu konu hakkında araştırmalara devam etmekte olup, çok yakında sevindirici haberlerin geleceğine inancımızda son derece fazla.

Özetle saç ekimini tipik bir organ nakli gibi düşünmeyiniz. Günümüz teknolojisiyle sadece kendi sağlıklı saçlarınızı saç ekimi için kullanabiliyoruz. Fakat dediğimiz gibi bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bir başkasının saçından alınıp hastaya ekilen saç konsepti geliştirildiği zaman son derece büyük bir buluşa imza atılmış ve belki de kellik sorunu tamamen ortadan kaldırılmış olacak fakat şu aşamada bu şekilde bir saç ekimi işlemi mümkün değil.

Saç ekiminde donör alan sadece ense bölgesi değildir

Saç ekimi

Erkek tipi saç dökülme sorunu yaşayan insanların, genellikle ense bölgelerinde son derece fazla sağlıklı saç kökleri bulunur. Tipik olarak, başın arka kısmını çevreleyen, 2 kulak arasında kalan saçlar bu bölgede DHT hormonuna karşı dirençli oldukları için kalıcıdır ve saç ekiminin yapılmasına, bu alandan alınan sağlıklı saç kökleri fırsat vermektedir. Bu saçlar genetik olarak erkek tipi kellik yaşansa bile büyümeye devam eder. İstisna durumları yaşayan ve yaygın bir saç dökülmesi sorunundan muzdarip erkekler de bulunmaktadır.

Saç ekiminde donör alan sadece ense bölgesi değildir. Evet erkek tipi kellikte hastaların başlarının ön, üst ve taç alanlarında kayıp yaşanır fakat ense bölgesinde sağlıklı saçlar bulunur ve bunlar saç ekimi için genellikle yeterlidir. Eğer bu alanlarda saç yoksa veya saç ekimi için yeteri kadar verimli değilse, göğüs, bölgesine bakılır. Yani bu tarz vakalarda başka donör arayışına gidilir. Eğer saç ekimi yaptıracak kişi göğüs bölgesindeki kıl yoğunluğunun azalmasından dolayı bir sorun yaşamayacağı görüşünde ise, göğüsten alım yapılabilmektedir fakat buna da maalesef garanti verilemiyor.

Kıvırcık ve dalgalı saçlar saç ekiminde daha başarılı sonuç alıyor

Saç yoğunluğu kafa derisi santimetrekaresi başına düşen saç köklerinin sayısıdır. Kalın saç köklerinden ziyade ten ve saç tellerinin renginin benzerliği ve tellerin dalgalı ya da kıvırcık olması çok daha verimli bir saç ekiminin yapılmasına neden olur. Kısaca kıvırcık ve dalgalı saçlar saç ekiminde daha başarılı sonuç alıyor diyebiliriz.


Yayınlanma tarihi: 16/11/2020

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön