Düşük Göz Kapaklarına SGK Destekli SON!

Göz Kapağı Estetiği
Göz Kapağı Estetiği tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Yıldız Ertan tarafından yazılmıştır.

Düşük Göz Kapaklarına SGK Destekli SON!

Göz kapaklarındaki sarkmaları, morlukları, torbaları giermek amaciyle uygulanan göz kapağı estetiği ameliyatı hem göz hastalıkları uzmanlarınca hem de plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.
erkek göz kapağı estetiği
Bu konuda en çok sorulan soruları biz de aşağıda sizin için sıraladık:


1. Göz Kapağı Estetiği SGK Kapsamında Yapılıyor Mu?

devlet göz doktoru
Yüzde yorgunluk ifadesini artıran göz kapağı düşmesini ve deri sarkmalarını gidermek için yapılan göz kapağı estetiği zamanla görmeyi de güçleştirdiği için SGK kapsamında yapılabilmekte.

Yani göz kapağı düşüklüğünün yaşam kalitesini olumsuz etkilediği durumlarda, iş görememe gibi ileri vakalarda, görüş alanının kısıtlanması bulanık veya çift görme gibi sorunların sağlık açısından olumsuz etkisinin devlet hastanesinde raporlanması durumunda göz kapağı estetiği ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır. 

Göz kapağı estetiği devlet hastanesinde göz hastalıkları uzmanı tarafından kısmi ya da tamamı SGK kapsamında olacak şekilde yapılabilir.

Lazerle göz kapağı estetiği ya da ameliyatsız göz kapağı estetiği ise SGK kapsamında yapılmamaktadır. 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği (Plexr) yaptırmak da mümkün.

2.  Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Nasıldır?

göz kapağı estetiği fiyatlarıSGK kapsamında yapılamayan durumlarda göz kapağı estetiği devlet hastanesi ya da özel hastanede yaptırma durumunuza göre fiyat farklılıkları olacaktır.


SGK kapsamında olmayan göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları ortalama 5.000 TL-  20.000 TL aralığında ücretlendirilir. 


3.  Göz Kapağı Estetiği Yaptıranların Yorumları Nasıldır?

Göz kapağı ameliyatı olanlar ile  ilgili detayları en iyi öğrenebileceğimiz kaynak olan göz kapağı estetiği yaptıranlar olacağından biz de sizinle bir hasta deneyimini paylaşmak istedik:

"Annemden Muhteşem Bir Haber Var! Göz Kapaklarını Kaldırttı..."

Yaşlandıkça bakışlardaki ifadeler değişiyor. Göz kenarlarında ‘kaz ayağı’ denilen izler oluşuyor ve göz kapakları düşüyor.

Zamanında koca koca gözlerle hayata bakan annemin de göz kapakları düşüverdi. Anneme göre yaşlanma gözlerden başlıyor...

Üst göz kapağındaki deri fazlalıkları, görüş alanının üst ve dış bölümünü daraltınca annem okuma, hesap ve nakış gibi günlük işlerini yapamaz hale geldi.

İşin kötüsü annem özel bir internet sitesi için her ay 50 adet babet boyama yaparak evde, oturduğu yerden para kazanan bir insan.

Yani annem için rahat ve sağlıklı bir görüş şart! Bir gün neredeyse daha net ve iyi görebilmek için bant ile göz kapaklarını kaşlarına doğru gererek dikiş yapacağını söyleyince araştırmalarımız başladı.


"Göz Kapağı Düşüklüğü Hem Kötü Bir Görünüm Veriyor Hem De Ağrı Yaratıyor!"

Internette yaptığımız bazı araştırmalar sonucu annemin pek çok şikayetinin aslında göz kapağı düşüklüğünden dolayı oluştuğunu da öğrenmiş olduk.

Görüş alanını arttırmak için annem aşırı kaş kaldırma hareketi yaptığından, özellikle akşam saatlerine doğru gözlerinde yorgunluk ve alnında ‘baş ağrısı’ diye tabir ettiği ağrılarla boğuşuyordu.

Üstelik aşırı kaş kaldırma hareketi annemin alın çizgilerini de derinleştirmişti. Üst göz kapağı makyajını uygulamak zorlaşmış, istenmeyen boya kaymalarına ve dalgalı göz makyajlarına da neden olmuştu.

Üst kapaktaki gevşeklik kirpiklerin aşağı doğru bakmasına neden olunca da annem hayat dolu değil yaşlı yaşlı bakmaya başladı.


"Sadece Göz Kapakları Değil Alt Kapaklar da Düşüyor!"

Annemin alt göz kapaklarındaki fazlalık, göz kapağını daha aşağıya çekerek, gözün beyazının daha fazla görünmesine neden oldu ve gözüne farklı bir anlam verdi. Bazen annemle sohbet ederken ‘Neden öyle bakıyorsun ki?’, ‘Çok mu yoruldun sen bugün?’ diye sorduğum bile oluyordu.

Meğerse alt göz kapağındaki derinin gevşekliği uykusuz ya da yorgun bir ifadeye neden olurmuş. Alt deri gevşekliği yanında dışarı doğru fıtıklaşmış yağ torbacıkları yüzünden de annem sürekli çok ağlamış, çok uyumuş gibi görünüyordu.


"Boşver Kızım Bir Sürü Para.."

Annem her zaman güzelliğine, bakımına önem veren bir kadın oldu. Yıllar geçse bile bu merakından asla vazgeçmedi. 62 yaşında olmasına rağmen çok az estetik operasyonla hala çok diri ve genç bir cildi var.

Ama göz kapaklarının düşmesi yüzünden bu durumun pek bir önemi kalmamıştı. Göz kapağı için sonunda anneme iyi bir doktor buldum ve muayene için randevu aldım.

Çok olumlu geçti, annem ameliyata ikna oldu ama doktorun odadan çıktığı bir arada ‘Boşver kızım ya, doğal seleksiyona karşı gelmeyelim hem bak çok para, durup dururken gömmeyelim parayı’ dedi.

Konu tabii ki doğal seleksiyon falan değildi, sorun annemin ameliyat korkusu da değildi çünkü çok modern ve ağrısız, sızısız bir yöntemle yapılacak göz kapağı estetiği ile bu rahatsızlıklarından kurtulacaktı. Konu paraydı...


"Siz Parayı Dert Etmeyin"

Doktorumuz; alt kapaktaki yağ torbalarının kesilmesi ve alınması yerine, yayılması ve şekillendirilmesi işlemini önerdi. Bu yöntem daha doğal sonuç verirken, kapak ile yanak arasında güzel bir uyum sağlıyormuş. Alt kapağa yara izi bırakmadan, dikişsiz bir yöntem uygulayacaktı.

Operasyon içi gün belirlemek istedi ama annem çok para ödeyemeyeceğini hatta belki yaz sonuna kadar operasyonu ertelemenin uygun olacağını belirtince doktorumuz ‘Siz parayı dert etmeyin’ dedi.

Annem hazır cevap ve komik bir kadındır... 'Bedavaya mı yapacaksınız doktor beyciğim?’ diye şaka yollu sordu.


"Şimdi Sıkı Durun!"

Göz kapağı kaldırma operasyonunun SGK tarafından karşılanacağı müjdesini verdi doktor. Ama tabii eğer gerçekten ihtiyacınız varsa!

Yani estetik amaçlı yapılan göz kapağı ameliyatını SGK karşılamıyor ama iş kazası veya geçirilen bir hastalık, göz kapağı düşüklüğünün çalışmaya engel olması bir müfettiş tarafından raporlandığı takdirde karşılıyor.


Eğer Aynaya Baktığınızda Göz Kapaklarınızın Düştüğünü Anlamıyorsanız;

  • Göz yorgunluğu

  • Gözlerde sulanma

  • Görüş alanının kısıtlanması, bulanık veya çift görme

  • Başı geriye doğru kaldırma

  • Göz kapağını kaldırabilmek için kaşı yukarı kaldırma, parmakla göz kapağını destekleme

Gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız hemen güvendiğiniz bir doktora başvurun kendinizi yeniden genç ve sağlıklı hissetmek için ilk adımı atın!

Not: Sakın göz kapağı düşüklüğünü ihmal etmeyin! Tedavi edilmeyen ilerlemiş göz kapağı düşüklüklerinde görme kayıpları yaşanabilir. Çünkü tüm işi sağlıklı olan göz yaparken sorunlu olan göz tembelleşerek fonksiyon yitire biliyormuş.


Yayınlanma tarihi: 14/06/2017

-

Son Güncellenme: 24/01/2022

Başa Dön