Dünyanın İlk Estetik Ameliyatları


Gazete Vatan dünyanın ilk estetik ameliyatlarını derlemiş ve fotoğraflarıyla bir galeri hazırlamış.

1. Walter Yeo, Bilinen ilk estetik operasyon

İngiliz denizci Walter Yeo I.Dünya Savaşı sırasında bilinen ilk plastik cerrahi operasyonunu geçirdi. Yeo 1916 yılında gemiye silah taşırken yüzünde korkunç yaralar oluştu, alt ve üst göz kapağını kaybetti. Plastik cerrahinin babası olarak bilinen zarar görmemiş bölgelerden doku alma işlemi ilk kez Walter Yeo’da yapıldı. Başka genç bir denizciden nakledilen göz kapakları maske gibi yeni bir deriyle tüm yüzünü kaplıyordu.

2. William M. Spreckley, Kayıtlara geçen ilk burun operasyonu

Plastik cerrahiye öncülük eden kayıtlı operasyonlardan biri de Dr. Harold Gillies’in 1.Dünya Savaşı askeri M.Spreckley’e yapılandı. Spreckley, Ocak 1917’de doktora gelen 132.hastasıydı ve 33 yaşında silahla burnundan yaralanmıştı. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra Ekim 1920’de taburcu edildi.

3. Willie Vicarage, İlk kökten yeniden yapılandırma operasyonu

Willie Vicarage 1916’da bir savaşta yüzünden yaralanmıştı ve yüzü plastik cerrahiyle yeniden yapılandırılan ilk insandır. Antibiyotikler henüz icat edilmeden hastalığın vücudun bir bölümünden başka bir bölümüne geçmesini önlemek çok zordu. Fakat bu farklı yöntemde kullanılan tüp enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyordu.

4.Timmie Jean Lindsey 

Göğüs protezli ilk insan Silikon göğüs protezi operasyonu geçiren ilk kadın olan Lindsey daha sonra bu operasyonu geçiren iki milyondan fazla kadımım önünü açmış oldu. Dr. Thomas Cronin’in ricasıyla denek olan Lindsey’nin operasyonu 1962 yılında gerçekleşti.

5. Bayan Geoffre, Yağ aldırma operasyonu geçiren ilk insan

1926 yılında Charles Dujarier, tam donanımlı bir Fransız cerrahı, bacaklarını daha ince göstermek isteyen genç bir modeli ameliyat etti. Operasyon tam bir fiyaskoydu. Yasadışı olan operasyon sonucu genç model kangren oldu.

6. Isabelle Dinoire, Bölgesel Yüz Nakli Yapılan İlk İnsan

Yüz nakli bir insanın yüzünün tamamen başka bir insanın yüzüne yerleştirildiği tıbbi bir işlemdir. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kadından alınan ağız ve burun hastaya yerleştirildi. Dünyanın ilk yüz nakli 2010 yılında İspanya’da tamamlandı.

7. Michael Dillon, Fallopasti Operasyonu Geçiren İlk Trans

Fallopasti, şekil bozukluğu veya zedelenme gösteren penis üzerinde yapılan , genellikle penis büyütmek için uygulanan bir operasyondur. İlk fallopasti operasyonu bir trans olan Michael Dillon’a 1946’da uygulandı. Doktor Dillon’a 1946 1949 yılları arasında en az 13 operasyon yaptı.


Yayınlanma tarihi: 10/11/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar