Dudak Dolgusu Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Dudak Dolgusu

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Dudak dolgusu dudakları daha dolgun görünüme kavuşturmak, belirgin dudak kontürü (çerçevesi) yaratmak, incelen, sarkan, formunu yitiren dudaklara hacim kazandırmak amacıyla, enjeksiyon ve/veya cerrahi uygulamayla gerçekleştirilen dolgu işlemine denir.

Dudak Dolgusu Uygulamasının Fiyatı Ne Kadardır?

Dolgu malzemeleri ile yapılan dudak dolgusu ortalama 1500 ile 2500 TL fiyat aralığında; seçilen malzemenin kalite ve markasına, uygulamanın yapılacağı il, doktor ve klinik gibi özelliklere göre farklılık gösterir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

 1. İşlemden 10-15 dakika önce bölgesel uyuşma için lokal anestezi yapılır.

 2. İnce uçlu iğneler yardımı ile dolgu maddesi dolgunlaştırma işleminin yapılması planlanan bölgelere enjekte edilir.

 3. Ortalama 15-30 dakika içinde işlem tamamlanır ve kişi normal hayatına dönebilir.

İşlemi takip eden 2 saat boyunca bir şey yenilip içilmemesi önemlidir.

Dudak Dolgusunda Hangi Malzemeler Kullanılır?

Uygulamalarda kullanılan dolgular; Juvederm, Restylane, Teosyal, Perlane, Surgiderm, Hylaform, Dermadeep, Dermalive, Rofilan, Puragen'dir. Bu dolgu malzemelerinin içeriğinde yer alan Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından emilir ve böylece işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak Dolgusu İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlemi yaptırdıktan hemen sonra sonuçlarını görmeye başlarsınız. İşlemin ardından 2 saat süresince bir şey yiyip içmemek, ruj ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmamak önemlidir.

İlk hafta iğne yerlerinde hafifi morarma, kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu geçici bir durumdur genellikle kendiliğinden 2-3 gün içinde yok olur.

Uygulamalar genellikle 3-6 ay sonra etkisini kaybeder ve tekrarlanması gerekir. Enjekte edilen dolgunun ömrü, kişinin yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak daha uzun ya da daha kısa sürede vücuttan emilir.

Dudak Dolgusu Benim İçin Doğru Uygulama Mıdır?

 • 18 yaşından büyük, ince dudak yapısına sahip; 

 • İlerleyen yaş ile birlikte kaybedilen kollajene bağlı dudaklarında incelme sorunu yaşayan, 

 • Dudak çerçevesi ve etrafında kırışıklık sorunu yaşayan,

 • Dudak yapısının dolgunlaştırılması ile makul istek ve beklenti içinde olan, 

 • Dudak çerçevesinde sarkma, dudak çizgisinde kaybolma gibi şikayetlere sahip,

kişiler dudak dolgusu için ideal adaylardır.

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir Uygulama Mıdır ?

İşlem sırasındaki ağrı ve ası hissi anestezi ve ağrı kesici uygulaması ile azaltılır hatta hissedilmez, sonrasında ise oluşabilecek ağrı basit ağrı kesicilerle geçirilebilecek orandadır.

Dudak Dolgusu Uygulaması İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Bu uygulamalar, estetik cerrah ya da konusunda uzman bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Diğer tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi sizi estetik kaygıdan uzaklaştırırken doğallığınızı bozmayacak bir hekim ile çalışmak önemlidir.

Mümkün ise öncesi ve sonrası uygulamanın yüzünüzde nasıl bir görünüm kazandıracağının similasyonunu görmek sonucu baştan belli bir adım atmanıza yardımcı olacaktır.

Hekimin ne sıklıkla dolgu işlemi yaptığı, referansları, daha önce uygulama yapılan kişilerin öncesi ve sonrası fotoğrafları, doktorun bu alanda aldığı sertifika ve eğitimler sizin için belirleyici kriterler olmalıdır.

Dudak Dolgusu Benim İçin Neden Uygun Değildir?

 • Lupus hastası, 

 • Diyabetik, 

 • Kan sulandırıcı ilaç almak zorunda olan,

 • Oral herpes, dudağında uçuk ya da açık yara bulunan 

kişilere dudak dolgusu yapılmamalıdır. 

 Dudak Dolgusuna Alternatif Çözümler Nelerdir?

Yağ Transferi ile dudak dolgusu dudak implantı da dudak dolgusuna alternatif yöntemlerdir. Yağ transferi mikro enjeksiyon ile uygulanır, dudak implantı ise cerrahi operasyon gerektirir.

 1- Yağ Transferi ile Dudak Dolgusu

 Yağ transferi ile yapılan işlemlerde; Dudağa enjekte edilecek yağ, vücudun uygun bir bölgesinden (genellikle karın) Liposuction yöntemi ile toplanır ve inceltilerek dolgu malzemesi olarak mikro enjeksiyon yöntemi ile dudaklara enjekte edilir.

Yağ transferi ile dudak dolgusu, kalıcı dudak dolgusu için önerilen uygulamalardandır, kesin sonuç altı ay içinde alınır, altı ayın sonunda yaşamaya devam eden yağ hücreleri ömür boyu azalma göstermez.

 2- Dudak İmplantı ( Silikonu ) 

Bilinen diğer adı ile, silikon malzemesinin dudak içine yerleştirilmesi ameliyatına denir. Kalıcı bir uygulamadır. 

Dudağın içine implant yerleştirme işlemi de lokal anestezi altında yapılır. Dudak kenarından 2-3 mm’lik bir kesi açılır. Özel aletlerle implant malzeme dudak içine yerleştirilir. Ortalama 30 dakika süren bir işlemdir. 

Sonrasında kişi normal hayatına dönebilir. Operasyonu takip eden 5 gün boyunca antibiyotik kullanımı; dudak ve dikişleri gerecek hareketler yapmamak önemlidir. İstenildiği zaman silikon çıkarılabilir.  

Dudak Dolgusunun Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Bu işlemlerde bir yan etki, hafif kızarıklık, morarma, şişlik gibi nadir görülen yan etkileri dışında bugüne kadar kaydedilmemiştir.


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Dudak Dolgusu ile ilgili yazılar