Dr. Muhammet Özgehan: Saç Ekimi, Kellik Sorunu İçin Kalıcı Bir Çözümdür

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Muhammet Özgehan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Dr. Muhammet Özgehan: Saç Ekimi, Kellik Sorunu İçin Kalıcı Bir Çözümdür

Saç hastalıkları ile saç ekimi konusunda 2002 yılından bu yana tedavi ve uygulamalar yapan Dr. Muhammet Özgehan, saç ekimi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken konuları Yeniben’e açıkladı: 
 
“Saçın varlığı bir insanın hayatında son derece önemlidir, fakat değeri kaybedilmeye başlandığında anlaşılır. İlk etapta erkeklerde ön saç çizgisinde gerileme, tepe bölgesinde açılma, kadınlarda ise total bir seyrekleşme fark edilir. Erkeklerin yaklaşık yarısı ve kadınların dörtte biri, hayatları boyunca bir evrede saç dökülmesi sorunu yaşarlar. Bazıları için bu çok önemli bir sorun değildir, fakat çoğunluk saç dökülmesi ve takip eden saçsızlık durumunda gerçek anlamda mutsuz olurlar. Saç ekimi, kellik sorunu için kalıcı bir çözüm sunan yegâne uygulamaların başında geliyor ve saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka bazı konuları bilmek ve araştırmak gerekiyor. 

Saç Ekimi Gerçekten Sizin İçin Uygun Mu? Doğru Bir Çözüm Mü?

Kellik yaşayan erkeklerin ve kadınların çoğunda sorun genetik kökenlidir, yani suçlu saçta androjenlerin etkilerine karşı kalıtsal duyarlılıktır. Siz ne yapsanız da, bu sorunun en azından güncel teknolojiyle önüne geçemezsiniz, çözüm saç ekimidir. Fakat bazı durumlarda, özellikle kadınlarda hormon testleri başta olmak üzere vitamin, tiroid değerlerinin kontrol edilmesi son derece mühimdir. Saç dökülme sorununun ardında yaşanan bambaşka bir etken olabilir. Tüm bu testler yapıldıktan sonra, sorunun erkek tipi saç dökülme olduğu anlaşılınca saç ekimi yapılmalıdır.

Saç Dökülme Sorunu İçin Alternatif Tedaviler Var Mı?

Saç ekimi saç dökülmesine kalıcı bir çözüm olsa da, öncelikle başka tedavileri denemek faydalı olabilir. Birçok hastam saç ekimi için kliniğe geliyor, ancak durumlarını değerlendirdikten sonra cerrahi olmayan yöntemleri de önerebiliyorum.
 
Saçı güçlendiren ve daha fazla dökülmeyi durduran tedaviler etkili olabilir. Saç derisindeki saçları uyarmak ve saç tellerini kalınlaştırmak için kafa derisine yapılan PRP ve mezoterapi uygulaması işe yarayabilir.

Saç Ekimi Merkezi Seçiminizi Nasıl Yapmalısınız?

Saç ekimi için ülkemize gelen yabancı hastaların merdiven altı olarak adlandırılan merkezlerde yaptırdıkları başarısız ve sonu kötü biten haberlerini mutlaka okumuşsunuzdur. Aslında buradaki tek konu düşük saç ekimi fiyatlarının cazibesine kapılmaktır. Yasa dışı, denetimsiz kliniklerden uzak durun. Kalifiye saç ekimi ekibinin olmadığı her yer başarısız bir sonuç alma ihtimalinizi yükseltir. Bunların hepsi sadece başarısız bir saç ekimi süreci ve sonucu yaşamanızla kalmaz, sizde kalıcı hasarlar da bırakabilir. Seçim yaparken mutlaka saç ekimi konusunda uzman bir doktor ile görüşün, sorular sorun. Doktorunuzun sizin için uygun planlama yapması ,saç ekimi sonucunuz hakkında ön bilgi vermesi,işlem tekniği ve süresi hakkında daha bilimsel bir yaklaşım sunar.

Neden FUE Tekniği İle Saç Ekim İşlemini Tercih Etmeliyiz?

Foliküler ünite eksizyonu diğer adıyla FUE, kafa derisinin alıcı alanına donör alandan tek tek alınan saç köklerinin transferi işlemidir. FUE’nin faydaları saç köklerini almak için yapılan her kesiğin çok minimal olması, yani çabuk iyileşmesi ve daha az görünür iz bırakmasıdır. Özel bir ekim penseti kullanılarak tecrübeli sağlık personeli ve doktorla yapılır. Ekim işlemi sırasında köklere zarar vermemek için azami dikkat göstermek, kökü doğru yerden tutmak ve kanala hırpalamadan tek bir hamlede yerleştirmek önemlidir, çünkü Micro Cerrahi FUE ile çok daha verimli sonuçlar alıyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Yapılan İşlemler

Saç ekimi bittiğinde hastaya ilk PRP’si ve alım alanının pansumanı yapılır, kafa çevresine dolaşımı bozmayan özel bir bant takılarak hasta ertesi gün gelmesi için taburcu edilir. Kliniğimize ertesi gün pansuman için gelen hastaya 5 gün kullanacağı reçete verilir, ödem için yapması gereken masaj anlatılır ve rahat uyuması için boyun yastığı verilir. Hastaya ekimden sonraki ilk 10 günde dikkat etmesi gereken kurallar anlatılır.
 
Saç ekimi yaptırdıktan hemen sonra sonuç alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Saç ekiminin sonuçlarını hemen göremezsiniz, muhtemelen yeni saçların bir kısmının veya tamamının döküldüğünü fark edeceksiniz, sakın korkmayın bu normal, buna şok dökülme diyoruz. Saç ekiminden yaklaşık üç ile dört ay sonra büyümeyi ve 1 sene sonra ise nihai sonucu göreceksiniz.

Yayınlanma tarihi: 23/10/2020

-

Son Güncellenme: 05/08/2022

Başa Dön