Op. Dr. Hakan Öçsel’e Sorduk: “Kilo Verme Sonrası Deri Sarkma Ameliyatlarına Nasıl Hazırlanılır?”

Post Bariatrik Cerrahi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Hakan Öçsel tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Op. Dr. Hakan Öçsel’e Sorduk: “Kilo Verme Sonrası Deri Sarkma Ameliyatlarına Nasıl Hazırlanılır?”

Diyet veya egzersizle ya da tüp mide gibi kilo verme ameliyatı ile büyük miktarda kilo verenlerin en büyük sorunu deri sarkması.

Bu önemli miktarda kilo kaybı genellikle karın, kollar, memeler, bacak içleri ve kalçalar da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde istenmeyen deri sarkmalarına sebep olabiliyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Öçsel’e kilo verme sonrası sarkma ameliyatlarını ve bu operasyonlara nasıl hazırlanıldığını sorduk:

Op. Dr. Hakan Öçsel whatsapp butonu“Kilo kaybınız sizi aşırı gevşek, sarkık bir cilt ile baş başa bırakabilir. Post bariatrik cerrahi dediğimiz kilo verme sonrası deri sarkma ameliyatlarında pek çok vücut alanına dokunabiliyoruz. 

Alt vücutta karın germe, popo kaldırma, uyluk germe üst vücutta ise kol germe, meme dikleştirme, yüz germe gibi cerrahiler en sık uyguladığımız ameliyatlar arasında yer alıyor.

360 body lift dediğimiz operasyonda ise karın germenin tam tur şeklinde, sırtı ve popoyu gerip, fazlalık deriyi bedenden uzaklaştırdığımız, popo hacmini artırdığımız bir operasyon olarak düşünebilirsiniz.

Bu seçenekler daha artabilir ve hastanın vücut şekillendirme hedefleri doğrultusunda planlanabilir. Tüp mide ameliyatı sonrası estetik operasyonu düşünenlerin öncelikle bazı hazırlıklar yapması gerektiği inancındayım. Örneğin;

Hedef Kilonuzda Olduğunuzdan Emin Olun

ideal kiloTüp mide ameliyatı sonrası deri ameliyatı olmak isteyenlerin öncelikle hedefledikleri kiloya ulaşmış ve en az 1 sene boyunca bu kiloda sabit bir şekilde kalmış olması gerekiyor.

Zira germe sarkma operasyonu olduktan sonra tekrar kilo almanız veya kilo vermeniz, sağladığımız kontürü bozabilir, aldığınız muazzam sonuçları etkileyebilir.

Burada bahsettiğim 4-5 kilo alımı veya kilo verimi değil, daha yüksek oranda kilo alım veya veriminden bahsediyorum.

Sağlıklı Alışkanlıklar Edin

sağlıklı alışkanlıklarVücut şekillendirme ameliyatından sonra iyileşme süreci çok fazla deri çıkarıldığı için itina gerektirir.

Bu hastadan hastaya değişse de iyileşme dönemini hızlandırmak için özellikle operasyon öncesi sağlıklı bir yaşam tarzına artık geçiş yapılması gerektiği, kesinlikle sigara içilmemesi gerektiği anlaşılmalıdır.

Alkolden kaçınmak ve sigarayı bırakmak, iyileşme aşamasında sizin için harikalar yaratabilir.

Dikkatinizi Sonuca Verin

post bariatri öncesi sonrasıDeri sarkması ameliyat öncesi psikolojik olarak kendinizi hazırlayın ve bir an evvel iyileşeceğiniz günlere odaklanın.

Deri sarkmalarından kurtulmuş bir şekilde yapacağınız bir deniz tatili, bedeninizle barışık günleri ve yerine gelen özgüveninizi düşünün.

İyi bir ruh haliyle girilen her ameliyatın sonuçlarının ve iyileşme döneminin de iyi olduğu görüşündeyim. 

Son olarak yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

Araştırmada obezite cerrahisi sonrası estetik yaptıran hastaların, tekrar kilo alma eğilimlerinin, önceye nazaran azaldığı, sahip oldukları bedeni korumak için çok daha sağlıklı beslendikleri ve egzersizi hayatlarına soktukları anlaşılıyor.

Estetik cerrahinin insan özgüvenini artırdığı bir gerçek ancak bu yeni çalışma, kilo kaybı söz konusu olduğunda ve ardından deri sarkma operasyonları da gündeme gelince, bu durumun çok daha fazla ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

Bu hastalara bedenleri, sağlıklı ve sürdürülebilir bir vücut ağırlığı için çalışmaya devam etmeleri için ilham veriyor.”


Yayınlanma tarihi: 10/11/2020

-

Son Güncellenme: 29/08/2022

Başa Dön