Dr. Eren Taşkın: “Hastaların mide balonu yorumları, gayet olumlu”

Mide Balonu

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Eren Taşkın tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Dr. Eren Taşkın: “Hastaların mide balonu yorumları, gayet olumlu”

Son yıllarda, potansiyel olarak bariatrik cerrahinin yerini alabilecek cerrahi olmayan kilo verme müdahalelerine artan bir ilgi var. Mide balonu da bu işlemlerden birisi. Gastrik bypass'a, tüp mide operasyonuna benzer sonuçlar vaat ederken aynı zamanda geçici olan basit, ameliyatsız bir işlem olarak lanse ediliyor. Gerçekten öyle mi? Mide balonuyla ilgileniyorsanız, muhtemelen kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: "Mide balonuyla kaç kilo verilir?" “Mide balonu yorumları nasıl?”Tüm bu sorularının cevabını Yeniben’e, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eren Taşkın veriyor:

Op. Dr. Eren Taşkın

Op. Dr. Eren Taşkın

“Hemen ilk sorunuzla başlayalım. Hastaların mide balonundan altı ay sonra fazla kilolarının %47'sini verdiğini söyleyebiliriz. Fakat bunun altını kalın bir çizgiyle çizmek isterim zira bu durum tamamen hastaya göre değişir.

İkinci sorunuza geçersek. Şu ana kadar mide balonu uygulaması yaptığım hastalarımdan geri dönüşler son derece iyi, hastaların mide balonu yorumları, gayet olumlu. zira diyetlerini yaparken, iştah mekanizmasını daha rahat kontrol edebiliyorlar ve nispeten acıkmadan süreçlerini tamamlıyorlar. Dikkat edilmesi gereken konular arasında en elzemi, mutlaka mide balonu uygulaması yapan doktorun tavsiyelerine ve uyarılarına uymaktır. Mide balonunun, midenizde kaldığı müddetçe, yeni bir yeme içme alışkanlığı disiplini elde etmek, bedeni eğitmek, ileriye dönük kilo alımlarını da engelleyecektir.

Tekrar başa dönecek olursak, mide balonu ile yapılan klinik test istatistiklerine baktığımızda altı aylık zayıflama sonrası, toplam vücut ağırlığının yaklaşık %10’unun gittiğini görebiliriz. Örneğin 400 kiloluk hasta 6 ayda ortalama 40 kilo kaybedebilir. 

Bu durumu çok iyi analiz etmeliyiz, bazı hastaların minimum kilo kaybı gördüğü ve bazıların gayet iyi kilo kaybı yaşadığı, çok geniş bir sonuç yelpazesi var. Mide balonunun nasıl çalıştığını bilmek bize kilo kaybı oranını da anlamamızda yardımcı olacak. Mide balonu, boğazdan küçük bir tüp aracılığıyla mideye yerleştirilir. Doktor midenin içindeki balonu görmek için bu işlemi bir endoskop yardımıyla yapar. Daha sonra doldurmak için balona bir salin solüsyon pompalanır. Mide balonu altı aya ve hatta kontrolü bir şekilde 1 seneye kadar hastanın içinde bırakılır. Öncelikle bu bir cerrahi prosedür değildir, eğer 15, 20 kilo kadar fazlalığınız varsa, size yapacağınız diyette yardımcı olabilecek bir alternatif sunar. Midenizde dolgunluk ve dolayısıyla tokluk hissi yarattığı için, yemek yeme istediğinizi azaltır.

İşlem sonrası hastalar verdiğimiz bir diyet ile normal aktivitelerine devam edebilirler. Mide balonu iyileşme süresi minimumdur. Hastaların kısa bir süre için hafif bir karın rahatsızlığı hissetmesi beklenir, bu da nispeten hızlı bir şekilde geçer.

Özetle mide balonun en büyük faydası, doldurulduktan sonra midede yer kaplayarak hastanın bir oturuşta çok fazla yemesini engellemesidir. Ayrıca hastanın günün büyük bir bölümünde tok hissetmesine neden olur.

mide balonu

Ancak her hasta için mide balonu uygun değildir. Olumlu mide balonu yorumları yapan hastaların hemen hepsi, doğru uygulama, doğru hasta yani doğru bir tedavi seçimi yapılmış hastadır. Çoğu hastada gastrik bypass veya tüp mide ile daha iyi sonuç alabiliriz. Ayrıca mide balonu fiyatı ve nihayetinde balonun çıkarılması gerekeceği gerçeği nedeniyle prosedürün diğer obezite cerrahileriyle kıyaslanmaması gerekir. Aynı zamanda yalnızca altı ay- 1 sene süren geçici bir prosedürdür. Çoğu hastanın mide balonuna değil, kilo verme konusunda obezite cerrahisine ihtiyacı vardır. Bunun kararına hasta değil ancak bir metabolik cerrah varabilir, muayene olmanız gerekir. 

 


Yayınlanma tarihi: 10/02/2021

-

Son Güncellenme: 12/02/2021

Mide Balonu ile ilgili yazılar