Doç. Dr. Süleyman Taş: “Septorinoplasti Hem Estetik Hem De Burundaki Fonksiyon Bozukluğuna Müdahale Eder”

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Doç. Dr. Süleyman Taş: “Septorinoplasti Hem Estetik Hem De Burundaki Fonksiyon Bozukluğuna Müdahale Eder”

Burun estetiği en fazla uygulanan estetik cerrahi operasyonları arasında yer alıyor. Tıbbi literatürde rinoplasi olarak ifade edilen burun estetiği, pek çok farklı teknikle ve farklı fonksiyon bozukluklarını tedavi etmek amacıyla yapılıyor, bu haliyle de farklı isimler kullanılıyor. Septorinoplasti ifadesi de bunlardan bir tanesi. Septorinoplasti nedir? sorusunu Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Taş’a sorduk:

“Burnunuzun görünümünü daha estetik bir hale getirme ameliyatına rinoplasti diyoruz. Burnunuzdan nefes alma şeklinizi iyileştirmek amacıyla yaptığımız operasyona ise septoplasti ifadesi kullanılıyor.  Hem burnunuzun estetik açıdan şeklini hem de yapısını veren kemiklerle birlikte kıkırdak üzerinde çalışma yaparak septumunuzu düzleştirmeyi hedeflediğimiz ameliyatlara ise septorinoplasti deniyor. Kısaca konuya hem sağlık, hem de estetik açıdan bakan bir tedavi türüdür. Septorinoplasti hem estetik hem de burundaki fonksiyon bozukluğuna müdahale eder.

https://lh4.googleusercontent.com/RBAgm4BBEhPQKDuCygDyydoLkfXmdautpwOnHwxR-6f9cq8VNInuCrLkE8xKtDiSNraxgV97WfUssSSQkRbEuewyW1uLs-VU23NjEsPlnAFqCOrvWiuOclNx6KlBxg57Fji7B4-5

Doç. Dr. Süleyman Taş

whatsapp ikonu

Septorinoplastinin pek çok avantajı vardır. Burnunuzun içindeki burun deliklerinizi ayıran kıkırdak ve kemik dokusu olan septumu şekillendirir. Burnunuzu total yüz bütünlüğünüze uygun şekilde estetik açıdan düzeltir. Her iki burun deliğinden de rahat nefes alabilmenizi sağlar. Sapmış bir septumdan kaynaklanan tıkalı bir burnunuz varsa ve estetik açıdan da sorun yaşıyorsanız bu durumu ancak septorinoplasti operasyonuyla çözümleyebiliriz.

burun estetigi yan

Septorinoplasti genel anestezi altında yapılan ve ortalama 2 saat kadar süren bir operasyon. Burnumuzun iç kısmında deriye benzer bir astar olan mukozaya bir kesi yaparak operasyona başlarız, kıkırdak ve kemikten ayırırız. Kıkırdak ve kemiği bu aşamada doğru pozisyona soktuktan sonra, gerekirse kıkırdağın bir kısmını çıkartarak burun ucunu düzeltiriz. Burunda kemer varsa, törpülenebilir. Burun kemiklerine müdahale edilerek düzeltme yapılabilir. Gerekliyse kıkırdak grefti, kemik grefti veya yapay bir implant burnunuzun bir kısmını desteklemesi veya yeniden şekillendirmesi için kullanılabilir. 1 gece hastanede yatış olabilir. Ardından taburcu olursunuz. Septorinoplasti sonrası nihai sonuç 1 yıl dolduktan sonra belli olur.  Hastalarımdan aldığım geri dönüşler gerçek anlamda çok iyi zira hemen hepsi burunlarının görümünden ve nefes alma şekillerinin iyi yönde değişmesinden dolayı çok mutlular.

burun-estetigi-once-sonra

Dediğim gibi septorinoplasti burun estetiği ve septoplastinin birleştirilmiş halidir. Bu haliyle mutlaka her iki cerrahiye de son derece hâkim ve dahası her iki cerrahiyi aynı anda yaparak, mutlak birleştirmeleri milimetrik bir hassasiyetle düzeltebilecek, tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.”


Yayınlanma tarihi: 05/11/2020

-

Son Güncellenme: 08/03/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar