Diyanet'e Göre Burun Estetiği Günah Mı? Dinen Caiz Mi?

Burun Estetiği
Burun Estetiği tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.

Diyanet'e Göre Burun Estetiği Dinen Caiz Mi?

“Burun estetiği ameliyatı” tanımında, estetik ve ameliyat kelimelerinin aynı cümlede kullanılması “fiziksel görünüme yönelik kaygı operasyonları” ile “sağlık için gerekli operasyonları” karşı karşıya getiriyor.  

Bu yüzden de “Burun estetiği caiz mi? ya da “Burun estetiği yaptırmak günah mı diyanete göre?” gibi sorular aklımıza gelir. 

Estetik ameliyatlarına yönelik yorumlanan sure ve hadislerde kişinin yaradılışına yönelik kendisinde kusur olarak gördüğü yanlarına dahil değişim ve/veya müdahalesinin yasak olduğu yani dinen caiz olmadığı söylenmektedir.

Ancak diyanet tarafından yapılan açıklamalarda bazı özel durumlarda estetik ameliyatların tıbbi yönden ele alınarak “caiz” olduğunun altı çizilir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu, İstanbul şehrinde burun estetiği yapan doktorlardan biridir.
Dr. Öğt. Üyesi Tamer Haliloğlu burun estetiği whatsapp butonu

Biz de bu konuda merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık: 

1. Sağlığımızı Bozan Durumlarda Burun Estetiği Caiz Mi?

2. Burun Çok Büyük ya da Çok Küçükse Burun Estetiği Yaptırmak Günah Mı?

3. Kemerli Burun Estetiği Günah Mı? 

4. Burun Ucu Ameliyatı Dinen Günah Mı?

5. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Burun Estetiği Günah Mı Sorusunu Nasıl Yanıtlıyor?
 

1. Sağlığı Bozan Durumlarda Burun Estetiği Caiz Mi?

burun estetiği ameliyatıBurun estetiğinde, kişinin genel sağlığına etki eden ve psikolojik açıdan kişinin ruh sağlığını bozan tüm sorunlarda ameliyat caiz kabul edilmektedir.

Nazal mukozada yapışıklık, nazal valvda yani nefes alma sisteminde meydana gelmiş bozukluklar, septum deviasyonu, dar ya da kontrakte yapıya sahip burun delikleri, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Bu ve benzeri sorunlara bağlı tedavi amaçlı burun ameliyatlarının kişinin sağlığı açısından yapılması gereklidir. Böyle durumlarda yapılması planlanan ve doktor tarafından onaylanan estetik burun ameliyatları günah değil, caizdir.

Burun yapısındaki doğuştan var olan veya sonradan meydana gelen bozuklukların düzeltilmesi hem estetik hem de sağlık açısından gereklilik arz eder.

Örneğin; “Yüz aksını bozan, aksiyel deviasyon yani burnun bir tarafa doğru daha eğik görünüme sahip olması” hem estetik hem de sağlık sorunu yaratır. Tıbben ameliyat gerekliliği görülen durumlarda estetik burun ameliyatları caiz kabul edilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı yapan doktorları görmek için tıklayınız!

2. Burun Çok Büyük ya da Çok Küçükse Burun Ameliyatı Günah Mıdır?

büyük burun öncesi sonrasıBurnun aşırı büyük ya da aşırı küçük yapıya sahip olması bazı kişilerin psikolojik olarak kötü etkilenmelerine sebebiyet veren bir durumdur.

Özellikle burun yapısında bozukluk olarak adlandırılan bu aşırı büyük ya da aşırı küçük burunların toplum tarafından alay ile karşılandığı ve buna bağlı olarak kişinin özgüven ve psikolojisinde tahribata neden olduğu görülebilmektedir.

Bu gibi durumlarda gerçekleştirilen burun estetikleri caiz kabul edilir.

Aşırı büyük veya küçük bir burna sahipseniz ve ameliyatı yaptırdığınız takdirde burun estetiği sonrası süreçlerinde neler olabileceğini merak ediyorsanız yazımızı ziyaret ederek geniş çaplı bilgi edinebilirsiniz.

Burun estetiği öncesi/sonrası fotoğraflarını incelemek için linke tıklayın!

3. Kemerli Burun Estetiği Günah Mıdır?

kemerli buruYaradılışımıza etki eden ve ırklara özgü farklılıklara sahip olunmasının, üzerinde yaşanan coğrafyanın iklim ve yaşam koşullarına göre belirli gereklilikleri vardır.

Örneğin; Soğuk ve kuru iklime sahip bir coğrafyada yaşayan insanların burnu diğer iklim özelliğindeki ırklara göre sivri ve uzundur. Bunun nedeni sivri ve uzun burun tipi burun yüzeyini genişleterek havayı daha iyi ısıtıp nemlendirir.

Karadeniz insanının burun yapısı kemerlidir. Grek burun ise Yunanlılara özgü bir burun yapısıdır ve adını da bulunduğu topraklardan alır.

Bu durumda rahatlıkla söylenebilir ki burun, ırka yönelik belirleyici bir kimlik taşımaktadır. Sahip olunan kimliği değiştirmeye çalışmak fıtratı bozmak olarak kabul edilir.

Ortada sağlığı etkileyen hiçbir sorun yokken burun ameliyatı gibi estetik müdahalelere başvurulması caiz değil, haram kabul edilir.

4. Burun Ucu Ameliyatı Dinen Günah Mıdır?

burun ucu ameliyatıBurun ucu estetiğini caiz kılan durumlar burun ucu düşüklüğü ya da benzer bir sorunun nefes alışverişi üzerinde olumsuz etki yaratmasına bağlı yapılır ise estetik amaçlı burun ameliyatı caizdir.

Estetik kaygılar ile burun ucuna yapılan ve sağlık açısından hiçbir gerekliliği olmayan durumlarda burun estetiği caiz değildir.

Kısaca tıbbi ve bilimsel dayanağı olan estetik burun ameliyatı caiz kabul edilirken, ortada tıbbi bir gereklilik olmadan sadece fiziki görünüş düzeltilmesine yönelik yapılan estetiklerin hiçbiri caiz kabul edilmez.

Bu durum diyanet tarafından dinimiz kurallarınca yapılan açıklamalarda belirtilmiştir.

5. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun "Burun Estetiği Günah Mı" Sorusuna Yanıtı Nedir?

nihat hatipoğluÇok uzun yıllardır özellikle de Ramazan ayı dönemlerinde ATV ekranlarında yayınlanan Nihat Hatipoğlu'nun programında konu ile ilgili bir soru yöneltiliyor. “Burun estetiği yapmak günah mıdır?” sorusunu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu şöyle yanıtlıyor:

“Burun estetik ameliyatı olabilir, iki türlü kabul edilebilir. Birincisi tıbbi yöndendir. Burun kemiği vardır, nefes alamıyordur, doktor mutlaka olması gerektiğini söylüyorsa burun estetiği yaptırmak caizdir.

İkinci durum ise burunda anormal bir görünüm varsa, çok kemerli ya da burun darbe aldıysa, herkesin dikkatini çekecek bir görüntüdeyse ve sizi çok rahatsız ediyorsa buruna müdahalenin dinen bir sakıncası yoktur.

Sizi rahatlatacaksa burun estetik ameliyatı dinen uygundur.”

Eğer estetik yaptırmaya karar verirseniz burun estetiği fiyatları yazımızı okuyarak maliyet konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

Podcast


Yayınlanma tarihi: 19/07/2017

-

Son Güncellenme: 24/03/2022

Başa Dön