Diş Beyazlatma ve Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma

Bahar Özbal tarafından yazılmış, ClinicExpert tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Diş Beyazlatma ve Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş minesi katmanları ve dişin dentin tabakasında zamanla, çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değişimleri meydana gelir.

Diş beyazlatma, dişin iç ve dış yapısında meydana gelen bu renk değişimlerinin giderilmesi ve dişe sağlıklı beyaz görünümün kazandırılması için çeşitli diş beyazlatma yöntemleriyle yapılan işleme verilen addır. Diş beyazlatma yöntemlerinin detaylarını ClinicExpert açıklıyor:
ClinicExpert diş beyazlatma whatsapp butonu


"Dişin iç yapısında yani dentin tabakasında meydana gelen renk değişimleri genellikle dişlerin oluşum aşamasında meydana gelen yapısal bozukluklarla alakalıdır.

Ayrıca aşırı florid kullanımı, belli başlı bazı ilaçların kullanımı (örneğin; tetrasiklin içerikli ilaçlar), diş travmaları (örneğin bir kazada alınan darbe gibi) ve yaşa bağlı faktörlere bağlı olarak  (yaş ilerledikçe diş yapısı incelmeye başlar) dişin iç yapısında renk değişimleri yaşanabilir ve bu sorunların giderilmesi için diş beyazlatma işlemi (bleaching) kaçınılmaz olur.

Dişin dış yapısında yani diş minesinde meydana gelen renk bozulmaları ise daha çok tüketilen yiyecek ve içeceklerden kaynaklanır.

Renkli ve asitli içecekler, kahve, çay, kırmızı şarap gibi içecekler; salça, ketçap gibi boyalı gıdalar, koyu renkli meyveler (çilek, böğürtlen, dut gibi), çikolata, sigara kullanımı diş minesinde ve diş yüzeyinde lekelenmelere neden olur.

Diş beyazlatma yöntemleri arayışı içinde bu ikinci tip problemde diş beyazlatma işlemine (bleaching) alternatif doğal diş beyazlatma yöntemleri de tercih edilebilir."


Diş Beyazlatma Yöntemleri

diş beyazlatma yöntemleri

Diş hekimi kontrolünde klinik ya da ev ortamında hayata geçirilen diş beyazlatma yöntemi bleaching, hem diş minesi hem de dişin dentin tabakasında meydana gelmiş renk değişimlerini düzeltmede en etkili çözümü sunan yöntemlerin başında gelir.

Özellikle sorun dişin dentin tabakası kaynaklı sorunlarda diş beyazlatma bleaching etkili tek yöntemdir de denilebilir.


Diş minesi yüzeyinde tüketilen gıda ve içeceklere bağlı oluşan lekelerde de yine bleaching yöntemi etkin ve anında çözüm sunan tedavi seçeneklerindendir.

Ancak problemin kaynağı yüzeysel alanda olunca alternatif olarak doğal diş beyazlatma yöntemleri ve bir dizi diş beyazlatma ürünleri ile de sonuç alınması mümkün olur.

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden önce farklı form, içerik ve alternatifleriyle diş beyazlatma ürünlerine bir göz atalım:


Diş Beyazlatma Ürünleri

1- Diş Beyazlatma Kalemi: 

diş beyazlatma kalemi

Diş beyazlatma ürünleri içinde son dönemde en çok aranan seçeneklerin başında gelen diş beyazlatma kalemi özellikle gün içinde tüketilen kahve, çay sigara gibi diş yüzeyinde sararma yaratacak alışkanlıkların izlerini silmek için ideal bir çözüm.

Doğrudan diş yüzeyine uygulanan ve diş eti ile temas ettirilmemesi gereken diş beyazlatma kalemi, düzenli kullanım sonrası diş renginde on kata kadar beyazlatma sağlıyor.

Diş beyazlatma kalemi içeriğinde diş beyazlatma jeli olan bir ürün. Diş beyazlatma jelinin dişlerin üzerine sürülmesi işlemini yapan diş beyazlatma kalemi pratik ve etkili bir diş beyazlatma yöntemi.


2- Diş Beyazlatma Jeli:

diş beyazlatma jeli

Bir çok marka tarafından üretilen diş beyazlatma jeli mantık olarak diş beyazlatma kalemi ile aynı işleyişte çalışır. Diş beyazlatma ürünlerinden diş beyazlatma jeli iki farklı şekilde kullanılır.

Ev tipi Bleaching yönteminde diş hekiminiz tarafından diş yapınıza uygun hazırlanan diş kalıpları diş beyazlatma jeli ile birlikte kullanılır.

Diş beyazlatma jeli bir aparat ile birlikte kullanıldığı gibi doğrudan diş yüzeyine parmak yardımıyla uygulama şeklinde de kullanılabilir.

Parmağınıza süreceğiniz bir parça diş beyazlatma jeli ile diş yüzeyinin ovulması ve diş beyazlatma jelinin aktive olması için belli bir süre beklenmesinin ardından ağız bakımının gerçekleştirmesiyle de diş beyazlatma sağlanabilir.


3- Diş Beyazlatma Macunu:

diş beyazlatma macunu


Diş beyazlatma ürünleri içinde pek çok kişinin evinde beyazlatıcı özellikte formülize edilmiş bir diş beyazlatma macunu vardır.

Gün içinde tüketim alışkanlıklarınıza bağlı olarak farklı formüllerdeki diş beyazlatma macunları ile diş beyazlatma sağlamak mümkündür.

Diş beyazlatma macunu günlük diş bakımı için kullanılmanın yanı sıra diş beyazlatma da sağladığı için ağız bakımında en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir.

4- Diş Beyazlatma Bantları: 

diş beyazlatma bandı

Diş beyazlatma bantları da işleyiş mantığı olarak diş beyazlatma jeli ve diş beyazlatma kalemi ile benzer özellikler gösteren bir diş beyazlatma ürünüdür.

Diş beyazlatma bantları belirli bir gün süresi kullanımına yönelik, 14 günlük, 28 günlük, 32 günlük ve 2 aylık hazır kullanım paketleri şeklinde satışa sunulur.

Her bir paket süresi kadar adette alt ve üst dişler için hazırlanmış bantlardan oluşur. Diş yüzeyine düzgün bir şekilde yerleştirilen diş beyazlatma bantları ortalama 15-20 dakika sonunda çıkarılarak dişler fırçalanır ve işlem sona erer.

Hedeflenen günlük uygulamanın ardından diş renginde istenilen beyaz görüntünün sağlanması beklenir.

5- Diş Beyazlatma Tozu:

diş beyazlatma tozu

Diş beyazlatma tozu bilinen en eski diş beyazlatma ürünlerinden biridir. Diş macununun toz halidir de denilebilir. Diş beyazlatma tozu diş fırçası yardımı ile diş yüzeyine uygulanır.

Su ile temasında macun kıvamı alan diş beyazlatma tozu, düzenli kullanım sonrası diş yüzeyindeki plak ve lekelerin kaybolmasını; zaman içinde diş renginin beyazlamasını sağlar.


Diş Beyazlatma Bleaching Nedir?

diş beyazlatma bleaching

Diş yapısında meydana gelen, doğuştan ya da sonradan oluşan leke ve renk değişimlerinin diş hekimi tarafından klinik ortamında veya diş hekimi takibinde ev ortamında tedavisine diş beyazlatma Bleaching yöntemi denir.

Diş beyazlatma Bleaching, etkisi hızlı kalıcılığı ortalama 3 yıl olan bir diş beyazlatma yöntemidir.

Dişin dentin tabakasından kaynaklı diş renk yapısı bozukluklarında diş beyazlatma yöntemi olarak diş beyazlatma Bleaching ile tedavi mümkün olurken; diş minesinde meydana gelmiş genellikle yeme ve içme alışkanlıklarının yansıması diş renk bozukluklarında diş beyazlatma Bleaching yönteminin yanı sıra ya da alternatif doğal diş beyazlatma yöntemleri de tercih edilebilir.


Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

doğal diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma ürünleri ve diş beyazlatma bleaching yöntemleri istenilen beyazlığın kısa sürede elde edilmesi ve uzun süre korunması hedefli işlemlerdir, bu nedenle de uygulama ya da ürünler kimyasal içerikli formüllerden oluşur.

Bu yöntemlere alternatif olarak doğal diş beyazlatma yöntemleri de vardır.

Doğal diş beyazlatma yöntemleri içinde en etkili sonucu sağlayan seçeneklerin başında karbonat gelir. Karbonat ile diş beyazlatma doğal diş beyazlatma yöntemleri içinde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.

Doğrudan diş fırçası yardımı ile diş minesinin karbonat ile fırçalanması ile beyazlatma sağlanabileceği gibi farklı doğal malzemelerle birlikte de kullanılabilir.

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden bir diğeri çilekle diş beyazlatma yöntemidir. Pütürüklü yapısı, içeriğindeki C vitamini yoğunluğu ile çilekle diş beyazlatma iyi bir seçenektir.

Çilekle diş beyazlatma bir kaç farklı şekilde hazırlanabilir. En bilinen yöntemi orta boy bir çileğin karbonat ile ezilmesiyle hazırlanan çilekle diş beyazlatma formülüdür.


Yayınlanma tarihi: 28/08/2017

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön