Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Hülya Alkan tarafından yazılmış, ClinicExpert tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Her insan sağlıklı ve beyaz görünen dişler ister. Ancak bazı faktörler sebebi ile diş sonradan sararabilir ya da dişin kendi rengi sarı olabilir. Özellikle aşırı çay, kahve ve sigara tüketimi dişlerin sararmasına neden olur. 

Diş rengini beyazlatmak için çeşitli yollara başvurulur. Bu yolları ClinicExpert'e sorduk:
Clinic Expert diş beyazlatma whatsapp butonu
Medikal çerçevede diş beyazlatma işlemine “Bleaching” adı verilmektedir. Bleaching; Office Bleaching ve Home Bleaching olmak üzere ikiye ayrılır.


Diş etinde herhangi bir problem ya da ön dişlerinde daha önceden yapılan porselen restorasyon yoksa, yaşı ne olursa olsun kişi diş beyazlatma işlemi uygulatabilir. Diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirilmeden önce hasta diş hekimi tarafından muayene edilmelidir.

Hastanın dolgu ya da kanal tedavisi gibi işlemlere ihtiyacı varsa ilk önce onlar yapılır, dişler temizlenip doğal diş rengi açığa çıkarıldıktan sonra diş beyazlatma işlemi uygulanır.

Diş beyazlatma uygulaması sonucu herkeste aynı diş beyazlığı elde edilmeyebilir. Dişin renginin ne kadar açılacağı, diş yapısına bağlıdır. 

Office Bleaching (Lazer ile Diş Beyazlatma)

Lazer ile Diş Beyazlatma

Office Bleaching, en hızlı sonuç alınabilen diş beyazlatma uygulamasıdır. Bir diş kliniğinde, diş hekimi tarafından uygulanır. Öncelikle diş etleri örtülür ve koruma altına alınır. Ardından diş minesine beyazlatıcı jel sürülür ve dişlerin üzerine lazer ışık uygulanır.

Tek seferde diş minesinin rengi 3-4 ton açılabilir. En hızlı ve etkili diş beyazlatma uygulamasıdır. Tek seans yeterli değilse veya yüksek sararma varsa ikinci seans uygulanabilir.

Home Bleaching (Evde Diş Beyazlatma)

Evde Diş Beyazlatma
Home Bleaching, Office Bleaching’e göre daha uzun süren bir diş beyazlatma işlemidir. Diş hekiminin hastadan aldığı ağız ölçüsüne göre bir hastaya özel şeffaf renkte plastik plak hazırlanır.

Diş beyazlatma jelleri, diş hekiminin gösterdiği biçimde diş plaklarının içerisine konulur. Dişlerin sararma derecesine bağlı olarak günde 4 ila 8 saat arasında bu plak takılır. Ortalama bir haftada istenilen diş beyazlatma sağlanır. Ancak kullanılan jele bağlı olarak diş plağının takılma süresi ve kullanım ömrü değişiklik gösterebilir. 

Tek dişe ait renk değişiklikleri ve yapısal renklenmeler için de beyazlatma seçenekleri vardır. Bunlar da ihtiyaç halinde hekim yönlendirmesiyle uygulanabilir.


Yayınlanma tarihi: 24/09/2019

-

Son Güncellenme: 15/03/2022

Başa Dön