Deri çatlaklarından kurtulmak mümkün müdür? Yolları nelerdir?

Cilt Bakımı

Neredeyse her 3 kadından birinde görülüyor. Sık kilo alıp verdikten sonra ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor, can sıkıyor, üzüyor, zayıflasanız bile kaybolmuyor.  Ama endişeye mahal yok, gelişen teknoloji sayesinde artık deri çatlakları çözümsüz değil.

Neredeyse her 3 kadından birinde görülüyor. Sık kilo alıp verdikten sonra ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor, can sıkıyor, üzüyor, zayıflasanız bile kaybolmuyor.  Ama endişeye mahal yok, gelişen teknoloji sayesinde artık deri çatlakları çözümsüz değil.

deri çatlağı

1- Deri Çatlakları Nasıl Oluşur?

Uzmanlara göre, striaların rengi ve derinliği zamanla azalabiliyor, fakat tamamen kaybolmuyor. Normal deride %80 kollajen ve %4 elastik fiber bulunuyor. Strialarda kollajen parçalanması ve elastin hasarı oluştuğundan çatlak ellendiğinde sanki o bölgede deri yokmuş hissi alınıyor.

Fakat her ne nedenle meydana gelirse gelsin, deri çatlakları çözümsüz değil.

Deri çatlakları ya da strialar, bir çeşit skar yani yara izi. Derinin orta tabakası dermisin vücudun ergenlik, hamilelik, kilo değişiklikleri gibi dönemlerde geçirdiği biyokimyasal ve hormonal değişikliklerden etkilenmesi sonucu oluşuyor. Mekanik anlamda gerilen dokular yırtılıyor. Vücut aldığı hasarı tamir etmeye çalışırken yani kendini iyileştirirken de, tüm yaralarda olduğu gibi, bölgede iz kalıyor.


2 çeşit stria bulunuyor. Deri çatlakları gebelikte, ergenlikte, vücut geliştirme çalışanlarda, hormon tedavisi görenlerde ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak oluşabiliyor. Strialar vücudun tüm bölgelerinde görülebiliyor. Fakat en sık, yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösteriyor. En yaygın olarak karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkıyor. Kadınlarda daha sık görülüyor ve ortalama % 75-90’ında hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşuyor.

Striaların, hayati risk oluşturmayan ve vücut fonksiyonlarını etkilemeyen deri lezyonları olduğu belirtiliyor. Bununla beraber hastalar tarafından estetik anlamda kabul edilemiyor.

Uzmanlar cilt çatlaklarının tedavisinde pek çok yöntem denendiğini, fakat henüz %100 düzeltebilen bir tedavi bulunmadığını belirtiyor. Tüm skar dokularında olduğu gibi hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın bir miktar nedbe dokusu kalıyor ve cilt hiçbir zaman ilk haline dönmüyor.

2- Deride Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

Elbette kozmetik anlamda bir takım önlemler alınabiliyor. Özellikle hamilelik süresince genişleyen göbek, üst kol, basen ve memelere düzenli badem yağı, topikal retinoidler (tretinoin), saf zeytinyağı, kakao yağı, E vitamini, mikrodermabrzayon kullanılabiliyor.

göğüs çatlağı

3- Deri Çatlaklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

           1- Biodermogenesi

Cilt çatlak tedavisinde ülkemizde en yeni uygulama tekniği olan biodermogenesi, dokulara hasar vermeden, aksine dokuların biyolojik olarak tekrar canlanmasını sağlayarak, kendi kendini yenilemesine neden oluyor.

Biodermogenesi sonrası bu canlanma, çatlaklarda oluşan derinliği dolduruyor, sağlıklı cilt seviyesine ulaştırıyor, cildin yenilemesini sağlıyor ve çatlakların görünümünü hafifletiyor. Belirli seans aralıklarıyla deriye renk veren hücrelerin gelişimini ve çatlakların doğal cilt rengini almasını sağlıyor, her seans sonrası çatlak görüntüsünü giderek azaltıyor. Uygulama %85 başarı sağlıyor.

           2- Dermaterapi / Dermaroller

CE belgeli silindir şeklinde üzerinde 192 adet, son derece ince çelik iğne bulunan dermaroller denilen bir aletle uygulanıyor. Dermaroller çatlakların olduğu bölgeye 6-10 kez yıldız şeklinde uygulanıyor.

Aynı bölgeden defalarca geçildiğinde 1 santimetre karelik alanda 250-300 adet mikrokanal açılıyor. Bu kanallar deri altına açılan minik kapılar görevi görüyor. Bu alanlara büyüme faktörleri, biomimetik peptid ve kök hücre ekstreleri ihtiva eden ürünler uygulanıyor. Böylece ürünlerin derinin üst tabakasını bu mikrokanallardan geçip, orta tabakaya ulaşmaları sağlanıyor.

deri çatlakları

Dermaroller uygulanması sonrası çatlaklar üstüne tedavi edici ajan uygulanıyor. Kollajen üretimi ve doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Mikrokanalların açılması sırasında genellikle kanama söz konusu olmuyor ve kanallar 20 dakika içinde kendiliğinden kapanıyor. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntemin uygulanmasından sonra ortaya çıkan kızarıklık genellikle 30dakika ile 2 saat arasında sona eriyor.
 

deri çatlağı

           3- Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi

PRP yönteminde hastada alınan kan örneği standart şartlarda al ve akyuvarlarından ayrılıyor. Geriye kalan plateletten zengin serum, hastanın çatlakları üzerine mezoterapi iğneleri vasıtasıyla enjekte ediliyor.

Böylelikle hastanın kendi serumundaki büyüme faktörleri ile kollajen üretimi ve doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılıyor. Özellikle lazer destekli yapıldığı zaman başarılı sonuç yüzdesi artıyor ve 6 haftada bir 3 seans uygulanıyor.

           4- Karboksiterapi / Karbondioxiterapi

İşlem, metodlu ve kontrollü parametrelerle C02 / karbondioksit gazının deri altına pompalaması ile gerçekleşiyor. Hem eski hem de yeni deri çatlaklarının tedavisinde uygulanabiliyor. Yeni kollajen oluşumunu sağlıyor, deri kalınlığı artarak, striaların görünümünü düzeltiyor.

           5- Pulse DYE Lazer / Boya Lazerleri

Pulse DYE Lazer yöntemiyle, özellikle yeni oluşmuş kırmızı-mor ¨stria rubra¨ denilen çatlaklarda yüksek başarı sağlanıyor.

Pulse lazerler damarlar üzerine etki ederek kızarıklığı ve inflamasyonu azaltıyor. Fakat hasta seçiminde dikkatli olmak gerekiyor.

Uygulama sonrasında koyu tenli kişilerde postenflamatuar pigmentasyon denilen ¨işlem sonrası lekelenme¨ gelişebiliyor.
 

           6- Fraksiyonel Lazer

Tedavi, cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasına (dermis) etki ediyor. Fraksiyonel lazerlerde ışın aynen bir elekten geçirilen un gibi süzülerek deri üzerine düşüyor ve dermise kadar iniyor. Aralarda sağlam alanlar kalıyor.

Çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşuyor ve bu alanlarda yeni kollajen ve epidermis oluşumu meydana geliyor. Tüm deri çatlaklarında, özellikle beyaz ve deforme olanlarda fraksiyonel lazerle %50 civarında iyileşme sağlanabiliyor.

Uzmanlar, çatlak tedavisine yönelik tedavilerin, tıp bilimi ilerledikçe daha iyi sonuç veren teknikler geliştirdiğini sözlerine not ediyor.


Yayınlanma tarihi: 21/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Cilt Bakımı ile ilgili yazılar