Cilt Lekelerine ve Ton Eşitsizliğine Cosmelan Tedavisi

Leke Tedavisi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Dr. Gökçe Haspolat tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Cilt Lekelerine ve Ton Eşitsizliğine Cosmelan Tedavisi

Hepimizin hayali, sabah uyandığımızda güzel, ışıltılı bir ciltle karşılaşmak ve hatta makyaj veya Instagram filtresi gerektirmeden şahane bir cilde sahip olmak. Eğer gençlik ışıltınızı kaybetmiş gibi hissediyorsanız veya yüzünüzde yer yer lekeler, düzensizlikler melazma veya hiperpigmentasyon sorunu varsa, muhtemelen kendinizi o ilk aynaya bakma anında mutsuz hissediyorsunuzdur. Tüm bu sorunlara ve özellikle cilt leke sorunlarını gidermek için başvurulan Cosmelan uygulaması, en fazla talep edilen cilt leke tedavileri arasında yer alıyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Gökçe Haspolat Yeniben’e Cosmelan tedavisini anlattı:

“Cosmelan düzensiz cilt tonu, güneş lekeleri, inflamatuar hiperpigmentasyon dediğimiz akne izleri, melazma ve cilt renk değişikliği sorunlarını tedavi eden kimyasal bir soyma sistemidir. Ayrıca sizin de belirttiğiniz sorunlara bir çare olabilir, cildinizin genel dokusunu iyileştirir ve parlak, temiz, canlı olmasını sağlar.

Dr. Gökçe Haspolat

Dr. Gökçe Haspolat

Cildiniz Pul Pul Dökülmeye Başlarsa Endişelenmeyin; Bu Normal

Cosmelan kitinin içinde 2 farklı uygulama sistemi çıkar. Cosmelan 1 peelingi doktorunuzun kliniğinde uygulanan ve Cosmelan 2 de evde bakım kreminin düzenli kullanımını içeren iki aşamalı bir tedavidir. Her ikisi de cilt hücresi yenilenme oranını uyarmak ve ciltte biriken melanini hafifletmek için çalışır. Doktorunuz, muayenehanesinde size önce kahverengi Cosmelan maske uygulaması yapar ve bu size maskeyi 8 ila 12 saat boyunca cildinizde tutma talimatını verir. Doktorunuzun yanından yüzünüzde bu maske ile çıkarsınız ve size söylenen süre sonrasında hafif bir temizleyici kullanarak evde cildinizi yıkarsınız, maskeden cildinizi arındırırsınız.  Evde biraz sıcaklık ve hafif bir karıncalanma hissedilebilir. Cildiniz pul pul dökülmeye başlarsa endişelenmeyin; bu normal.

24 saat sonra günde bir kez Cosmelan kremini uygulamaya başlayacaksınız. Yani Cosmelan 2 rejimine siz evde devam edersiniz, bunun için doktorunuzun kliniğine gelmenize gerek yoktur. Doktorunuzun söylediği şekilde ve sürede Cosmelan 2 sistemine devam edersiniz. Üç hafta sonra, doktorunuzu tekrar ziyaret edersiniz ve muayene sonrası gerekli görürse Cosmelan maskesinin ikinci turunu uygulayabilir veya bazı bölgeleri daha iyi tedavi etmek için bölgesel olarak tekrar sürebilir.

Cosmelan Leke Tedavisi Yaptıranlar

Cosmelan leke tedavisi yaptıranlar sonuçlarını ilk olarak dördüncü veya beşinci hafta civarında görmeye başlar ve hızlı bir şekilde iyileşme süreci de devam eder. İlk muayenehane tedavisinden sonra, iki haftaya kadar cildinizde kızarıklık, soyulma ve üç hafta veya daha uzun süre genel bir hassasiyet oluşabilir. Bu süre zarfında güneşten uzak durmalı ve makyajı minimumda tutmalısınız. Özellikle havaların kapalı olduğu, kış mevsimi Cosmelan uygulaması için çok uygundur.

Cosmelan, İnatçı Leke Sorunları İçin Etkili Olan Birkaç Leke Tedavisinden Bir Tanesi

Özetleyecek olursak, Cosmelan, inatçı leke sorunları için etkili olan birkaç leke tedavisinden bir tanesi. Formülü tüm cilt tiplerine ve tonlarına uygundur. Fakat son derece etkili bir içeriğe sahip olduğu için hassas cilt tiplerinde dikkatli davranılması gerekir. Cosmelan diğer renk açıcı ajanlar, glikolik asit veya retinoidlerle birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Hatta doktorunuz, Cosmelan tedavisine başlamadan evvel bir hafta önce Retin-A gibi topikal retinoidleri, glikolik asit gibi diğer asit eksfoliantlarını kullanmayı bırakmanızı da önerir. Tekrar hatırlatmakta fayda var, melazma güneşe maruz kalındığında şiddetlendiğinden, tedavi sırasında ve sonrasında güneşten de kaçınmanız gerekiyor. Bu haliyle Cosmelan’ dan aldığınız sonuçları da korumuş olursunuz.

Cosmelan Öncesi Sonrası Cilt Görünümü

cosmelan

Klinikte uygulanan cosmelan maskesi, tirozinaz enziminin doğal üretimini azaltmak için derinin derinliklerine nüfuz eder. Tirozinaz, melanin üretimini katalize eden bir enzimdir, yani biz Cosmelan ile aslında tirozinazın aktivasyonunu engelliyor, sentezlenen ve cildin yüzeysel katmanlarına taşınan melanin miktarını bu haliyle azaltmış oluyoruz. Cosmelan 1 ve Cosmelan 2, cildin görünür katmanlarına birikmiş olan melanini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve hücre yenilenmesini de uyarır. Cosmelan öncesi sonrası cilt görünümü oldukça farklıdır ve bu tedaviyi yaptıranların gerçek anlamda fayda sağladıklarını söyleyebilirim. Dediğim gibi sonrasında koruma ve lekesiz cilt durumuna devam etmek için az evvel söylediğim hususlara dikkat etmek gerekir.

Cosmelan leke tedavisi fiyat ve daha ayrıntılı sorularınız için kliniğimi arayarak bilgi alabilirsiniz. “


Yayınlanma tarihi: 26/01/2021

-

Son Güncellenme: 15/02/2021

Leke Tedavisi ile ilgili yazılar