Cerrahi İzler Nasıl Daha Az Görünür Hale Getirilir?

Yara İzi Düzeltilmesi (Skar Revizyonu)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Cerrahi izler nasıl daha az görünür hale getirilir?

Estetik cerrahi arzu edilen beden görüntüsüne kavuşmamızı sağlar ama çoğu zaman yara, kesi izine neden olur. Çoğumuz ameliyathaneye girip çıkmaya, hayalini kurduğumuz görüntüye ulaşmaya o kadar odaklanırız ki, oluşacak izleri her zaman ikinci plana atarız. Konu hakkında Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’e görüşlerini sorduk:

Op. Dr. Berat Çiğdem

Op. Dr. Berat Çiğdem

“Evet haklısınız, her cerrahi iz bırakır. estetik cerrahide iz kalmaz diye bir durum söz konusu değil maalesef. Yara izinin seviyesi, kesinin nasıl kapatıldığına, cerrahın becerisine ve dahası hastanın iyileşme döneminde izlerine nasıl baktığına göre değişkenlik gösterir. Estetik cerrahi sonrası iyileşme döneminde ve daha ileri zamanda izler hastanın dikkatini çekmeye başlar ve bu sefer de cerrahi izlerin nasıl daha az görünür hale getirilebileceğini araştırmaya başlarlar. Kısaca yara izi tedavisi gündeme gelir.

ameliyat izlerini giderme

Estetik cerrahi uzmanınız sizi henüz taburcu etmeden, size bazı yara izi talimatlarını anlatan bir kılavuz dokuman verir veya bunu sözlü olarak ifade eder. Yapılan kesiye nasıl bakılacağı, dikişlerin olduğu yerlerin nasıl temizleneceği, yıkanırken nasıl koruyacağınız ve ne kullanmanız gerektiğini bilerek muayenehaneden ayrılırsınız. Bandaj, steril-strip ve farklı ilaçların kullanımı ile ilgili lütfen her zaman doktorunuza danışın google'a sormayın, tahmin etmeyin veya bir arkadaşınıza danışmayın çünkü yanıtlar oldukça kişiseldir, size özel bir bilginin verilmesi gerekir, bunu da ancak doktorunuz yapabilir.

Her estetik cerrah veya ekibi, ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca hastaları takip ederler. Kesilerinize nasıl bakacağınıza dair ayrıntılı talimatlara uymanız son derece önemlidir zira bu izlerin gerçek anlamda iyileşmesi ve ileride oldukça silik bir hal alması için birincil kuraldır. Birkaç hafta sonra yani kesi iyileştikten sonra, yine doktorunuzun tavsiyesiyle yara izini en aza indirmek için uzun vadeli bakıma başlayabilirsiniz.

Plastik cerrahlar, yara izlerinin olabildiğince iyi görünmesi, gizli kalması ve hatta olabildiğince az iz bırakarak uygulamanın yapılması gibi konularda uzmanlaşmıştır ve sıklıkla ameliyattan sonra yara izi için şunları öneririz:

  • Kesilerin üzerine silikon bazlı bir krem ​​sürülebilir. Silikon içerikli ürünler, bilimin henüz yara izlerini tedavi etmek için gösterdiği en iyi bileşendir.
  • Güneşten uzak durun. Güneşe maruz kalan taze izler daha uzun süre kırmızı kalır.
  • Daima güneş kremi kullanın.
  • Yüzdeki izler için geniş kenarlı, büyük şapkalar takın.
  • E vitamini ve steroidlerin yara izlerini en aza indirdiği gösterilmiştir ama kesinlikle doktorunuzun reçete ettiği ürünleri ve tavsiye ederse kullanın
  • Yara izlerinin genişlemesine ve gerilmesine neden olabilecek egzersizlerden kaçının.
  • Cilt üzerinde aşırı gerilim yaratabilecek hareketleri yapmayın.
  • İzlerin iyileşme döneminde silikon şeritler kullanılabilir.

Yara izi bakımı için sıklıkla önerilen ve silikon kaplama şeritlerinin aynı zamanda tedavi edici özellikleri de bulunur. Silikon şeritler yaranın üzerine yerleştirildiğinde cildin düzleşmesine yardımcı olabilir. Doktorunuzun da tavsiyesi ile bu silikon yara izi bant ya da şeritlerini eczanelerde ve diğer satış noktalarında, çeşitli marka isimleri altında bulabilirsiniz.”Siltape
İşler yolunda gitmediğinde, yara izi hastanın umduğu kadar iyi iyileşmediğinde veya yara izleri ağrıya neden olduğunda, yara izi revizyonları gerçekleştirilebilir. Örneğin, sorunlu bir yara izini yumuşatmak ve düzleştirmek ya da eski yara izini kesip tekrar estetik bir dikiş atılması da mümkündür.

Her cerrah günün sonunda her hastanın olabildiğince iyi, silikleşmiş, incecik ve hatta kör noktaya ya da çamaşır içine gizlenmiş bir ize sahip olmasını arzular. Dediğimiz gibi bu hem cerraha, hem de hastanın yara izine bakımıyla yakından ilgilidir. Doktorunuzun önerilerine ve bakım talimatlarına mutlaka uymalısınız.

 


Yayınlanma tarihi: 01/02/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön