Çene İmplantı ile Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Tamer Şakrak tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Çene İmplantı ile Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

İyi bir duruş sağlayan çene hattı yapısı, erkek veya kadında dengeli ve çekici bir yüzün temel taşıdır.

Kişiye özel uygulanan çene implantı yerleşimi, zayıf veya belirgin olmayan bir çeneye güç katarak yüz uyumunu iyileştirebilir.

Çene implantı ve çene estetiği konusunun ayrıntılarını Estetik cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Şakrak’a sorduk:
Op. Dr. Tamer Şakrak whatsapp
“Çene estetiği olarak da adlandırılan çene implantı ameliyatı, çene, boyun ve çene hattının konturlarını hedefleyen ve belirgin bir çene hattının oluşmasına vesile olan operasyonlardır.

Erkeklerin daha fazla tercih ettiği erkek çene estetiğinde, çenenin boyutunu ve şeklini artırmak ve yüz özellikleri arasında daha doğal olarak çekici bir denge sağlamak için hastanın mevcut çene kemiğinin etrafına bir implant yerleştirilmesi ile yapılır.

Deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında, bu tarz çene sorunu yaşayan bireylere kalıcı bir çözüm sağlayabilir.

Gömülü veya zayıf çenenizden rahatsız oluyorsanız veya yüz özelliklerinizin orantısız olduğunu hissediyorsanız, çene implantı ameliyatı görünüşünüze gerçek anlamda katkı sağlar.

Çene implantı uygulamasıyla çeneyi diğer yüz özellikleriyle daha iyi orantıya getirerek yüz totalinde uyum yakalarız.

Ayrıca zayıf veya gömük çene yapısını düzeltir, boyun ve çene çizgisini iyileştirir, küçük çene kemiğinin neden olduğu "çift" çene görünümünü doğru bir açıya getiririz.”

1 Saatten Az Süren Bir Operasyon

çene
“Çene implantı ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Çenenin altına veya ağzın içine küçük bir kesi yapılır. Bu kesi ile çene implantı için alan yaratır ve implantı çene kemiğinin etrafına yerleştiririz.

Tek başına çene implantı ameliyatının gerçekleştirilmesi ortalama 1 saatten az sürer; ancak ek prosedürleriniz varsa, çalışma süresi buna göre artacaktır. Ameliyatı takiben kesi dikişlerle kapatılır ve çene bandajlanabilir.

Çene implantları, hastanın çene kemiğinin etrafına uyacak şekilde kalıplanmış, biyouyumlu bir malzemeden ve genellikle silikondan yapılmış küçük, katı cihazlardır.

Çene implantlarının boyutu ve şekli değişir; estetik cerrahınız, istediğiniz güçlendirme derecesine göre en doğal görünümlü sonucu sağlayacak bir implant seçmenize yardımcı olur.”

2-3 Gün İçinde Masa Başı İşinize Dönebilirsiniz

çene estetiği sonrası işe dönüş“Çene implantları yerleştirildiklerinde doğal çene kemiğine çok benzerdir ve doğru şekilde yapıldığında, bir hastanın çene büyütme ameliyatı olduğunu söylemek genellikle imkansızdır.

Çoğu çene estetiği hastası ameliyattan sonraki 2-3 gün içinde masa başı işine ve diğer günlük aktivitelere geri döner.

Rahatsızlık minimum düzeydedir ve ağrı kesici ilaçlar veya soğuk kompreslerle kolayca kontrol altına alınır.

Çene estetiği iyileşme sürecinde şişliği kontrol etmeye ve iyileşen kesileri korumaya yardımcı olmak için ameliyattan sonra en az 1 ila 2 hafta boyunca başınız yüksekte olacak şekilde yatılmasını öneriyorum.”

Kombine Operasyonlar Yapılabilir

kombine“Ayrıca şunu da eklemek isterim birçok hasta tek başına çene implantı ameliyatı olmayı seçerken, kombine yapılacak operasyonlar arzu ettikleri görüntüye ulaşmalarına daha çok etki edecektir.

Örneğin, burun estetiği ve çene estetiğini beraberce yaptığımızda rinoplasti sonuçlarında önemli ölçüde fark yaratır. Burun ameliyatı ile çene büyütme, en fazla uyguladığımız yüz şekillendirme prosedürü kombinasyonlarından biridir.

Bir başka kombinasyon ise liposuction ve çene estetiğidir. Çene altında aşırı dolgunluk olan hastalar, genellikle çene implantı ameliyatı ile aynı zamanda boyun liposuction olmayı tercih ederler. Ç

eneyi güçlendirmek kendi başına çene hattı tanımını iyileştirmeye yardımcı olurken, çene altından fazla yağın alınması alt yüz ve boynun görünümünü daha da iyileştirebilir.”


Yayınlanma tarihi: 10/06/2022

-

Son Güncellenme: 10/06/2022

Başa Dön