Burun, Yüzün Güzelliğine Etki Eder Mi?

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmış, ClinicExpert tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun, Yüzün Güzelliğine Etki Eder Mi?

Yüzde altın oran yakalamanın referans noktasıdır burun… Tam merkezde olduğu için birinin yüzüne bakıldığı anda ilk algı burunda odaklanır ve sonrasında bütünü algılarız.

Estetik kaygılarla ameliyatın başlangıç noktası da burundur diyebiliriz. Yani aslında kişi estetik ameliyatlar içinde ilk önce burun estetiği ameliyatına yönelir.

Burun estetiği ameliyatı düşünen kişilerin yola çıkışı 2 ana nedene bağlı olarak gelişir. Bunlardan ilk işlevsel sorunlar yani sağlığa dair dayanaklar diğeri ve daha yaygın olanı ise estetik kaygılar…

Estetik amaçlı burun ameliyatları kişinin burun yapısını yüzü ile uyumlu en iyi şekle kavuşturmak ve bu esnada burun yapısal sorunları var ise onları da çözümlemek amacıyla yapılır.

Yüz güzelliğinin merkez noktalarından burnun kusurlu görünümünü düzeltmek için ameliyat tek seçenek değildir elbet, burnun yapısına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak dolgu ve benzeri ameliyatsız estetik uygulamaları ile de estetik bir görünüme erişmek mümkündür.

Yüz Estetiğine Olumsuzluk Katan Burun Kusurları… 

burun ksuurlarıÇekici bir yüz estetiği yaratmak için simetri ve denge gereklidir. Burun eğri ya da orantısız ise yüz estetiğindeki denge bozulabilir. Yüz güzelliğinde simetri çok önemlidir.

Göz ve çene arası ve iki kulağın merkezi belirlenerek doğru noktada konumlanmış, düzgün bir burun yüze altın oran dengesi kazandıracak ve bu denge de yüzün çok daha çekici görünmesini sağlayacaktır.

Özellikle erkeklerde görülen bir diğer burun kusuru da burnun belirgin oranda büyük olması sorunudur. Bu tip büyük burunlar yüzün diğer enstrumanlarına baskın etki yapar ve yüzdeki dengenin bozulmasına neden olur.

Büyük veya uzun bir burun, zayıf veya geri çekilmiş bir çeneniz varmış gibi bir algı yaratır. Pek çok kişi, burnu daha orantılı bir boyuta getirmek, diğer özelliklerinin görünümünü iyileştirmeye yönelik çözümler arar,  örneğin çene büyütmeye ihtiyaç duyduğunu düşünebilir.

Oysa burun yüz ile uyumlu hale getirildiğinde kurulacak denge çene müdahalesine gerek bırakmaz.

Burun Estetiği İçin Ameliyat Tek Seçenek Midir?

ameliyatısz burun estetiğiElbetteki hayır! Burun ameliyatları burun şeklinin düzeltilmesinin söz konusu olduğu durumlar için “tek seçenek” olmasa da kalıcılığı ve başarısı “tek” çözüm burun ameliyatıdır.

Burun ucu kaldırma, çökük burun sırtı doldurma gibi işlemler için burun dolgusu; ameliyatsız burun estetiği tercih edenler için bir seçenektir. Ancak dolgu uygulamaları süreli uygulamalardandır.

Clinic Expert burun estetiği whatsapp butonu
Geçici süreli uygulamalar günü kurtarsa da ileri vadede kaçınılmaz olan burun ameliyatlarını geciktirmekten başka bir işe yaramıyor. Bu da kişiye hem para hem de zaman kaybı olarak geri dönüyor.

Burun estetiği ameliyatının doğru ellerde, makul beklenti ve talepleri olan kişiler için tek seferde çözüm sağlayan ameliyatlar olduğunu sözlerine ekleyen Clinic Expert doktorları, burnun kompleks yapısı itibariyle ameliyata neden olan tüm etkenlerin bir bütün için ele alınması ve estetik olduğu kadar sağlık sorunlarına sebebiyet veren tüm yapı taşlarının da aynı anda çözümlenmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor.


Yayınlanma tarihi: 27/10/2021

-

Son Güncellenme: 03/11/2021

Başa Dön