Burun Ucu Estetiği

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun Ucu Estetiği

Günümüzde yaygınlaşan estetik ameliyatlar kişilerin kendisine ayna karşında daha dikkatli bakmasına sebep olabilmektedir. Sosyal çevremizden aldığımız tepkiler, sosyal medyada kullandığımız fotoğraflar farkındalığımızı arttırmaya yardımcı olmaktadır. Burun ucu estetiği olmaktaki en büyük etken burun ucu sarkıklığı olmaktadır. Burun ucu sarkıklığı olan kişiler gülerken yüzünü kapatma, fotoğraf çekilmek istemem veya çekilen fotoğraflar üzerinde oynamalar yapma ihtiyacı duymaktadırlar. Şikâyet ve rahatsızlık arttıkça burun ucu estetiği olma isteği ve düşüncesi de artmaktadır.

Burun ucu estetiği

Burun ucu estetiği olmak isteyen kişilerden burun ucu düşüklüğü, burun ucunun sarkıklığı olarak iki farklı ifade duymuş olabilirsiniz. Aslında iki farklı ifade de aynı ameliyat sürecini içermektedir.

Burun ucunun sarkık olması genetik bir özellik olmakla birlikte çevresel faktörlerden de etkilenmesi olasıdır. Yaşın ilerlemesi burun ucunun düşmesine sebep olan faktörler arasındadır. Burun ucu sarkıklığı kadınları erkeklere oranla daha fazla rahatsız edebiliyor. Gülerken burun ucunun düşmesi kadınları özellikle fotoğraf çekilirken ve sosyal bir ortamdayken bir hayli rahatsız etmektedir. Kadınlarda burun ucu yaklaşık 110 derece istenirken erkeklerde ise 90 derece olması istenmektedir. Kişiler aynaya baktığında bu açılardan daha düşük ise sarkık burun ucu yapısına sahip demektir. Bu durum da burun ucu estetiğine sevk etmektedir.

Burun ucu sarkıklığı için ameliyatsız estetik işlemler ve ameliyat ile yapılabilecek işlemler bulunmaktadır. Ameliyatsız cerrahi işlemler arasında burun ucu dolgusu işlemi bulunmaktadır. Bu işlem burun ucunun sarkıklık seviyesine göre belirlenmektedir. Dolgu işlemine uygun ise ameliyat olmadan tekrarlanan dolgu işlemleri yapılabilmektedir.

Burun ucu sarkıklığı, dolgu işlemine uygun değil ise ameliyat yani cerrahi bir müdahale gerekecektir. Ameliyat öncesinde doktorunuz yaptığı simülasyon çalışması ile size olabilecek şekil hakkında fikir verebilir. Simülasyon çalışmasında burun ucu sarkıklığınızın gitmesi burun ucunuzun açısını görmeniz mümkündür.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

Burun ucu estetiği, ameliyathane ortamında yaklaşık 1.5-2 saat sürebilmektedir. Operasyondan önce detaylı muayene oldukça önem taşımaktadır. Mevcut deformiteler saptanmalı, kişinin beklenti düzeyi tespit edilip, nasıl bir burun istediği konuşulmalıdır. Detaylı muayene sonrasında operasyon planlaması yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında kullandığımız özel ve sadece bu iş için tasarlanmış olan ekipmanlar ile kişinin burun ucu deformiteleri giderilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında olması tercih edilmektedir. Genel anestezi sebebi ile kişilerin sağlıkları açısından 1 gece hastanede kalması istemektedir. Ertesi gün taburcu olunabilmektedir. 1 hafta sonra atel ve tampon alınması ile kişi sosyal hayata devam etmektedir.


Yayınlanma tarihi: 23/04/2020

-

Son Güncellenme: 08/03/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar