Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilecekler

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilecekler

Op. Dr. Güray Yeşiladalı burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda merak edilenleri Yeniben ile paylaştı. 

Op. Dr. Güray Yeşiladalı whatsapp butonu

Burun estetiği olan kişilerin ameliyat sonrasında günlük rutinini iyileşme sürecine göre ayarlaması önem taşır. Kişinin günlük yaşantısı burun yapısının iyileşmesini doğrudan etkiler. Estetik ameliyatın ardından kişinin dikkat etmesi gereken şeylere özen göstermesi ameliyatın başarı oranını yükseltir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İlk Bakım

Burun estetiği sonrası dikkat edilecekler

Ameliyat sonrasında ilk gece hastanın göz çevresine buzla kompres yapması şişkinliği alır. Bölgesel morluk oluşmuşsa bu morlukların azalmasına yardımcı olur.  İlk birkaç gün şişkinlik olacağından kişilerin başını yüksekte tutması gerekir. Tek yastık yerine iki yastık kullanarak sırt üstü uzanarak uyumak iyileşme sürecini destekler. Yan yatış pozisyonu yüzde ekstra şişkinlik ya da deformasyon yaratabileceği için önerilmez. 

Op. Dr. Güray Yeşiladalı ilk bir iki gün burundan pembemsi bir sıvının gelmesinin normal olduğunu ve hastanın panik yapmamasının gerektiğini dile getiriyor.

Hasta bu durumda burnundaki gazlı bezi değiştirmesi gerekir. Hastalar düzenli masaj ya da güzellik bakımı rutinine sahipse, iyileşme döneminde daha dikkatli olmalıdır. Yüz üstü uzanıp masaj yaptırmak, sıcak ortamda kalmak ya da fiziksel anlamda kendini yormak iyileşmeyi geciktirebilir.

Burun Estetiği Sonrası Fiziksel Faaliyetle

Burun ameliyatı olan kişiler fiziksel anlamda çok büyük zorluklarla karşılaşmaz. Hastalar, yürüyüş ya da hafif egzersizler yapabilir. Ancak kişilerin kendini zorlayan hareketlerden kaçınması ve çok ağır eşyalar taşımaması kesinlikle önemlidir. Yüz kaslarını çok zorlamak ya da yüz bölgesine darbe alacak sportif faaliyetlerde bulunmak bu dönemde uygun değildir. Yine bu dönemde kişinin başını öne eğmemesi, yüzüne saç kurutma makinesi tutmaması ve kozmetik ürün kullanmaması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası İlk Banyo

Burun estetiği sonrası ilk banyo

Burun ameliyatlarından bir gün sonra duş alınması önerilir.  Ancak bu duşta yüz bölgesine su gitmemesi, saçların kuaförde olduğu gibi geriye atılarak yıkanması gerekir.. Burundaki atelin, sargının suya değmemesi önemlidir. Aynı zamanda suyun çok sıcak olmaması, yoğun buhar altında kalınmaması gerekir. 

Hasta yüzünü yıkama ihtiyacı hissediyorsa nemli bezle dikkatle temizliğini yapabilir. Yüzdeki her bölge ilk günler hassas olacağından fazla baskı uygulanmamalıdır. Burundaki atel ve sargı çıktığında yani yaklaşık bir haftalık sürenin sonunda hasta dilediği gibi duş alabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Beslenme

Birçok ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde işlem sonrası sulu yemekler tüketilmesi önerilir. Katı yiyecekler kişinin sindirim sistemini aktif çalıştıracağından ve kişinin yüz kaslarını zorlamasına neden olacağından sıvı tüketilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında burun tıkanıklığı çok yaygın görülür. Hastanın burun tıkanıklığı varken katı şeyler tüketmesi, öksürmesi, ıkınması gibi kendini zorlayacak şeyler yapması doğru değildir. Bu süreçte ödem attıracak içecekler tüketmesi önerilir.  

Ameliyat sonrasında burun bölgesine atel ve koruyucu bantlar takılır. İlk üç gün kullanılan atel çıkana kadar beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Atel çıktıktan sonra koruyucu bantlar takılır ve hastalar biraz daha rahat eder.

Burun Estetiği Sonrası Evde Pansuman 

Burun estetiği sonrası pansuman

Op. Dr. Güray Yeşiladalı burun ameliyatlarından sonraki iyileşme evresinde hastaların burnunu zorlayacak faaliyetlerden kaçınmasını öneriyor. Örneğin sümkürme ve öksürme hastanın iyileşme sürecini zorlaştıran eylemlerden kabul edilir.  Estetik ameliyatının ardından hasta birkaç gün doktorunun verdiği burun solüsyonunu günde 3-4 kez burun deliklerine sıkarak rahatlayabilir. Spreyin ana etkisi burundaki kuruluk hissini kaldırmak olduğundan kişinin aksatmaması önerilir. Spreyler hastaya bağlı olarak birkaç ay boyunca kullanılabilir.

Ameliyatta eriyen dikiş tekniği tercih edilmişse iyileşme döneminde doktorun verdiği kremin aksatılmadan kullanılması beklenir. Pansuman değişimlerinde eğer hastanın bu konuda yetkinliği yoksa değişimlerin bir doktor ya da hemşire tarafından yapılması gerekir. İyileşme sürecinde doktorlar hastalarına vitamin desteği önerebilir. Beslenmeye bağlı hastaların vitamin kaybı yaşamaması için verilen vitaminlerin düzenli kullanılması önem taşır.

Burun Estetiği Sonrası İşe Dönme 

Günümüz tıp gelişmeleri sayesinde estetik operasyon sonrası iyileşme dönemi eskiye oranla daha kısadır.  İyileşme dönemi ortalama bir hafta sürer özel bir durum yoksa kişi bu süre sonunda günlük rutinine ve işine dönüş yapabilir. Hastanın elbette günlük rutinine döndükten sonra ameliyat bölgesini bir süre daha koruma altına alması önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Burun estetiği sonrasında iyileşme döneminde alkol ve sigara tüketilmesi önerilmiyor. Bu süreçte sigara ya da alkolün ciddi zararları bulunmamakla birlikte burun yapısının hassas olması nedeniyle sigara kullanımının iyileşmeyi geciktirebilir ve buruna zarar verebilir.

Burun Estetiği Sonrası Spor

Burun estetiği olan hastaların yüzmekte acele etmemesi, iyileşmeyi beklemesi önemlidir. Denize bir ay, havuza ise iki ay sonra girmek gerekir. Sauna, hamam gibi yoğun sıcak olan yerlere ise iki ay boyunca girilmemesi önerilir. Öte yandan kişinin aktif bir spor yaşamı varsa daha dikkatli olması gerekir. Çok yoğun efor sarf etmek, aletli sporda zorlanmak, kasları yormak iyileşmeyi uzatabilir.

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

burun estetiği sonrası gözlük kullanımı

Burun yapısı çok hassas bir yapıya sahiptir. Sürekli gözlük kullanan kişilerin burun estetiği olduğunda bir süre gözlük takmaması önemlidir. Yeni burun yapısı tam anlamıyla oturana kadar dereceli gözlük takanların lens takması önerilir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 3 ila 6 ay sürebilir.


Yayınlanma tarihi: 23/09/2019

-

Son Güncellenme: 10/06/2021

Burun Estetiği ile ilgili yazılar